سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۷:۱۰

به گزارش خبرنگار ایرنا، حسن قالیباف اصل روز دوشنبه در نشست خبری که درحاشیه هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه برگزار…

به گزارش خبرنگار ایرنا، حسن قالیباف اصل روز دوشنبه در نشست خبری که درحاشیه هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه برگزار شد، از برگزاری مجمع شرکت بورس در 26 خرداد ماه خبر داد و افزود: دو مجمع عادی سالانه و فوق العاده شرکت برای تصویب صورت های مالی و افزایش سرمایه در روز یادشده برگزار می شود.

وی اظهار داشت: سرمایه شرکت بورس درحال حاضر 45 میلیارد تومان برآورد می شود که براساس پیشنهاد هیات مدیره قرار است این رقم تا یکصد میلیارد تومان افزایش یابد، این در حالی است که مجوز این اقدام نیز توسط سازمان بورس صادر شده است.

قالیباف اصل افزود: مجوز افزایش سرمایه شرکت بورس در دو مرحله اعمال شده که مرحله اول آن در سال جاری و از محل منابع داخلی شرکت بوده و مرحله دوم آن در سال آینده رخ می دهد، به این ترتیب در مرحله اول سرمایه شرکت بورس در سال جاری از 45 به 72 میلیارد تومان افزایش می یابد.

مدیرعامل شرکت بورس گفت: این افزایش سرمایه برای تکمیل پروژه ساختمانی سعادت آباد که پیشرفت خوبی حاصل شده و از لحاظ اسکلت به طبقه ششم رسیده و به سرعت در حال پیشروی است تا بورس تهران در آن مستقر شود.

وی در ادامه در تشریح عملکرد بورس، اظهار داشت: ارزش معاملات بورس تهران نسبت به سال گذشته هفت درصد رشد یافته و از 21 به 22 هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: معاملات خرد و بلوک نیز نسبت به سال گذشته 42 درصد رشد کرده و از 6500 به 9000 میلیارد تومان رسیده که این رقم از لحاظ میزان معاملات وضعیت مطلوبی را نشان می دهد.

قالیباف اصل یادآور شد: همچنین دفعات معاملات در کنار ارزش معاملات که شاخصی برای نقدشوندگی سهام در بازار است از یک میلیون و 600 مرتبه در سال گذشته به سه میلیون بار در سال جاری رسیده که رشد 89 درصدی را نشان می دهد.

مدیرعامل شرکت بورس افزود: شاخص بورس نیز در ابتدای سال 79 هزار واحد بود که اکنون به 75 هزار واحد رسیده و حدود پنج درصد افت نشان می دهد.

وی با بیان اینکه شرکت بورس اوراق بهادار تهران پذیرش 10 شرکت جدید را در برنامه دارد، گفت: درحوزه اوراق مشارکت و ابزار بدهی برنامه شرکت پذیرش هفت ابزار بدهی است که پنج ابزار اوراق مشارکت بوده و دو ابزار اوراق صکوک است، علاوه بر این چند اوراق بدهی جدید در دست بررسی است که امیدواریم در آینده نزدیک شاهد عرضه آن از طریق بورس باشیم.

قالیباف اصل اضافه کرد: در حال حاضر شرکت های توسعه سرمایه و صنعت غدیر و فولاد کاوه جنوب کیش در هیات پذیرش مورد بررسی قرار گرفته و امیدواریم در آینده نزدیک مورد پذیرش قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت بورس با بیان اینکه هم اکنون صکوک 20 میلیارد تومانی در حال دریافت مجوز از سازمان بورس است، خاطرنشان کرد: یکی از بحث هایی که هم اکنون در بورس تهران دنبال می شود طبقه بندی شرکت ها براساس دستورالعمل پذیرش است که دراین راستا طبقه بندی شرکت ها درهیات پذیرش مطرح شده است.

وی خاطرنشان کرد: از تعداد 318 شرکت حاضر در بورس تهران چهار شرکت از تابلوی فرعی به تابلوی اصلی، شش شرکت از بازار دوم به تابلوی فرعی به بازار اول، شش شرکت از تابلوی فرعی به بازار دوم و شش شرکت با توجه به عدم احراز شرایط پذیرش در بورس لغو پذیرش شدند.

اقتصام(3)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.