پنجشنبه، ۰۷ بهمن ۹۵ - ۰۱:۴۳
لقب کشورهای مختلف دنیا

جالب است بدانید که هر یک از کشورهای مختلف دنیا با لقب های ثبت نشده‌ ای هم شناخته می‌شوند که شاید کمتر از آن‌ها…

جالب است بدانید که هر یک از کشورهای مختلف دنیا با لقب های ثبت نشده‌ ای هم شناخته می‌شوند که شاید کمتر از آن‌ها بدانیم، مطلب پیش رو برای آشنایی شما با این عناوین است.در حدود ۲۰۰ کشور در جهان و با نام مخصوص به خودشان ثبت شده‌اند، اما هرکدام این نام‌ را از جایی آورده‌اند یا اینکه در دنیا با عنوان دیگری شناخته می‌شوند. شاید جالب باشد که بدانید آرژانتین نامش را از کلمه اسپانیایی نقره به دلیل معادن نقره‌اش گرفته یا اژدهای قرمز برای چین نماد قدرت و توانایی است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

لقب کشورهای مختلف دنیا را امروز در حالی و در این مطلب برای شما مخاطبین همیشه همراه میهن پست عنوان خواهیم کرد که برخی از آن‌ ها به اشتباه در ایران با نام دیگری معروف شده‌اند، مانند سوییس که در ایران آن را کشور ساعت‌ها می‌شناسیم، به هر حال کشورهای مختلف دنیا با این لقب ها که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد معروف هستند.

ایران سرزمین پارس : در میان لقب کشورهای مختلف دنیا ، ایرانیان یا آریاییان سرزمین خود را ایریوشَی‌ُنِم یا ایریو دئینگهونام یعنی «مساکن آریائیان» می‌خواندند و بعدها که دارای حکومت و پادشاهی شدند میهنشان را ایریانو خْشَثْرُ یعنی «پادشاهی ایرانیان» خواندند. این نام بعدها اِئران شَتْر و «ایران شَهر» شده که «ایران» کوتاه شده همین نام است. اما «پارس» یا «پرشیا» واژه‌ای بوده که اروپاییان از ۲۵۰۰ سال پیش به کار می‌بردند و این عنوان همچنان روی ایران باقی مانده است.

لقب کشورهای مختلف دنیا

ایران سرزمین پارس

چین اژدهای قرمز : اژدها یکی از موجودات افسانه‌ای چینی است که نمادی از فدرت محسوب می‌شود. در اسطوره‌های چینی اژدها با هیبت حیوانات مختلف وجود دارد، اما اغلب اژدها ماری است که چهار پا دارند.

لقب کشورهای مختلف دنیا

چین سرزمین اژدهای قرمز

کوبا کاسه شکر : کوبا صادر کننده اصلی شکر قند در جهان است که به همین دلیل آن را کاسه شکر جهان می‌نامند.

لقب کشورهای مختلف دنیا

کوبا سرزمین کاسه شکر

آلبانی سرزمین عقاب‌ها : داستان قدیمی در این‌باره وجود دارد که به آلبانی سرزمین عقاب‌ها می‌گویند. این افسانه‌ یک جوان شکارچی را معرفی می‌کند که در کوه‌ها به دنبال شکار خودش بوده، او تا نزدیکی لانه یک عقاب بزرگ که ماری را با منقار در لانه گذاشته‌، می‌رود. وقتی داخل لانه را می‌بیند، چشمش به جوجه عقابی می‌افتد که در لانه و کنار مار است؛ اما مار هنوز زنده است و درست لحظه‌ای که می‌خواهد جوجه را نیش بزند، مرد جوان به کمک او می‌آید و مار را می‌کشد و جوجه را برمی‌دارد و پا به فرار می‌گذارد.

لقب کشورهای مختلف دنیا

آلبانی سرزمین عقاب‌ها

عقاب مادر از راه می‌رسد و از جوان می‌خواهد که فرزندش را نبرد، جوان با این استدلال که عقاب  به خوبی از فرزندش مراقبت نکرده، می‌خواهد جوجه را با خود ببرد؛ اما عقاب مادر پیشنهادی می‌دهد که برای جوان هم هیجان انگیز به نظر می‌رسد، او می‌گوید اگر فرزندم را برگردانی، قدرت و تیزبینی خودم و فرزندم را در اختیارت می‌گذارم و از این پس می‌توانی از نام من برای خودت استفاده کنی. جوان می‌پذیرد و تا سال‌ها در سرزمینی که خودش بنا می‌کند، با کمک عقابش حکم‌فرمایی می‌کند، عقابی که همیشه و همه‌جا همراه اوست. او را Shqipëtar به منظور پسر عقاب صدا می‌زنند. (shqiponjë در زبان آلبانی معنی عقاب می‌دهد). از همین رو عنوان «سرزمین عقاب‌ها» روی کشور آلبانی مانده است و حتی پرچم آن‌ها هم نقشی از دو عقاب است.

ژاپن کشور آفتاب تابان : به ژاپن کشور آفتاب تابان می‌گویند چون هر روز این طور به نظر می‌رسد که خورشید از ژاپن به دنیا سلام می‌کند. ژاپنی‌ها به خودشان «نیپون» یا «نیهون» میگویند که ترجمه آن منبع آفتاب می‌شود، اما در دیگر زبان‌ها به کشور آفتاب تابان ترجمه شده است.

لقب کشورهای مختلف دنیا

ژاپن سرزمین آفتاب تابان

مصر سرزمین فراعونیان : رود نیل از میانه افریقا می‌گذرد و کشور مصر هم به دلیل وجود این رود برپا شده است، به همین دلیل است که مصر را هدیه این رود به زمین می‌دانند. از سوی دیگر امپراطوری فرعون‌ در این کشور بسیار شناخته شده است و خیلی‌ها مصر را سرزمین فراعنه می‌دانند.

لقب کشورهای مختلف دنیا

مصر سرزمین فراعونیان

مغولستان سرزمین آسمان آبی : مغولستان از کشورهای بکر و دست نخورده‌ای است که بسیاری از سنت‌ها و فرهنگ‌های قدیمی در آن زنده است و زندگی عشایری در آن جریان دارد، آسمان آبی که این روزها دیگر در کمتر شهری پیدا می‌شود، مغولستان را به نام سرزمین آسمان آبی می‌شناسند.

لقب کشورهای مختلف دنیا

مغولستان سرزمین آسمان آبی

هند کشور هفتاد و دو ملت : هند را کشور هفتاد و ملت می‌دانند، چون در مجموعه ایالت‌هایی که رسمی ثبت شده‌اند، این کشور پُر از فرهنگ‌ها، زبان‌ها و سنت‌هایی هستند که برخی از آن‌ها شناخته شده و بسیاری از آن‌ها در قبیله‌های مختلف این سرزمین از بزرگ خاندان به فرزندان کوچکتر می‌رسد. شاید نام هفتاد و دو ملت هم برای این کشور هزار رنگ کم باشد، اما «هندوستان» با داشتن زبان‌ها، گویش‌ها، دین‌ها و سنت‌های مختلف سرزمینی عجیب است که سفر به آن حتما می‌تواند جذابیت‌هایی به همراه داشته باشد.

لقب کشورهای مختلف دنیا

هند کشور هفتاد و دو ملت

سریلانکا اشک هند : سریلانکا را روی نقشه پیدا کنید! می‌بینید که دُرُست مانند اشکی است که از کنار هند به پایین می‌افتد.

لقب کشورهای مختلف دنیا

سریلانکا سرزمین اشک هند

انگلستان سرزمین شکوه و امید : این عبارت از ترجیع بند شعری که در زمان شاه ادرواد ششم خوانده شده، روی این کشور باقی مانده است. البته آهنگسازهای مختلفی برای آن ملودی نوشته‌اند.

لقب کشورهای مختلف دنیا

انگلستان سرزمین شکوه و امید

تبت بام دنیا : تبت در بخشی از آسیای شرقی قرار گرفته و تعدادی از بلندترین کوه‌های جهان در این منطقه قرار گرفته است، البته کوه اورست بلندترین قله جهان نیز در تبت و مرز کشور با نپال واقع شده است که از همین رو بام دنیا بهترین لقبی بوده که می‌شد روی این کشور گذاشت.

تبت بام دنیا

تبت سرزمین بام دنیا

امریکا عمو سام : عمو سام را با در کنار هم گذاشتن حروف اول ایالات متحده امریکا ساخته‌اند و  از طرف دیگر در تاریخ این کشور و در طول جنگ سال ۱۸۱۲ در امریکا شخصیت تاثیرگذاری به نام سموئل ویلسون وجود داشته است که بسیاری او را به نام عمو سام صدا می کردند از این رو می توان گفت که این اسم بعدها  تبدیل به نمادی از احساسات وطن پرستانه امریکایی ها شد.

لقب کشورهای مختلف دنیا

آمریکا عمو سام

کره شمالی سرزمین گوشه‌نشین ها : کره شمالی را از آن جهت زاهد و گوشه‌نشین می‌دانند که به صورت عمدی دور خودش دیوار کشیده است و از این عبارت حتی در صحبت‌های رسمی نیز استفاده می‌شود و هیلاری کلینتون در سال ۲۰۰۹ کره شمالی را به نام زاهدِ خلوت‌نشین خطاب کرده است.

لقب کشورهای مختلف دنیا

کره شمالی سرزمین گوشه‌ نشین ها

کره جنوبی سرزمین صبح آرام : در سال ۱۹۳۴ قبل از میلاد امپراطوری شرق چین از عنوان «طراوت صبحگاهی» برای وصف کره جنوبی استفاده کرده بود و آن هم به این دلیل است که صبح‌های این کشور مخصوصا وقتی خورشید از کوه‌ها بالا می‌آید، بسیار مسحور کننده است.

لقب کشورهای مختلف دنیا

کره جنوبی سرزمین صبح آرام

آفریقای جنوبی سرزمین الماس یا ملت رنگین‌کمان : ملت رنگین‌کمان اصطلاحی ابداعی از اسقف اعظم «دزموند توتو» بوده که بعد از برگزاری اولین انتخابات دموکراتیک افریقای جنوبی در سال ۱۹۹۴ استفاده می‌کند. بعدها «نلسون ماندلا» هم از این عبارت در وصف افریقای جنوبی استفاده کرد.

لقب کشورهای مختلف دنیا

آفریقای جنوبی سرزمین الماس یا ملت رنگین‌کمان

نیوزلند سرزمین ابرهای بلند سفید : این کشور یکی از کشورهای بکری است که محل مناسبی برای توریست‌هاست. این کشور مکان مناسبی برای ورزش‌های مختلف و استراحت در طبیعت دارد که دل هر بیننده‌ای را بدست می‌آورد.

لقب کشورهای مختلف دنیا

نیوزلند سرزمین ابرهای بلند سفید

هلند سرزمین آسیاب بادی یا گل لاله : هلند است و آسیاب‌بادی‌ها و لاله‌هایش! هلند تعداد زیادی آسیاب بادی دارد و گل‌های لاله‌اش هم در جهان خیلی معروف هستند. از همین رو هلند را با این دو نام می‌شناسند.

لقب کشورهای مختلف دنیا

هلند سرزمین آسیاب بادی و گل لاله

استرالیا سرزمین گوسفندان : این کشور مراتع زیادی دارد و محل مناسبی برای چرای گوسفندان است، از دیرباز این کشور محل مناسبی برای پروش گوسفندان بوده است که بهشت این چهارپایان حساب می‌شود!

لقب کشورهای مختلف دنیا

استرالیا سرزمین گوسفندان

فنلاند سرزمین هزار دریاچه : این عنوان از آن جهت روی فنلاند گذاشته شده است که تقریبا ۱۰ درصد از این کشور را دریاچه‌هایی که در اطراف آن واقع شده‌، تشکیل داده‌اند.

لقب کشورهای مختلف دنیا

فنلاند سرزمین هزار دریاچه

سوییس سرزمین شیر و عسل : سوییس کشوری پر از چشم اندازهای زیبا و بی‌نظیری است که اتفاقا محل مناسبی برای فیلمبرداری آثار سینمایی است. اما این کشور به دلیل همین زمین‌های سبز که برای چرای حیوانات شیرده مناسب است و گل‌های خوبی برای تولید عسل دارد، معروف شده است. البته به گفته انجیل، شیر و عسل دو ماده مهمی است که یک سرزمین برای سرسبز بودن نیاز دارد.

لقب کشورهای مختلف دنیا

سوییس سرزمین شیر و عسل

یک دیدگاه برای “لقب کشورهای مختلف دنیا که همگان با آن آشنا نیستند – بخش اول”

  1. کاکا گفت:

    اطلاعاتمو بردید بالا.خیلیاشو نمیدونستم.مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.