جمعه، ۱۶ خرداد ۹۳ - ۰۷:۲۸

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: برخی‌ها همچون دوم خرداد مغلطه‌گری می‌کنند که به زور نمی‌توان مردم را به بهشت برد، ما هم نمی‌گوییم…

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: برخی‌ها همچون دوم خرداد مغلطه‌گری می‌کنند که به زور نمی‌توان مردم را به بهشت برد، ما هم نمی‌گوییم به زور مردم را به بهشت ببرید بلکه قدرت خود را در اختیار ارزش‌ها و دین قرار دهید.

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله سید احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری شامگاه (پنجشنبه) در مراسم گرامیداشت یاد و خاطر امام خمینی(ره) و قیام  15 خرداد که در حسینیه سرآسیاب شهر کن برگزار شد، اظهار داشت: پس از خطبه‌های اخیر نمازجمعه تهران، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با من تماس گرفت و گفت که کجاست کنسرت برگزار شده است که شما در خطبه‌های نماز جمعه تهران به آن پرداخته‌اید و من پاسخ دادم آیا در این کنسرت‌هایی که برگزار می‌شود زن‌های محجبه، هیأتی‌ها و یا سینه‌زنان حضور دارند؟ پیداست که در هر کنسرتی که وجود دارد، زنان بزک کرده همراه با آرایش و پسران همانند آن موج می‌زنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: وزیر ارشاد گفتند که به هرحال جامعه ما این است و من پاسخ دادم که ما حق نداریم بیت‌المال را خرج اینگونه مجلس گناه کنیم. بنده کاری به موسیقی و این چیزها ندارم بلکه می‌گویم امکانات را باید در اختیار ترویج دین و ارزش‌ها قرار دهیم.

آیت‌الله خاتمی تاکید کرد: ما نگفته‌ایم مردم را به زور وارد بهشت کنیم، اما شهدا انتظار دارند که هموارکننده جاده بهشت باشیم. چرا که اوج نهضت 15 خرداد نیز همین بود.

وی با بیان اینکه از مسئولان می‌خواهیم دل متدین‌ها را نرنجانند، گفت: این نظام باید امکاناتش را در جهت هموار کردن جاده بهشت بکار گیرد. به تعبیر دیگر حکومت باید در خدمت ارزش‌ها باشد.

خطیب موقت نمازجمعه تهران خاطرنشان کرد: باز امروز همچون دوم خرداد برخی‌ها مغلطه‌گری می‌کنند که نمی‌توانیم مردم را به زور به بهشت ببریم. ما هم هیچوقت نگفته‌ایم که به زور مردم را به بهشت ببریم. ما می‌گویم خدا به شما قدرت داده است بنابراین این قدرت را در خدمت ارزش‌ها قرار دهید.

خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود به توصیف شخصیت آیت‌الله مهدوی کنی پرداخت و اظهار کرد:‌ آیت‌الله مهدوی کنی از مفاخر روحانیت و بی‌بدیل هستند. ما همه در بیماری ایشان احساس رنجش می‌کنیم و امروز در عیادتی که از حضرت آیت‌الله داشتم به فرزند ایشان گفتم که رنجش ما در بیماری این عالم بزرگ بعید است که کمتر از شما باشد.

وی ادامه داد: ‌آیت‌الله مهدوی کنی یک فقیه و به معنای دقیق کلمه ملا است و از شاگردان آیت‌الله بروجردی، امام (ره) و علامه طباطبایی محسوب می‌شود. ایشان قبل از انقلاب هم زجر زندان را دیدند و هم زجر تبعید.

عضو مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: آیت‌الله مهدوی کنی دیروز سراپا گوش به فرامین امام بود و امروز نیز از سنگرهای مهم تقویت ولایت به شمار می‌رود.

آیت‌الله خاتمی به چگونگی پذیرفتن ریاست مجلس خبرگان رهبری توسط آیت‌الله مهدوی کنی پرداخت و بیان کرد:‌ آیت‌الله مهدوی کنی مطلقا تمایلی به ریاست خبرگان نداشت اما با التماس بعضی از اعضا مسئولیت ریاست خبرگان را پذیرا شدند. نکته مهم این است که ایشان با این همه مسئولیت هیچگاه منش طلبگی‌اش عوض نشد.

وی تصریح کرد: ما در این شب جمعه صمیمانه از خداوند می‌خواهیم که اگر مصلحت می‌داند عیدی میلاد امام زمان(عج) را شفای عاجل این فقیه خدمتگزار قرار دهد.

خطب موقت نمازجمعه تهران همچنین به چگونگی ایجاد نهضت 15 خرداد اشاره و اظهار کرد: در طول حکومت 50 ساله پهلوی پدر و پسر، آنها همواره مورد حمایت انگلیس و بعد حمایت آمریکا قرار داشتند و یا به معنی دقیق کلمه مورد حمایت دنیای استکبار دنیا بودند به گونه‌ای که 4 آبان 57 روز تولد شاه، آمریکا، شوروی، چین، فرانسه و انگلیس تبریک گفتند و معنی این تبریک‌ها نیز اعلام حمایت آنان از چنین حکومت سیاهی بود.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه در برابر این حکومت سیاه، 5 جریان وجود داشت، به تشریح این جریانات پرداخت و گفت: اولین جریان کمونیست‌‌ها بودند که احزابی همچون توده، فدائیان و حزب پیکار را در اختیار داشتند. این جریان علی‌رغم اینکه به طاغوت اعتراض داشت اما از هیچ اقبال مردمی برخوردار نبود، چون با خدا قهر بودند و جامعه ما نیز یک جامعه الهی و دینی بود.

وی ادامه داد: جریان التقاطی‌ها دومین جریانی بود که در مقابل حکومت طاغوت قرار داشت. این جریان دلداده مکتب‌های دیگر بودند اما می‌خواستند رگه‌هایی از دین نیز داشته باشند. این جریان 2 انحراف داشت، یکی در برابر دین تسلیم نبودند و دوم اینکه از روحانیت و امام بریدند و بعد هم دیدیم که نوکر صهیونیست‌ها و آمریکا شدند.

به گفته خطیب موقت نمازجمعه تهران، جریان التقاطی‌ها تفسیر چپ‌روانه از قرآن کردند و جریانی به نام فرقان از دل آنان بیرون آمد که سردسته آنان که اکبر گودرزی، سوادش در حد طلبگی پایه 4 بود.

آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: جریان التقاطی‌ها 9 فقره ترور داشتند، آنان آنقدر علیه شهید مطهری مطلب گفته بودند که وقتی ایشان را ترور کردند، در روزنامه‌هایشان شهید مطهری را ائمه کفر نامیدند.

وی امام و شهید مطهری را 2 تن از افرادی برشمرد که از ابتدا توانسته بودند ماهیت جریان التقاطی‌ها را بشناسند و گفت:‌ این شناخت نیز بوسیله بصیرت الهی به وجود آمده بود به گونه‌ای که شهید مطهری 3 ماه قبل از ترور گفته بود که سرانجام این فرقانی‌ها من را خواهند کشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: سومین جریان که مقابل حکومت طاغوت قرار داشت، لیبرال‌ها بودند که نمادشان همان نهضت آزادی بود، آنها از اول ولایت فقیه را قبول نداشتند و مسخره می‌کردند. امروز نیز 50 سال بعد از این ماجرا صاحبان همان طرز تفکر می‌گویند ما با بدون آمریکا کاری را پیش نمی‌بریم. سال گذشته یعنی همین 13 آبان 92‌ مسئولی به صراحت گفته بود که مرگ بر آمریکا نگویید یعنی طرز تفکرشان این است که ما نمی‌توانیم با آمریکا مقابله کنیم.

آیت‌الله خاتمی جریان نواب صفوی را دیگر جریانی دانست که مقابل حکومت طاغوت قرار داشت و گفت:‌جریان نواب صفوی جریان اسلامی، مخلصانه و بصیر بود. در طول حکومت چند ساله مصدق که با تلاش مرحوم آیت‌الله کاشانی و فدائیان اسلام سر کار آمده بود، فقط یک زندانی سیاسی وجود داشت و آن نواب صفوی بود یعنی این ملی‌گراها از پشت خنجر می‌زنند و خواهند زد.

وی ادامه داد: ملی‌گراها حتی بیانیه دادند و حکم قصاص را غیر انسانی خواندند و امام نیز آنها را مرتد اعلام کرد. البته جریان نواب صفوی هم جواب نداد چرا که نتوانست مردم را به دنبال خود بکشاند، زیرا مردم به دنبال جریانی بودند که حجت شرعی باشد یعنی جلودارش یک مرجع دینی قرار بگیرد، اما شهید نواب صفوی یک مجتهد نبود.

خطیب موقت نمازجمعه تهران، تصریح کرد: پنجمین جریان مقابل حکومت شاهنشاهی، جریان نهضت الهی 15 خرداد به رهبری امام راحل بود، این جریان توانست موج به راه بیندازد و تخت 2500 ساله طاغوتی‌ها را منهدم کند، بنابراین بذر این انقلاب که امروز در اوج شکوفایی است در 15 خرداد سال 42 نشانده شد.

به عقیده آیت‌الله خاتمی 3 عامل اساسی در پیروزی انقلاب اسلامی مؤثر بوده است که یکی از آن عوامل، تاکید امام راحل بر فطرت مردم بود.

وی با بیان اینکه 15 خرداد مرجعیت اسلام بود، گفت: ‌در تاریخ اسلام این همه تهاجم به اسلام بی‌سابقه است امروز حدود 200 سایت و شبکه به زبان فارسی، دین را بمباران می‌کنند. در گذشته سال‌ها می‌گذشت و یک قلم شکسته‌ای در مجله زن روز قوانین اسلام را زیر سؤال می‌برد و بعد در همان مجله نیز پاسخ خود را می‌گرفت.

عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: امام از عنصر اسلام استفاده کرد و امروز نیز امتیاز نظام به اسلامش است، به گونه‌ای که هر جا سخن از اسلام ناب محمدی برده می‌شود، ایران اسلامی حضور دارد.

وی به تحولات مصر نیز اشاره و خاطرنشان کرد: مردم مصر انقلاب و به یک حزب اعتماد کردند، اما آن حزب قدرناشناسی کرد. آقای مرسی که به ریاست جمهوری رسید نامه‌ای به شیمون پرز نوشت و وی را برادر خطاب کرد و به آقای اوباما تلفن زد و بعد با افتخار به رسانه‌ها گفت که با سیدالرئیس مشاوره کردم.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: در جریان اجلاس غیرمتعهدها که آقای مرسی ریاست این اجلاس را برعهده داشت، برنامه‌اش را به گونه‌ای ترتیب داده بود که 4 ساعت بیشتر در ایران نباشد و در حالی که رؤسای بیشتر کشورها برای دیدار با مقام معظم انقلاب اسلامی صف کشیده بودند، به دیدار امام خامنه‌ای نرفت اما در عین حال 2بار دست ملک عبدالله را بوسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.