دوشنبه، ۰۴ تیر ۹۷ - ۰۱:۴۸
مارمولک ‌ماهی

مارمولک ‌ماهی اعماق دریاها که با نام علمی  Bathysaurus ferox شناخته می شود در حقیقت عمیق‌ ترین شکارچی اقیانوس‌ ها می باشد. در این…

مارمولک ‌ماهی اعماق دریاها که با نام علمی  Bathysaurus ferox شناخته می شود در حقیقت عمیق‌ ترین شکارچی اقیانوس‌ ها می باشد. در این مطلب قصد داریم به معرفی این آبزی تازه کشف شده بپردازیم. با میهن پست همراه شوید.

مارمولک ‌ماهی Bathysaurus ferox یک نوع آبزی عجیب و غریب است که با ظاهری خوفناک، بدنی کشیده و دندان هایی تیز همچون کوسه اخیرا به دام محققان افتاده است. دانشمندان هنگام انجام تحقیقات خود به طورغیرمنتظره‌ای موفق به کشف یک مارمولک‌ماهی شدند که در حالی که به تور ماهیگیری گیر کرده بود، در سواحل شرقی استرالیا حرکت می‌کرد.

این ماهی که در عمیق‌ترین منطقه اقیانوس زندگی می‌کند، ظاهری ترسناک دارد و بیشتر از دهان و دندان‌های لولا مانند تشکیل شده است بنابراین، وقتی طعمه‌ای را به دندان می‌گیرد، دیگر راه فراری برای آن باقی نمی‌ماند؛ به گونه‌ای که هر چه طعمه بیشتر برای رهایی تقلا کند، دندان‌ها بیشتر داخل بدن طعمه فرو می‌رود و عرصه برایش تنگ‌تر می‌شود.

نام علمی این مارمولک ‌ماهی Bathysaurus ferox به معنای «مارمولک اعماق دریاها» است. نام این ماهی را از شباهت زیادی که به مارمولک دارد، انتخاب کرده‌اند. این ماهی ترسناک در عمق 1000 تا 2500 متری از سطح آب زندگی می‌کند.مارمولک ‌ماهی

مارمولک ‌ماهی نیز مانند سایر مارمولک ماهی‌ها در کف اقیانوس‌ها در اعماق آب‌ها زندگی می‌کنند و به نوعی، خود را داخل رسوبات کف اقیانوس دفن و پنهان می‌کنند تا برای به دام انداختن طعمه کمین کنند. در واقع، این ماهی خود را داخل شن‌ها و گل و لای کف اقیانوس پنهان می‌کنند و بی‌حرکت باقی می‌مانند و هنگامی که طعمه‌ای از کنار آنها بگذرد، به سرعت به آن حمله می‌کند. بیشتر مارمولک‌‌ماهی‌ها از سایر ماهی‌ها و ماهی‌های مرکب تغذیه می‌کنند اما به طور کلی هر چیزی را که در اطرافشان وارد دهانشان شود می‌خورند. این ماهی، نوعی ماهی نر و ماده است به طوری که هر دو اندام جنسی نر و ماده را دارد. این بدان معناست که هر نوع از این گونه ماهی با نوع دیگری از این گونه ماهی می‌تواند جفت‌گیری کند.

این مارمولک ‌ماهی 50 سانتی‌متری کبد بسیار بزرگی دارد به حدی که 20 درصد از وزن بدن آن را تشکیل می‌دهد. سایر مارمولک‌ماهی‌ها کبد کوچک‌تری دارند و این اندام تنها پنج درصد وزن این ماهی‌ها را تشکیل می‌دهد.

هنوز علت بزرگی بیش از حد کبد این ماهی مشخص نشده است اما برخی محققان بر این باورند که این ماهی، انرژی مورد نیاز را در کبد ذخیره می‌کنند. ویژگی دیگر مارمولک‌ماهی‌های آب‌های عمیق و کم‌عمق، فلورسانت بودن بدن آنهاست. این ماهی به اندازه‌ای براق است که در عمق 2500 متری بدرخشد.

[highlight]منبع  [/highlight] livescience

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.