شنبه، ۲۰ آبان ۹۶ - ۱۱:۰۷
مارمولک gecko

دانشمندان به تازگی موفق به کشف گونه ای جدید و عجیب از مارمولک ها شده اند که gecko  نام دارد . فلس ریزی…

دانشمندان به تازگی موفق به کشف گونه ای جدید و عجیب از مارمولک ها شده اند که gecko  نام دارد . فلس ریزی مارمولک gecko ابزار دفاعی او بوده و شکارچیان این حیوان را فراری می دهد . در ادامه با میهن پست همراه باشید .

مارمولک gecko برخلاف اکثر گونه های موجود از مارمولک ها  که جهت ترساندن شکارچیان دم خود را قطع می کنند با فلس ریزی اقدام به ترساندن آنها می کند .  این  گونه جدید کشف شده با بدنی پر از فلس هایی شبیه به فلس ماهی در مواجه با خطر به راحتی فلس ها را از بدنش جدا کرده و شکارچی را می ترساند.

این گونه که به مارمولک gecko  معروف است دارای بزرگترین فلس ها نسبت به دیگر نمونه های موجود و حتی مار ها است . فلس ها آنقدر به پوست نازک و باریک این مارمولک چسبیده اند که به راحتی از پوست شان جدا می شوند بطوریکه در زیر فلس ها شاهد پوست جدید ا خواهیم بود .

مارمولک gecko

البته تعدادی از این گونه ،  فلس ریزی متفاوتی نسبت به بقیه دارند بطوریکه اگر آن را محکم در دست بگیرید دستتانتان پر از فلس می شود و این در حالی است که بقیه  مارمولک های این گروه از گونه gecko با کوچکترین واکنش و احساس خطری شروع به فلس ریزی می کنند.این گونه دارای فلسه های بزرگتری نسبت به دیگر نمونه ها است و این مسئله باعث می شود که بتوانند به راحتی فلس ریزی کنند در حالیکه فلس های ریز و کوچکتر این ویژگی را ندارند.

تفاوت مارمولک gecko با دیگر نوع از مارمولک ها در مدت زمان ترمیم فلس ها است که حداکثر مدت زمان مورد نیاز جهت فلس ریزی نمونه gecko تنها چند هفته است که فلس های جدید جایگزین فلس های ریخته می شوند ولی در گونه های دیگر این پروسه بسیار طولانی است . محققان این گونه را در تحقیقاتی که در غار Tsingy ماداگاسکار داشتند کشف کردند.

[highlight]منبع [/highlight] seeker

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.