چهارشنبه، ۰۷ آبان ۹۳ - ۱۱:۱۰

رییس هیات مدیره بیمارستان امام خمینی(ره) کرمانشاه که به عنوان مرکز مسمومیت‌های غرب کشور فعالیت می‌کند، از گزش 160 کرمانشاهی توسط مار و…

رییس هیات مدیره بیمارستان امام خمینی(ره) کرمانشاه که به عنوان مرکز مسمومیت‌های غرب کشور فعالیت می‌کند، از گزش 160 کرمانشاهی توسط مار و عقرب در نیمه ابتدای امسال خبر داد.

حمیدرضا ناصری به مناسبت هفته “پیشگیری از مسمومیت‌ها” در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه همواره با توجه به گرمی هوا مارگزیدگی و عقرب گزیدگی در نیمه ابتدای سال بیشتر است، از گزش 160 نفر در استان توسط مار و عقرب در نیمه ابتدای سال خبر داد.

ناصری تصریح کرد: در نیمه ابتدای سال در کرمانشاه 40 زن و 54 مرد توسط عقرب و نیز 19 زن و 47 مرد توسط مار گزیده شدند.

وی بیشترین موارد گزش را مربوط به تیرماه به دلیل افزایش چند درجه ای دما عنوان کرد و افزود: در این ماه 40 نفر توسط عقرب و 18 نفر توسط مار مورد گزش قرار گرفتند.

این مقام مسئول با بیان اینکه بیمارستان امام خمینی (ره) کرمانشاه به عنوان مرکز مسمومیت غرب کشور فعالیت می‌کند، اظهار کرد: به طور معمول تمامی موارد مسمومیت ناشی از گزیدگی استان به این بیمارستان ارجاع می‌شود، زیرا پادزهرهای مار و عقرب در این بیمارستان موجود است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه امسال از مجموع موارد گزش مار و عقرب در استان مورد فوتی نداشت‌ایم.

ناصری در ادامه از همه افراد خواست تا در مواجه با فرد مارگزیده یا عقرب گزیده قسمت بالای محل گزش را بسته و از مکیدن محل گزش خودداری کنند.

وی تصریح کرد: در صورت وجود زخم در دهان، مکیدن محل گزش موجب ایجاد مسمومیت در فرد امدادگر خواهد شد.

ناصری خاطر نشان کرد: توصیه اکید بر این است که فرد مار گزیده یا عقرب گزیده هرچه سریعتر به مراکز درمانی منتقل شود تا بتوان هر چه سریعتر پادزهر را برای او تزریق کرد.

سال گذشته 133 کرمانشاهی جان خود را بر اثر گزش مار و عقرب از دست دادند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *