پنجشنبه، ۱۷ مهر ۹۳ - ۰۱:۳۰

به گزارش خبرنگار مهر، محمود قاسم نژاد ظهر پنجشنبه در همايش تجليل از دامپزشكان اين شهرستان با اشاره به اهميت بخش كشاورزي و…

به گزارش خبرنگار مهر، محمود قاسم نژاد ظهر پنجشنبه در همايش تجليل از دامپزشكان اين شهرستان با اشاره به اهميت بخش كشاورزي و دامداري در اقتصاد كشور افزود: بخش مهمي از اقتصاد خانواده هاي شهرستان ماسال را دامداري تشكيل مي دهد و شهرستان ماسال به عنوان دومين قطب دامپروري در استان گيلان مطرح است.

وی با بيان اينكه در شرايط  تهديد و تحريم دشمنان عليه كشور بايد به فكر ويژگي ها و مزيت هاي اقتصادي محيط خود بود، اظهارداشت: دامداري و دامپروري يكي اين مزيت ها است كه مي توان با سرمايه گذاري در آن تحريم دشمنان را بلا اثر كرد.

فرماندار  ماسال حمايت و هدايت دامپروران برای افزايش توليدات دامي را موجب شكوفايي اقتصاد خانوارهاي روستايي و ماندگاري جمعيت روستايي و مناطق عشايري در روستا دانست و گفت: با آموزش و حمايت از دامداران در راستاي افزايش بهره وري اين بخش مي توان با تامين گوشت داخل كشور مانع از واردات گوشت به كشور و در نتيجه ايجاد استقلال اقتصادي كشور شد.

وی با بيان اينكه تامين بهداشت و سلامت مردم از مهمترين دغدغه هاي مسئولان دولتي محسوب مي شود، افزود: بسياري از بيماري هاي مشترك انسان و حيوان كه از گذشته وجود داشته و بيماري هاي دامي كه در چند سال اخير وارد كشور شده مي تواند سلامت افراد جامعه را به مخاطره بيندازد و موجب تلف شدن دام و طيور و خسارت اقتصادي به دامداران گردد.

قاسم نژاد  ضمن تشكر از كاركنان اداره دامپزشكي و دامپزشكان بخش خصوصي برای مبارزه با بيماري هاي دام ، نقش دامپزشكي در تامين سلامت مردم و بهبود وضعيت معيشتي و اقتصادي جامعه بسيار با اهميت  وحياتي دانست.

مديركل دامپزشكي استان گيلان نيز در اين همايش امنيت غذايي را از مهمترين اركان و اولويت هاي جامعه عنوان كرد و  گفت: سرمايه دام و طيور بعد از نفت به عنوان دومين سرمايه ملي كشور محسوب مي شود كه بايد با حفظ و حراست از آن، موجبات بهره وري و افزايش توليدات دامي را فراهم کرد.

سهراب عاقبتي افزود: در شش ماهه نخست امسال27 هزار مورد خونگيري از دام هاي سبك در استان گيلان انجام شده است كه ميزان آلودگي در آن 109 راس دام بوده كه با جمع آوري دام ها و در صورت لزوم كشتار آن از شيوع بيماري هاي دامي پيشگيري شد.

وي با اشاره به مشاركت همكاران دامپزشكي در بعد تحقيقاتي و توسعه و پيشرفت علم دامپزشكي اظهارداشت: مسئولان این حوزه علاوه بر توسعه كمي و كيفي در عرصه دامپزشكي به دنبال صدور محصولات دامپزشكي و افزايش سهم صادرات كشورند چرا كه همه كشور ها  با توجه به ارزش افزوده بالاي  صادرات محصولات دامي به دنبال پيشه گرفتن از هم هستند.

مديركل دامپزشكي گيلان توسعه كيفي خدمات دامپزشكي برای رفع تهديدات و افزايش ايمني دام و توليد محصولات دامي بون استفاده از دارو را از برنامه هاي اين اداره كل در آينده عنوان كرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه اين همايش از دامپزشكان و كاركنان اداره دامپزشكي شهرستان ماسال تجليل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.