جمعه، ۰۷ شهریور ۹۹ - ۱۲:۴۳
ماشین پرنده ارتش آمریکا

ماشین پرنده ارتش آمریکا دارای ظاهر خارق العاده ای است و امکانات عجیبی دارد. ارتش ایالات متحده آمریکا به تازگی از این ماشین…

ماشین پرنده ارتش آمریکا دارای ظاهر خارق العاده ای است و امکانات عجیبی دارد. ارتش ایالات متحده آمریکا به تازگی از این ماشین پرنده رونمایی کرده است.

نیروی هوایی ایالات متحده «ماشین پرنده» جدیدی را آزمایش کرده که می تواند به زودی به ابزارهای پرنده این بخش از ارتش ایالات متحده اضافه شود. این ماشین پرنده که Hexa نام داشته و توسط یک کمپانی مستقر در تگزاس به نام LIFT Aircraft طراحی و ساخته شده بسیار سبک بوده، تنها ۴۳۲ پوند (۱۹۶ کیلوگرم) داشته و با ۱۸ روتور مستقل به پرواز در می آید. تنها سرنشین این ماشین پرنده نیز نیازی به گواهینامه خلبانی ندارد. پرنده Hexa توسط یک دسته فرمان (joystick) هدایت شده و مجهز به کامپیوتری بسیار پیشرفته است که مانور دادن با آن را بسیار ساده تر و ایمن تر از یک هواپیمای کوچک معمولی می سازد.

اولین تست میدانی این ماشین پرنده در کمپ مابری، پایگاهی در نزدیک آستین، تگزاس با موفقیت به انجام رسید. این آزمایش پرواز بخشی از یک همکاری بین کمپانی های هوافضای خصوصی و نیروی هوایی ایالات متحده برای توسعه ماشین های پرنده به ناوگان هوایی این کشور و افزایش سرعت معرفی در بازار مصرف است. بارابارا برت رییس بخش نیروی هوایی ارتش و ژنرال چارلز کیو براون رییس پرسنل نیروی هوایی نظاره گر آزمایش این ماشین پرنده بودند، نمونه الکتریکی اولیه با قابلیت فرود و پرواز عمودی. متیو چیسن مدیرعامل کمپانی سازنده خود هدایت این ماشین پرنده را در این تست بر عهده داشت.

Hexa توسط یک دسته فرمان سه محوره هدایت شده که به ادعای مدیرعامل کمپانی LIFT هر کسی می تواند از آن استفاده کند. متیو چیسن در مصاحبه ای که در سال ۲۰۱۸ داشت در این باره چنین گفته بود: «ما داریم پرواز کردن را آنقدر ساده، ایمن و ارزان قیمت می کنیم که هر کسی بتواند با کمترین مهارت و آموزش ویژه آن را انجام دهد. ما به شکل واقعی در حال مصرفی کردن پرواز برای اولین بار در تاریخ هستیم». ماشین پرنده Hexa مجوزهای لازم برای پرواز در ارتفاع ۷۰۰ فوتی (تقریبا ۲۱۳ متر) در اکثر مناطق غیرمسکوونی و ۱۲۰۰ فوتی (تقریبا ۳۵۷ متر) در برخی مناطق را دریافت کرده اما اجازه پرواز بر فراز مناطق مسکونی را ندارد.

نیروی هوایی ایالات متحده ۲۵ میلین دلار در سال جاری برای همکاری با کمپانی های تولید ماشین های پرنده عمود پرواز هزینه کرده است. هدف از این همکاری ها ساخت یک پرنده عمودپرواز است و کمپانی های ایرباس، بوئینگ و اوبر نیز در حال تولید هواپیماهای نمونه اولیه خود با مشخصات درخواستی هستند.

در این شرایط دولت ژاپن قصد دارد اولین ماشین پرنده خود را در سال ۲۰۲۳ وارد بازار کند. کمپانی SkyDrive که در توکیو مستقر است اخیراً از یک پرنده دو سرنشینه عمودپرواز با نام SD-XX رونمایی کرده که سرعت آن حداکثر به ۶۲ مایل بر ساعت می رسد. این پرنده هشت روتوری که کوچکترین ماشین پرنده جهان لقب گرفته دارای ابعاد تنها ۱۱ در ۱۳ فوتی بوده و می توان آن را فضای پارک دو خودرو معمولی جای داد. این پرنده دارای قابلیت هدایت اتوپایلوت برای شرایط اضطراری نیز بوده و قرار است به عنوان یک تاکسی هوایی برای نقل و انتقال مهمانان در هتل ها و مراکز تفریحی به کار گرفته شود. توموهیرو فوکوزاوا مدیرعامل کمپانی SkyDrive ادعا کرده است که تا سال ۲۰۵۰ هر کسی می تواند با استفاده از این تاکسی پرنده در کمتر از ۱۰ دقیقه به هر نقطه ای در شهر توکیو سر بزند.

باهم در میهن پست تصاویری ماشین پرنده ارتش آمریکا را تماشا خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *