دوشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۹۶ - ۰۷:۲۰
کارتینگ

سریع‌ ترین ماشین کارتینگ جهان در کانادا در حالی توسط شرکت دی مک رونمایی شده که این ماشین می تواند تنها در مدت…

سریع‌ ترین ماشین کارتینگ جهان در کانادا در حالی توسط شرکت دی مک رونمایی شده که این ماشین می تواند تنها در مدت ۱٫۵ ثانیه به سرعت ۹۸ کیلومتر در ساعت برسد. در ادامه به بررسی این ماشین جدید خواهیم پرداخت . با میهن پست همراه شوید.

ماشین کارتینگ نوعی ماشین ورزشی پیستی است که در آن از خودروهای چرخ باز استفاده می شود. اما اکنون شرکت دی مک موفق به ساخت خودرویی با نام C5 Blast Ultimate شده که سریع‌ ترین ماشین کارتینگ جهان نام گرفته است.

این خودرو چرخ باز که سی-۵-نهایت انفجار (C5 Blast Ultimate) نام دارد موفق شده رکورد خودروی برقی تسلا را که در ۲٫۲۸ ثانیه به این سرعت می‌ رسد، بشکند. در کنار این منبع تغذیه پرقدرت چهار موتور کانالی(EDF) در جلو این خودرو تعبیه شده است که عملکرد آنها سبب می‌ شود خودروی ۲۰۰ کیلوگرمی، در عمل ۱۰۰ کیلوگرم وزن را بر روی موتور خود اعمال کند.[box type=”shadow” align=”aligncenter” ]خودروی چرخ‌ باز به خودرو هایی که بیرون از بدنه و بیرون از گلگیرها قرار گرفته اصطلاحا «چرخ‌ باز» گفته می‌ شود. فرمول یک که به نام مسابقات رانندگی جایزه بزرگ (گرند پری Grand Prix) هم معروف است بالاترین رده از دوره‌ مسابقات رانندگی با خودرو های تک‌ سرنشینه با چرخ‌ های بی‌گلگیر (چرخ‌باز) است. خودرو های به‌ کار رفته در ورزش کارتینگ نیز از نوع چرخ‌ باز هستند.[/box]

مدل پایه این خودرو بدون چهار موتور کانالی در جلو در ۳٫۹ ثانیه به سرعت ۹۸ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و ۹هزار و ۹۹۹ دلار قیمت دارد. قیمت این خودرو همراه با موتورهای کانالی تقریبا شش برابر مدل پایه و حدود ۵۹هزار و ۹۹۹ دلار است.

رییس شرکت دی‌ مک نیز در خصوص سریع‌ ترین ماشین کارتینگ جهان گفته :

ما می‌ توانستیم این خودرو را سبک‌ تر و سریع‌ تر بسازیم و در آن حالت این خودرو فقط به دو بال برای پرواز نیاز داشت. از نظر فنی ما این توانایی را داریم که مدت زمان رسیدن به سرعت ۹۸ کیلومتر بر ساعت را به زیر یک ثانیه کاهش دهیم.

در حال حاضر سریع‌ ترین خودروی برقی جهان “گریمزل”(Grimsel) نام دارد که سرعت آن در ۱٫۵۱۳ ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌ رسد. این خودرو در سوئیس ساخته شده است. گریمزیل در مسابقه‌ ای آزمایشی توانست با ثبت این سرعت رکورد قبلی شتاب خودروهای الکتریکی را ۲ دهم ثانیه بهبود بخشد. رکورد بوگاتی چیرون  ۲/۵ ثانیه برای دست‌ یابی به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت است. مشخصات فنی این خودرو به‌ تنهایی موجب شگفتی هستند و بهترین توضیح را درباره عملکرد شگفت‌ انگیز آن ارائه می‌ دهند. گریمزل این شتاب را با موتوری که تنها ۲۰۰ اسب بخار نیرو تولید می کرد به‌دست آورد اما وزن ۱۸۰ کیلوگرمی این خودرو به همراه تولید گشتاوری معادل ۱۲۵۰ پوند بر فوت، سیستم انتقال قدرت چهار بخشی و انتقال مستقل قدرت به هر چرخ به یاری این موتور آمدند و رکورد اعجاب آور را ثبت کردند.

باهم در میهن پست تصاویری از سریع‌ ترین ماشین کارتینگ جهان C5 Blast Ultimate را تماشا خواهیم کرد.

[highlight]منبع  [/highlight] highsnobiety

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *