جمعه، ۰۹ آبان ۹۳ - ۰۴:۱۳

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام قاسم متقی نیا در خطبه های این هفته نماز جمعه در مصلای الغدیر این شهر تقوا را…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام قاسم متقی نیا در خطبه های این هفته نماز جمعه در مصلای الغدیر این شهر تقوا را عامل ترس و خوف الهی دانست و اظهار داشت: خوف از خدا به معنای رعایت دستورات الهی است و بنا بر فرموده پیامبر اکرم(ص) کسی که شناختش از خدا بیشتر است بایستی ترسش از خدا بیشتر باشد.

وی خطبه های این هفته نماز جمعه خرم آباد را با طرح دو پرسش آغاز کرد و بیان داشت: چرا قصه کربلا هرسال و در هر زمانه بایستی تکرار شود و نگاه قرآن نسبت به این مسئله چیست و دیگر اینکه مهمترین هدف امام حسین(ع) از قیام و نهضت عاشورا چه بوده است.

محرم و عاشورا نمایشگاه توحید، نبوت، امامت و معادباوری هستند

امام جمعه موقت خرم آباد در پاسخ به دو پرسش مطرح شده گفت: محرم و عاشورا نمایشگاه توحید، نبوت، امامت و معادباوری هستند تا جاییکه هر سال اسلام به وسیله حادثه کربلا احیا می شود.

حجت الاسلام متقی نیا با استناد به آیات و روایات متعدد به علت تکرار مکرر واقعه کربلا اشاره کرد و افزود: کربلا ادامه بهشت پیامبر است و مطابق آیه 120 سوره هود برخی از قصه های قرآنی همواره بایستی برای پیامبر و امت اسلامی تکرار شوند که قصه کربلا نیز یکی از این قصه ها است.

وی نمازگزاران جمعه را به مودت اهل بیت پیامبر سفارش کرد و بیان داشت: پیامبر اسلام در قبال انجام رسالت خود مزدی جز مودت قربی نمی خواهد بنابراین بایستی تلاش خود را بر دوستی اهل بیت پیامبر بخصوص امام حسین(ع) که مظلوم تر از ایشان وجود ندارد بکار گیریم تا از این طریق رضایت خداوند متعال را جلب کنیم.

امام جمعه موقت خرم آباد احیای امر به معروف را یکی از سفارشات اکثر ائمه اطهار دانست و عنوان کرد: در روایتی که از اکثر ائمه نقل شده آمده است رحمت خدا شامل حال کسانی می شود که امر ما را احیا کنند لذا احیای عاشورا و کربلا احیای امر امامت است و بایستی همگان برای زنده نگه داشتن نهضت ابا عبدالله الحسین(ع) تلاش کنیم.

بزرگترین منکر نادیده گرفتن معروفات است

حجت الاسلام متقی نیا با بیان اینکه امام حسین(ع) مهمترین هدف از قیام خود را اصلاح امت پیامبر و امر به معروف و نهی از منکر دانست.

وی یکی از اولویت های حکومت امام زمان(عج) را احیای امر به معروف و نهی از منکر خواند و تصریح کرد: بر اساس روایاتی که از تفسیر آیه 41  سوره حج نقل شده است این آیه امر به معروف و نهی از منکر را یکی از اولویت های حکومت حضرت قائم(عج) دانسته است.

امام جمعه موقت خرم آباد اضافه کرد: در آیات 78 و 79 سوره مائده از زبان حضرت عیسی و حضرت داوود (ع) بنی اسرائیل مورد لعن قرار گرفته اند زیرا کسانی بودند که امر به معروف و نهی از منکر نمی کردند.

حجت الاسلام متقی نیا به انواع معروفات و منکرات اشاره کرد و بیان داشت: منکرهای خانوادگی و اداری بی شماری وجود دارد بطوریکه استفاده از الفاظ رکیک و ناسزا در خانواده ها یکی از منکرات زشت و مذمت شده است.

وی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر دایره وسیعی دارد که از خانواده تا جهان سیاست گرفته تا جهان علم، فرهنگ و اخلاق را در بر می گیرد و منکرها و معروفات شامل منکرها و معروفات اجتماعی، منکرها و معروفات قانونی مربوط به نظام اسلامی و منکرها و معروفات سیاسی می شوند.

امام جمعه موقت خرم آباد به برخی وسوسه های شیطانی در هنگام امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و گفت: وسوسه های شیطانی باعث می شود برخی از افراد توجیهاتی بر عدم بیان امر به معروف و نهی از منکر داشته باشند و آن را به افراد دیگری واگذار کنند به عنوان مثال این افراد می گویند امام زمان که ظهور کند تمامی مشکلات را حل خواهد کرد.

حجت الاسلام متقی نیا با اشاره به اینکه بزرگترین منکر نادیده گرفتن معروفات دانست و اضافه کرد: همچنین منکری که باعث شود شخص در مقابل امام معصوم قرار گیرد بزرگترین منکر است.

امام جمعه موقت خرم آباد با بیان اینکه خجالت، ترس و شیوه نادرست بیان معروفات و منکرات از جمله عوامل نپرداختن افراد به این موضوع است ادامه داد: ما در عمل به آیات قرآن و روایات کارنامه موفقی نداریم.

گرفتن رشوه و مشکل انداختن در کار مردم از منکرات اداری

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مناسبت های هفته از جمله ایام سوگواری سید و سالار شهیدان اشاره کرد و گفت: محتوای نهضت ابا عبدالله الحسین، پیام و درس نهضت و همچنین هدف امام حسین از قیام کربلا نباید فراموش شود.

امام جمعه موقت خرم آباد دو مطلب را به نمازگزاران جمعه و مردم خرم آباد متذکر شد و عنوان کرد: نماز معشوق امام حسین(ع) بود بطوریکه فرمودند من به نماز عشق می ورزم لذا بایستی نماز ظهر عاشورا را با شکوه تمام برگزار کرد و همگی ما وظیفه داریم در برپایی نماز ظهر عاشورا سهم بسزایی داشته باشیم.

حجت الاسلام متقی نیا همچنین بر ضرورت برگزاری باشکوه عزاداری های اباعبدالله در سایر تکایا، حسینیه ها و هیئات تاکید کرد و بیان داشت: همین عزاداری ها است که اسلام را زنده نگه داشته و توانسته انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران را از انبوه مشکلات جهانی عبور دهد لذا بایستی این عزاداری ها با نهایت شور و شعور برگزار شود.

وی افزود: در کنار این عزاداری ها عزاداران حسینی بایستی به امر به معروف و نهی از منکر توجه داشته باشند.

امام جمعه موقت خرم آباد گرفتن رشوه، مشکل انداختن در کار مردم و ایجاد نارضایتی را از منکرات اداری برشمرد و یادآور شد: افراد بایستی با نوشتن نظرات و انتقادات خود و قرار دادن آن ها در صندوق هر اداره به نهی از منکر بپردازند چرا که گاهی با نوشتن و تذکر دادن بسیاری از مشکلات آن دستگاه حل خواهد شد.

معروف ها را در تمامی عرصه ها باید رعایت کرد

حجت الاسلام متقی نیا تصریح کرد: آن مسئولی که مسئولیت تهیه و تدوین برنامه توسعه 10 ساله استان را بر عهده دارد و مسئولی که طرح مطالعاتی بودجه را به سمتی که نیاز مردم است سوق دهد در واقع کار معروفی را انجام داده است و عمل نکردن به آن ها منکر حساب می شود.

وی اضافه کرد: اگر مطالعه کننده طرح اداری به مطالعه درست طرح نپردازد و بجای اینکه قانون را رعایت کند سفارشات را رعایت کرده بعد از مدتی آن طرح را با مشکل مواجه خواهد کرد و این مصداق بارز عمل منکر است.

امام جمعه موقت خرم آباد با اشاره به اینکه در روند کارهای اداری بایستی رودربایستی ها را کنار گذاشت بیان داشت: بایستی معروف ها را در تمامی عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … رعایت کرد.

فرهنگ عمومی زمینه رشد و توسعه یک ملت

وی به مناسبت 13 آبان، تسخیر لانه جاسوسی و سالروز تبعید امام راحل اشاره کرد و گفت: در این ایام تبلور پیام عاشورایی هیهات من الذله را خواهیم داشت چرا که این آمریکا هنوز هم مرکز و کانون فتنه گری، ظلم، تروریسم دولتی و یاغی گری علیه مردم ایران است و هنوز بیشترین آسیب از ناحیه آمریکا متوجه کشور ما است.

امام جمعه موقت خرم آباد همچنین فرهنگ عمومی را زمینه رشد و توسعه یک ملت دانست و عنوان کرد: جهت ارزشی دادن به برنامه های فرهنگ عمومی از مطالبات مقام معظم رهبری است و بن مایه فرهنگ عمومی که خرد ورزی و اخلاق بوده از اسلام گرفته شده است لذا جهت ارزشی دادن به فرهنگ عمومی وظیفه تک تک آحاد جامعه است.

حجت الاسلام متقی نیا به سالگرد شهادت اولین شهید محراب اشاره کرد و افزود: امیدوار هستیم در ایام سوگواری سید و سالار شهیدان عزاداری هایی در خور شان این امام همام انجام داده و از این امتحان الهی سربلند بیرون بیاییم.

وی عنوان کرد: همچنین نماز ظهر عاشورا در مصلای الغدیر شهر خرم آباد و با امامت حجت الاسلام سید احمد میرعمادی برپا خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *