سه شنبه، ۱۸ شهریور ۹۳ - ۰۳:۲۲

یک کارشناس ارشد مدیریت فرهنگی گفت: برنامه‌های تصویری افکار انسان را دستخوش تغییر می‌کنند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه مرکزی،…

یک کارشناس ارشد مدیریت فرهنگی گفت: برنامه‌های تصویری افکار انسان را دستخوش تغییر می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه مرکزی، صالح اصغری در نشست تخصصی نفوذ خاموش با موضوع آسیب‌های فرهنگی اجتماعی شبکه‌های ماهواره‌ای که در سالن شهید آوینی ارشاد ساوه برگزار شد، افزود: عصری که در آن قرار داریم عصر ارتباطات و عصر سلطه پدیده رسانه بر زندگی انسان‌هاست.

وی ادامه داد: در زمان حاضر تصویر83 درصد اطلاعات و مفاهیم را تشکیل می‌دهد و بی‌گمان برنامه‌های تلویزیونی، سینما و … موفق شده‌اند افکار و عقاید انسان‌های بی‌شماری را دستخوش تغییر کنند.

اصغری افزود: کودکان و نوجوانان محصولاتی را انتخاب و خریداری می‌کنند که در تلویزیون می‌بینند و تبلیغ می‌شوند. در میان کودکان بیشتر کارتون و انیمیشن، نوجوانان لپ‌تاپ و جوانان اینترنت و وب‌سایت از پررنگ‌ترین مصارف فرهنگی هستند.

وی اضافه کرد: فیلم و سریال بیشترین محصولات فرهنگی مورد استفاده خانواده و والدین هستند که بیشترین تأثیر در آنها نیز از همین طریق است و فرزندان نیز به تبعیت از آنان بیننده این فیلم و سریال‌ها هستند.

این کارشناس ارشد فرهنگی افزود: غربی‌ها نیز اهمیت به دست گرفتن سینما در اثرگذاری تصاویر و جذابیت سینما که همزمان روی احساس و ادراک تاثیر می‌گذارد را دانسته و به سرمایه‌گذاری و تلاش در به دست گرفتن این ابزار پرداخته‌اند.

وی تصریح کرد: هنرمندان باید اهل تفکر و اندیشه و مطالعه و فلسفه باشند تا بتوانند متون قوی تولید و تجربه خود را بیان کنند.

اصغری در ادامه به طیف‌شناسی شبکه‌های ماهواره‌ای پرداخت و افزود: شبکه‌های پخش موسیقی، اپوزوسیون، اخبار، مذهب، پخش فیلم و سبک زندگی به صورت شبانه‌روزی برنامه‌های گوناگونی را با هدف دستیابی به اغراض سیاسی و اقتصادی و جهانی کردن فرهنگ غربی پخش می‌کنند.

وی با بیان اینکه شبکه‌های ماهواره‌ای در قالب میان برنامه‌ها و آگهی‌ها، مظاهر ضداخلاقی را تبلیغ می‌کنند، گفت: این رسانه همچون دیگر ابزار پیشرفت می‌تواند به آرمان‌های تعالی‌بخش انسان‌ها و جوامع خدمت یا خیانت کند که در حال حاضر بیشترین عملکرد ماهواره در کشور ما خیانت در قالب ایجاد و رواج فساد و فحشاء در میان جوانان است.

اصغری به بیان راهکارهایی برای مقابله با این آسیب اجتماعی پرداخت و گفت: باید برای رشد فرهنگ اسلامی در جامعه تلاش شده و در این راه از اقداماتی مانند تهیه فیلم‌هایی با موضوع متناسب با تعلیم و تربیت اسلامی، ارائه برنامه‌های مناسب و جذاب از طریق تلویزیون و تهیه نوارهای ویدئویی مجاز و تلاش برنامه‌سازان و کارگردان‌ها برای فراگیر کردن و اشاعه فرهنگ دینی در قشر جوان مؤثر خواهد بود.

به گزارش ایسنا، رئیس اداره فرهنگ و ارشاداسلامی ساوه نیز هدف از برگزاری این نشست را آشنایی جوانان با یکی از ابزارهای جنگ نرم (ماهواره ) دانسته و اظهار کرد: خانواده به عنوان عنصر اصلی تشکیل‌دهنده جوامع نقش مهمی در گرایش افراد جامعه به اخلاقیات و معنویات دارد.

وی اضافه کرد: به همین جهت دشمن بهتر از خودمان متوجه اهمیت خانواده شده است و با راه‌اندازی انواع شبکه‌های ماهواره‌ای سعی در تضعیف خانواده‌ها و تخریب فرهنگی، دینی و اجتماعی جامعه ایرانی دارد.

محمودی‌فر تصریح کرد: برای مبارزه با ماهواره باید برنامه‌هایی در سرلوحه کار خود داشته باشیم که شامل تقویت باورهای دینی و اعتقادی، تثبیت ارزش‌های ملی و اسلامی در خانواده، تقویت فرهنگ اصیل ایرانی، ارتقاء سطح آگاهی و آموزش مهارت‌های زندگی و هدفمند کردن اوقات فراغت فرزندان و پیروی از الگوی رفتاری صحیح در خانواده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.