شنبه، ۱۲ بهمن ۹۸ - ۰۱:۳۳
ماهواره جاسوسی روسیه

ماهواره جاسوسی روسیه در حالی در کمین یک ماهواره آمریکایی است که این ماهواره نیز با اهداف جاسوسی در مدار قرار دارد. در…

ماهواره جاسوسی روسیه در حالی در کمین یک ماهواره آمریکایی است که این ماهواره نیز با اهداف جاسوسی در مدار قرار دارد. در ادامه این خبر را در میهن پست بررسی می کنیم.

یکی از ماهواره جاسوسی روسیه به نام کاسموس ۲۵۴۲ به ماهواره جاسوسی آمریکا نزدیک شده و موج جدیدی از نگرانی‌ها در ایالات متحده را به راه انداخته است. عمده دلایل نگرانی بابت ماهواره روسیه، مشخص نبودن هدف آن عنوان شده، زیرا ماهواره‌ای که روسیه به آن نزدیک شده، خود یک ماهواره جاسوسی است.

اگر بخواهیم شرایط را واضح‌تر و به زبان ساده بیان کنیم، ماهواره روسیه از ماهواره جاسوسی آمریکا، جاسوسی می‌کند؛ یا حداقل با دقت بیشتری بر آن نظارت دارد. اما هدف از این کار ماهواره روسی چیست؟ این ماهواره به منظور نظارت بر دیگر ماهواره‌ها به مدار پایین زمین پرتاب شد و به نظر می‌رسد که نظارت خود بر ماهواره آمریکا را بیشتر کرده باشد.

اولین بار دنبال‌کننده‌های آماتور ماهواره‌ها توانستند کل حرکت‌ها و مانور‌های ماهواره روسی Kosmos 2542 را تحت نظر بگیرند. این دنبال‌کننده‌ها، متوجه رفتار و حرکات عجیب کاسموس ۲۵۴۲ شده بودند و از همین رو کل ماه گذشته میلادی را صرف نظارت بر آن کرده بودند.

ماهواره جاسوسی روسیه

کاسموس ۲۵۴۲ نوامبر سال گذشته و با هدف نظارت بر دیگر ماهواره ها به فضا پرتاب شد و در طول ماه گذشته به آرامی به ماهواره USA 245 نزدیک شده است. ماهواره آمریکایی تحت تملک دفتر ملی شناسایی (National Reconnaissance Office) قرار دارد و هدف آن جاسوسی از اقصی نقاط کره زمین است.

دفتر ملی شناسایی یک دفتر وابسته به ارتش آمریکاست که در حوزه نظارت تخصص دارد. این دفتر تعداد زیادی از ماهواره‌‌های جاسوسی را هدایت می‌کند، در نتیجه احتمالا اهداف ماهواره USA 245 نباید مشخص شوند. همچنین تنها اشتراک این دو ماهواره در مدار یکسان نیست که نگرانی به بار آورده، مشکل اینجاست که این دو ماهواره با فاصله بسیاری کمی هر ۱۰ روز یکبار از کنار همدیگر گذر می‌کنند.

ماهواره جاسوسی روسیه

مایکل تامپسون دستیار استاد دانشگاه پوردو آمریکا در این رابطه می‌گوید:

این اقدامی مشکوک است، اما چیزی را ثابت نمی‌کند، زیرا ماهواره‌های متعددی در این مدار قرار دارند.

با این حال اولین بار ماهواره کاسموس ۲۴۵۲ با مانورهای متعدد خود به منظور نزدیک شدن به ماهواره USA 245، توجهات را به خود جلب کرد. این ماهواره با روشن کردن پیشرانه‌های خود و نزدیک شدن به ماهواره آمریکایی، آن را به صورت مستمر تحت نظر دارد.

این دو ماهواره فاصله‌ای میان ۱۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتر دارند که عملا آن‌ها را به همسایه بدل می‌کند. البته ماهواره روسی به آرامی در حال تغییر مسیر و دور شدن از USA 245 است، ولی حداقل برای هفته‌ها و ماه‌ها در دید ماهواره آمریکایی قرار خواهد داشت.

[highlight]منبع: thedailybeast[/highlight]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *