یکشنبه، ۲۹ دی ۹۸ - ۰۴:۴۴
ماهواره ظفر

ماهواره ظفر در حالی قرار است به زودی به فضا پرتاب شود و در مدار قرار گیرد که از این ماهواره به عنوان…

ماهواره ظفر در حالی قرار است به زودی به فضا پرتاب شود و در مدار قرار گیرد که از این ماهواره به عنوان قدرتمندترین ماهواره ایرانی یاد می شود. در ادامه به بررسی این خبر می پردازیم.

ماهواره ظفر در مدار

دو ماهواره ظفر 1 و 2 توسط دانشگاه علم و صنعت به وزارت ارتباطات تحویل داده شدند و قرار است پس از انجام آزمایش‌های اولیه و تایید نهادهای امنیتی این ماهواره به زودی پرتاب شود.

در این مراسم تاکید شد که ماهواره‌های ظفر قدرتمندترین ماهواره‌های ساخته شده به دست جوانان ایرانی هستند. در این مراسم اعلام شد که این ماهواره قرار است به کمک ماهواره‌بری که توسط محققان ایرانی ساخته شده در مدار قرار گیرد.

ماهواره ظفر

تهیه نقشه کاربری اراضی، تهیه نقشه پایش توسعه شهری، تهیه نقشه مرز پهنه های کشاورزی، تهیه نقشه پایش تغییرات در عرصه های طبیعی و جنگلی، تهیه نقشه پهنه بندی و پایش تغییرات دریاچه های دائمی و فصلی، شناسایی مناطق تخریب شده بعد از بحران در نواحی شهری و به روز رسانی نقشه های ساختاری شناسایی گسل‌ها چین‌ها از جمله ویژگی‌هایی است که ماهواره‌های ظفر به آن مجهز هستند.

«مرتضی براری» رییس سازمان فضایی کشور در پاسخ به دیجیاتو مبنی بر هزینه‌های انجام شده پیرامون ساخت ماهواره ظفر گفت:

«هزینه چندانی برای این ماهواره صورت نگرفته و مقدار دقیق آن در آینده نزدیک اعلام خواهد شد.»

او با تاکید بر این نکته که هزینه‌های ساخت ماهواره رقم بالا و قابل توجهی نبوده اعلام کرد که ماهواره ظفر به زودی و پس از تایید نهادهای امنیتی، به مرحله پرتاب خواهد رسید.

براری همچنین درباره چرایی وجود دو ماهواره گفت: «در مراحل طراحی ساخت، به توان بیشتری دست پیدا کردیم و روی این حساب متناسب با نقشه راه خودمان، یک ماهواره با دقت ۲۵ متر و یک ماهواره با ۱۶ متر رنگی طراحی و ساخته شد.»

براری با ذکر این نکته که در برنامه‌های فضایی چیزی به نام شکست معنا ندارد گفت: .

«برنامه‌های فضایی به خاطر پیچیدگی فناوری فضایی، هم به پیروزی دست پیدا می‌کنند و هم گاهی به تعبیر عده‌ای با شکست مواجه می‌شوند ولی به عقیده من در برنامه فضایی شکست وجود ندارد و همه چیز یک تجربه است. اگر یک ماهواره در مدار هم قرار نگیرد، ما تست‌های بسیاری انجام دادیم و مراحل خوبی را گذر کردیم. جامعه نباید نگران باشد چرا که اگر ظفر ۱ هم در ماهواره قرار نگرفت و با مشکل مواجه شد، قرارگیری ماهواره دوم در دستور کار خواهد بود.»

به گفته رییس سازمان فضایی کشور ماهواره ظفر امروز تحویل پایگاه فضایی خواهد شد و او امید دارد که توسعه زیرساخت‌های فضایی کشور با کمک ظفر ۱ و ۲ تحقق یابد. براری تاکید دارد ایران جزو ۹ کشور اول دنیاست که در باشگاه کشورهای صاحب چرخه کامل صنعت فضایی شده‌ است:

«ما تمامی ۶ رکن اصلی حوزه فضایی از طراحی تا ساخت گرفته تا طراحی پایگاه و ایستگاه کنترل و پردازش را توسط متخصصین داخلی ساخته‌ایم.»

ماموریت این ماهواره تحقیقاتی تصویربرداری به صورت زمان واقعی و ذخیره اطلاعات، ذخیره و ارسال پیام و نیز ارتباط صوتی یک طرفه بین دو کاربر خواهد بود. این ماهواره قرار است در مدار LEO با باند فرکانس S&F قرار بگیرد.

ماهواره ظفر

گفتنی است به گفته مقامات مربوطه، یکی از سه ایستگاه کشور ماهدشت، قائمشهر و ایستگاه فضایی قشم میزبان پرتاب این ماهواره خواهد بود. شایان ذکر است مراسم تحویل این ماهواره علی رغم اظهارات ذکر شده مبنی بر اینکه با حضور وزرای ارتباطات، دفاع و علوم برگزار خواهد شد؛ بدون حضور ایشان صورت گرفت و معاونین و دیگر مقامات این وزارتخانه‌ها ماهواره ظفر را به دانشگاه تحویل دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *