سه شنبه، ۰۲ شهریور ۹۵ - ۰۵:۴۲
ماهواره گم شده STEREO-B ناسا

ماهواره گم شده STEREO-B ناسا در حالی بعد سال پیدا شد است که این ماهواره پس از دو سال بی خبری حالا ناسا…

ماهواره گم شده STEREO-B ناسا در حالی بعد سال پیدا شد است که این ماهواره پس از دو سال بی خبری حالا ناسا موفق شده ارتباط خود را با این ماهواره مهم در فضا که خورشید را زیر نظر قرار می داده برقرار کند.دانشمندان آژانس فضانوردی آمریکا تقریبا دو سال پیش بود که ارتباطشان را با ماهواره STEREO-B از دست دادند. این ماهواره خورشید و فعل و انفعالات آن را با دقت مورد بررسی قرار می داد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

ماهواره گم شده STEREO-B ناسا که یکی از مهمترین ماموریت های فضایی تحقیق بر روی خورشید را انجام میداده است حالا در عین ناباوری خبر می رسد که این آژانس فضانوردی سیگنالهایی را از این ماهواره دریافت کرده است. دریافت این سیگنالها از طریق آنتن های نصب شده در شبکه Deep Space Network صورت گرفته است.

بد نیست بدانید که ماهواره STEREO-B یکی از دو ماهواره ای است که به دور خورشید چرخیده و بخش مهمی از مأموریت رصد خورشید موسوم به STEREO را تشکیل می دهد و در این میان ماهواره دیگر این مجموعه یعنی STEREO-A کمی به خورشید نزدیکتر است و پشت سر آن نیز ماهواره STEREO-B قرار گرفته که همکاری این دو ماهواره اطلاعات جدیدی را درخصوص خورشید در اختیار دانشمندان ناسا قرار می داده است.

ماهواره گم شده STEREO-B ناسا

این ماهواره ها در سال ۲۰۰۶ به فضا پرتاب شدند و از ابتدا قرار بود در قالب مأموریتی دو ساله به مطالعه دقیق فعالیتهای خورشیدی در سمت دور آن نسبت به زمین بپردازند. اما دانشمندان ناسا خوشحالند که این مأموریت همچنان ادامه دارد.

اما در سال ۲۰۱۴ و درحالی که شش سال از مدت زمان اصلی و از پیش تعیین شده مأموریت گذشته بود دو ماهواره وارد منطقه منحصر بفردی در مدارشان شدند که به آن «تقاطع خورشیدی» گفته می شود. در این مدت، خورشید دقیقا میان این ماهواره ها و زمین قرار گرفته که این وضعیت برقراری ارتباط با یکی از آنها را به واسطه اثرات ناشی از فعالیتهای خورشیدی غیرممکن می کند.

[highlight]منبع [/highlight]: [highlight]alphr[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.