یکشنبه، ۲۷ اسفند ۹۶ - ۰۸:۲۵
ماهواره Vanguard I قدیمی ترین ماهواره جهان

ماهواره Vanguard I قدیمی ترین ماهواره جهان در حالی هنوز در مدار زمین فعال است که این ماهواره Vanguard I با پشت سر…

ماهواره Vanguard I قدیمی ترین ماهواره جهان در حالی هنوز در مدار زمین فعال است که این ماهواره Vanguard I با پشت سر گذاردن ۶۰ سال فعالیت و حضور مستمر در فضا و گردش به دور مدار زمین به قدیمی‌ ترین ابزار ساخت بشر در فضا است که هنوز فعال است.

ماهواره Vanguard I قدیمی ترین ماهواره جهان ، در واقع چهارمین ماهواره‌ ای بود که پس از دو ماهواره روسی اسپوتنیک 1 و 2 و  Explorer  آمریکا توسط ناسا به فضا پرتاب شد.

ماهواره Vanguard I قدیمی ترین ماهواره جهان

در حالی که هیچ یک از سه ماهواره مذکور در فضا باقی نمانده‌اند اما ماهواره Vanguard I قدیمی ترین ماهواره جهان کماکان اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پژوهشگران قرار می‌ دهد. اما ماهواره Vanguard I قدیمی ترین ماهواره جهان هم البته دیگر قادر به ارسال علائم قبلی به کره زمین نیست.

ناسا برای پرتاب ماهواره Vanguard I قدیمی ترین ماهواره جهان به فضا دو بار تلاش کرد، اما شکست خورد. سرانجام در 17 مارس سال 1958 این ماهواره با موفقیت در مدار زمین قرار گرفت. این ماهواره توسط آزمایشگاه NRL نیروی دریایی ارتش آمریکا تولید شد و قرار بود برای مطالعه پدیده‌های ژئوفیزیک به خصوص در زمان اوج فعالیت‌های خورشید مورد استفاده قرار بگیرد.

ماهواره Vanguard I قدیمی ترین ماهواره جهان

ماهواره Vanguard I قدیمی ترین ماهواره جهان طی سال‌های فعالیت خود اطلاعات ارزشمندی را در مورد خورشید، اتمسفر زمین، ساختار فضای اطراف کره زمین و تاثیرات خورشید بر زمین جمع آوری کرده است.

ویدیویی تماشایی از ارسال ماهواره Vanguard I قدیمی ترین ماهواره جهان به فضا

این ماهواره اولین ماهواره ساخت بشر بود که برای تامین انرژی خود از نور خورشید بهره می‌گرفت و بعد از 20 روز استفاده از باتری برای حرکت، تا به حال با استفاده از سلول‌ های خورشیدی خود فعال باقی مانده است. ارسال سیگنال‌ های این ماهواره به زمین از سال 1964 متوقف شد، اما از آن زمان تا به حال محققان هنوز قادر به استفاده از این ماهواره برای بررسی رابطه و تاثیرات متقابل خورشید و زمین و ماه و تغییرات حاصل در اتمسفر هر یک از آن ها به دلیل فعالیت‌ های دو کره دیگر بوده‌اند.

پس از موفقیت این ماهواره، Vanguard II  و Vanguard III هم در سال 1959 به مدار زمین پرتاب شدند و این دو هم هنوز فعال و در حال استفاده هستند.

 

[highlight]منبع[/highlight]  nasa

یک دیدگاه برای “ماهواره Vanguard I قدیمی ترین ماهواره جهان هنوز در مدار زمین فعال است + ویدیو”

  1. جهانگیری گفت:

    اوووه چه زمان زیادی اندازه عمر یک انسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *