پنجشنبه، ۱۱ آبان ۹۶ - ۱۱:۴۸
ماهی آوازه خوان

راز ماهی آوازخوان خلیج سان فرانسیسکو در حالا برملا شده است که محققان آمریکایی دریافته‌اند که هورمون خواب انسان، کلید حل معمای ماهی‌های…

راز ماهی آوازخوان خلیج سان فرانسیسکو در حالا برملا شده است که محققان آمریکایی دریافته‌اند که هورمون خواب انسان، کلید حل معمای ماهی‌های آوازخوان است. گونه خاصی از ماهی‌ها موسوم به سوناتای مهتاب یا ناوبان وجود دارند که در هنگام شب، آوازی شبیه به زمزمه را سر می‌هند و صبحگاه ساکت می‌شوند. در ادامه با میهن پست همراه شوید .

ماهی آوازخوان در حالی مورد توجه خاص محققان قرار گرفته است که اگر شب ها شما همانند ساکنین خانه های قایقی چند روزی در کنار خلیج سان فرانسیسکو اقامت داشته باشید با شنید صدای هایی خاص که شبیه هواپیمای بی سرنشین است در حالی توجه شما نیز جلب خواهد شد که این صدا در ابتدای شب شروع و کم کم رو به صبحگاهان قطع می شود .

[box type=”success” ]البته در خصوص معمای عجیب ماهی آوازخوان و صدای شبانه خلیج سان فرانسیسکو باید گفت که کسانی که دهه هشتاد قرن گذشته در ایالت کالیفورنیای آمریکا روی قایق ها زندگی می کردند، شب ها صدائی از زیر آب می شنیدند و تصور می کردند که صدای پمپ های تخلیه فاضلاب یا آزمایش های نظامی یا حتی موجودات فضائی است. [/box]

مدت آوازه خوانی جنس مذکر ماهی ناوبان یا ماهی آوازخوان کوتاه است و این ماهی زمانی از شب را برای آوازخوانی انتخاب می کند که جنس مؤنث تمایل بیشتری برای تولید مثل داشته باشد و حیوانات شکارچی نیز در آن نزدیکی نباشند تا آوازش را بشنوند.

و حالا محققان دانشگاه ییل آمریکا در حالی به راز ماهی آوازه خوان پی برده اند که پدیده آوازخوانی این ماهی‌ها با هورمونی مرتبط است که به حفظ خواب انسان کمک می‌کند.م

پروفسور اندرو باس ناظر این پژوهش در خصوص معمای آوازخوانی این ماهی می گوید :

دانشمندی به نام چارلز گرین سال ۱۹۲۴ ماهی ناوبان را ماهی آوازخوان کالیفورنیا نامید و اعلام کرد که فقط جنس مذکر این گونه ماهی ها شب ها آواز می خواند.

ماهی آوازه خوان

بد نیست بدانید که ماهی آوازخوان تا ۳۸ سانتی‌متر رشد می کند و در حالی رنگ بیشتر این گونه از ماهی ها زیتونی است زیر بدن این ماهی حاوی ردیفی از اندام درخشنده است که ناظران را به یاد یونیفرم دانشجویان نیروی دریایی می‌اندازد، از این رو این ماهی را ناوبان‌ماهی می‌نامند.

محققان با بررسی ماهی آوازخوان در آزمایشگاه دریافتند که هورمون ملاتونین و همچنین ساعت درونی بدن آن‌ها باعث می‌شود این گونه تنها در شب شروع به آوازخوانی کرده و در طول روز ساکت بماند.

دکتر نی فِنگ از دانشگاه ییل نیز در این تحقیقات مشارکت کرده است در خصوص ماهی آوازخوان می گوید:

هرمون ملاتونین همان مکمّلی است که انسان ها برای داشتن خوابی آرام یا احساس آرامش در سفرهای هوائی طولانی مصرف می کنند ولی ترشح این هرمون در ماهی ناوبان باعث بیداری و آوازه خوانی شبانه می شود.

بنابارین این تحقیقات نشان می دهد که جنس مذکر ماهی آوازخوان شب ها با آوازه خوانی جنس مؤنث را برای تولید مثل به سوی خود می کشاند و قبل از آوازه خوانی محلی را برای تولید مثل آماده می کند.

[highlight]منبع[/highlight]    thescienceexplorer

9 دیدگاه برای “راز ماهی آوازخوان خلیج سان فرانسیسکو چیست؟ ویدیو”

 1. ابراهيمي گفت:

  جالبه واقعا

 2. مهلا گفت:

  الان صدای ماهی بود !

 3. ليلي گفت:

  وحشتناکه 😁

 4. صالح گفت:

  برای جفت گیری اواز میخونه؟!

 5. هليا گفت:

  این آواز خواندن چیزی جز برای جفت گیری هستش

 6. سزاوار گفت:

  زیر دریا زندگی عجیبی دارن حیوانات

 7. ونداد گفت:

  قدرت خدا.

 8. ندا گفت:

  زشته ترسناک 😐

 9. پوريا گفت:

  جلل الخالق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *