دوشنبه، ۱۸ مرداد ۹۵ - ۱۲:۵۰
ماه نورد چینی Yutu

ماه نورد چینی Yutu بعد از ۳۱ ماه نابود شد؟ این تیتری است که رسانه ها معتبر علمی جهان در خصوص پایان ماموریت…

ماه نورد چینی Yutu بعد از ۳۱ ماه نابود شد؟ این تیتری است که رسانه ها معتبر علمی جهان در خصوص پایان ماموریت اولین ماه نورد چینی بر روی خروجی های خود قرار دادند؟ این درحالی است که فرودگر چانگه ۳ چین در سال ۲۰۱۳ وارد ماه شد و کاوشگر یوتو یا – خرگوش ماه –  را بر روی سطح این قمر قرار داد. و حالا خبرهایی مبنی بر پایان ماموریت این ماه نورد اگر چه امری عادی است اما نابودی آن کمی سوال برانگیز است؟ در ادامه با میهن پست همراه شوید.

برای نخستین بار پس از ۴۰ سال از ماموریت آپولو  این ماهنورد – یوتو – چین بود که نوع جدیدی از سنگ های آتشفشانی را در ماه شناسایی کرده‌ که با نمونه‌های بدست آمده توسط ماموریت‌های آپولو و لونا متفاوت هستند.

این در حالی است که سازمان مدیریت علم، فناوری و صنعت دفاع ملی چین به تازگی اعلام کرد که عملکرد ماه‌نورد این کشور موسوم به Yutu یا Jade Rabbit متوقف شد.

ماه نورد چینی Yutu در دسامبر سال ۲۰۱۳ و به عنوان بخشی از مأموریت کاوشگر Chang’e-3 روی سطح ماه فرود آمد. با این پرتاب، چین بعد از روسیه و آمریکا سومین کشوری لقب گرفت که توانست به ماه راه یابد.

قبل از این، محققان خبر نابودی این ماه‌نورد را در فوریه ۲۰۱۴ به دنبال تاریکی در ماه اعلام کرده بودند. در آن زمان، ماه به مدت دو هفته تاریک شد و سپس با ظهور دو نور زیاد، علائمی از حیات در این ماه‌نورد مشاهده شد اما قادر به حرکت نبود. با وجود این اتفاقات، محققان در اکتبر ۲۰۱۵ رکورد طولانی‌ترین عملیات ماه‌نوردی روی سطح کره ماه را به ماه‌نورد Yutu اختصاص دادند.

این در حالی است که سازمان مدیریت علم، فناوری و صنعت دفاع ملی چین، اطلاعات جمع‌آوری شده از طریق این ماهنورد بیش از ۱۰۰ مقاله علمی را درباره کره ماه تولید کرده است که کشف لایه پنهان از جریان‌های گدازه‌ای جزء آنها بوده است.

مرگ ماهنورد Yutu پایانی بر جاه‌طلبی‌های چینی‌ها نیست. کاوشگر Chang’e-3 که مجهز به تلسکوپ رباتیک است، همچنان استوار باقی مانده و قرار است محققان در یک طرح ملی، در سال ۲۰۱۷ کاوشگری را برای جمع‌آوری سنگ‌ها و برگرداندن آن ها به زمین پرتاب کنند.

این ماه نورد قبل از پایان ماموریت خود و یا به قول رسانه های معتبر علمی قبل از نابودی آن ؟ تصاویری را به زمین ارسال کرد که تعدادی از آن ها را در میهن پست تماشا می کنیم.

منبع : washingtontimes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.