دوشنبه، ۲۴ شهریور ۹۳ - ۱۱:۲۲

‌رییس اتاق بازرگانی استان بابل عراق با اشاره به کاهش هفت میلیارد دلاری صادرات ترکیه به کشور عراق، گفت: مایلیم این کمبود را…

‌رییس اتاق بازرگانی استان بابل عراق با اشاره به کاهش هفت میلیارد دلاری صادرات ترکیه به کشور عراق، گفت: مایلیم این کمبود را کشور ایران جبران کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، صادق هاشم المعموری در نشست جمعی از فعالین اقتصادی استان‌های بابل عراق و استان کرمانشاه که روز دوشنبه ( 24 شهریور) در محل اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد، بر لزوم افزایش تبادلات ایران و عراق خصوصا تبادلات اقتصادی تاکید کرد.

وی با اشاره به شرایط خاص کشور عراق و حضور تکفیری‌ها در این کشور، اظهار کرد: این شرایط باعث شده ارتباط عراق با ترکیه و اردن کم شود و شاهد کاهش کالا در عراق باشیم.

به گفته رییس اتاق بازرگانی استان بابل عراق در این شرایط حجم صادرات ترکیه خصوصا در بخش مواد غذایی به کشور عراق به نصف کاهش یافته که معادل هفت میلیارد دلار است.

المعموری با بیان اینکه هم اکنون بسیاری از کالاهایی که قبلا از ترکیه وارد عراق می‌شد، در این کشور کم شده است، اظهار کرد: مایلیم جبران کمبودهای بازار عراق توسط ایران صورت گیرد.

وی در ادامه تصریح کرد: کشور عراق از همه کشورهای دنیا کالا وارد می کند، اما ایران در این بین شرایط و مزیت ویژه ای دارد.

رییس اتاق بازرگانی استان بابل عراق از ایران و خصوصا اتاق بازرگانی کرمانشاه برای حضور در کنار مردم عراق در برابر داعش قدردانی کرد و افزود: در اولین روزهای بحران نامه‌ای از اتاق بازرگانی کرمانشاه دریافت کردیم که برای ثبات بازار عراق و کمک به رفع کمبود کالا ابراز آمادگی کردند.

المعموری با اشاره به تسهیلاتی که برای افزایش تبادلات تجاری با ایران در این شرایط در نظر گرفته شده است، یادآوری کرد: عراق شرایط را برای واردات کالاهای ایرانی آسانتر کرده و بسیاری از موانع که در گذشته پیش روی واردات کالا بود مرتفع شده است.

وی ادامه داد: در همین راستا مرزهای بازرگانی عراق که قبلا فقط مختص برخی از کالاها بود، هم اکنون همه کالاها را می‌پذیرد و این حرکتی برای افزایش مبادلات بین دو کشور است.

رئیس اتاق بازرگانی استان بابل عراق همچنین از کنسول ایران در عراق برای تسریع صدور ویزا تقدیر و بر لزوم افزایش همکاری‌ها تاکید کرد.

المعموری اشاره‌ای نیز به روابط صمیمی دو استان کرمانشاه و بابل داشت و تصریح کرد: در سال‌های اخیر این روبط پیشرفت چشمگیری داشته است.

رییس اتاق بازرگانی استان بابل عراق از عقد تفاهم نامه همکاری بین دو استان و همچنین ایجاد اتاق بازرگانی مشترک به عنوان مهم‌ترین این ارتباطات یاد کرد.

وی با اشاره به موقعیت استراتژیک استان بابل در مرکز عراق گفت: بابل استانی با دو میلیون نفر جمعیت است که در کنار استان‌های مرکزی دیگر عراق یک بلوک اقتصادی و انسانی هفت میلیون نفری را ایجاد کرده است.

المعموری گفت: استان بابل از کربلا 40 کیلومتر و از نجف 60 کیلومتر فاصله دارد و هم اکنون بعنوان استان سمبل برای نهضت بازسازی زیربنایی عراق شناخته می شود.

وی ادامه داد: ما برای بازسازی عراق و استان بابل نیازمند وارد کردن بسیاری از کالاها هستیم که ایران و استان کرمانشاه برای ما اولویت بیشتری دارند.

رئیس اتاق بازرگانی استان بابل عراق این شرایط را یک فرصت واقعی برای تجار و تولیدکنندگان کرمانشاه دانست و خاطرنشان کرد: تبادل هیات‌های تجاری بین دو استان برای عقد قراردادها و سندهای همکاری هم به نفع بابل و کرمانشاه است و هم به نفع دو کشور.

المعموری با اشاره به فرصت‌های سرمایه گذاری خوبی که در استان بابل فراهم است، اظهار کرد: ما از همین جا از سرمایه گذاران ایرانی برای شرکت در این فرصت‌ها دعوت می‌کنیم و انواع تهسیلات و امکانات را در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *