پنجشنبه، ۱۲ تیر ۹۳ - ۰۹:۵۸

آن گونه که وزارت بهداشت آمار داده، مصرف قلیان در کشور رو به افزایش است و مصرف گهگاهی قلیان در زنان و بویژه…

آن گونه که وزارت بهداشت آمار داده، مصرف قلیان در کشور رو به افزایش است و مصرف گهگاهی قلیان در زنان و بویژه در سنین پایین تر نیز شرایط رو به رشدی را تجربه می‌کند.

به گزارش «تابناک»، ماجرای مقابله با قلیان و قلیان کشی که گاه در سالهای گذشته به مناقشات سیاسی هم کشیده شده بود، به تازگی با نامه 4 هزار تن از متخصصان و پزشکان به رئیس جمهور برای مقابله با سونامی سرطان، بار دیگر به مساله روز جامعه تبدیل شده و موج اخبار مرتبط با این موضوع را به جریان انداخته است، اما به نظر نمی‌رسد که در سایه سخنانی که در چنین مواقعی بیان می‌شود، بتوان امید به برچیده شدن بساط قلیان از کشور داشت.

این را تجربیات گذشته نشان می‌دهد که گاه به برچیده شدن قلیان از رستوران ها و تفکیک دود و غذا اکتفا می‌شد اما جز اثری کوتاه مدت و مقطعی بر جای نمی‌گذاشت. تجربیاتی که گاه به تغییر قانون و مداخله نیروی انتظامی و مهر و موم کردن محل کسب متخلفان هم می‌رسید اما امروز می‌توان به راحتی دریافت که موفق نبوده‌اند.

با همه این تفاسیر، آشکار است که نمی‌توان دست روی دست گذاشت و افزایش آمارهای نامطلوب این عرصه را به تماشا نشست. با این مقدمه و یادآوری نکات منفی پرشماری که قلیان کشی به همراه دارد (و به دلیل تکراری بودن از بیانشان صرف نظر می‌کنیم) اکنون از شما می‌پرسیم:

* نظر شما درباره تلاش مسئولان برای مقابله با قلیان چیست؟

آیا اقدامات خوبی در جریان است؟

آیا قانون نیازمند اصلاح است؟

آیا جمع کردن بساط قلیان، گشودن باب مخاطرات دیگر است یا بستن دروازه مصرف سیگار و اعتیاد؟

راهکارهای موجود کارآمد هستند یا باید طرحی نو در انداخت؟ پیشنهاد شما چیست؟

دیدگاه‌های شما در این باره تا ساعت هفت بعد‌از‌ظهر به صورت برخط (آنلاین) منتشر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.