پنجشنبه، ۲۴ مهر ۹۳ - ۰۹:۱۴

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام علی محمدی پیش از ظهر پنج‌شنبه در گردهمایی بزرگ مبلغان سازمان اوقاف و امور خیریه که در سالن…

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام علی محمدی پیش از ظهر پنج‌شنبه در گردهمایی بزرگ مبلغان سازمان اوقاف و امور خیریه که در سالن همایش‌های مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) برگزار شد، اظهار کرد: مهمترین درسی که از نهضت عاشورا می‌آموزیم، فرمان‌پذیری نسبت به خداوند و حراست از دین الهی است.

وی افزود: امام حسین(ع) تمام توان خود را برای حراست از دین فدا کرد؛ از این ایثارگری باید درس گرفت و در شرایطی که استکبار جهانی از همه ابزارها برای حمله به دین خدا استفاده می‌کند، ما هم تمام توانمان را بکار بگیریم.

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در این عرصه آنچه حق مطلب است را ادا نکرده‌ایم، بیان کرد: فداکاری به تمام معنا آن چیزی است که باید با درس گرفتن از عاشورا، در دستور کار قرار دهیم.

وی ادامه داد: یکی دیگر از درس‌هایی که از نهضت حسینی می‌آموزیم، دشمن‌شناسی است؛ بسیاری در همان زمان ظواهر کار را می‌دیدند و رضایت داشتند و برای سکوت خود هم مجوزی می‌تراشیدند ولی امام حسین(ع) با تیزبینی، ظاهر را کنار زدند و دشمن حقیقی را شناختند.

محمدی با بیان اینکه آمریکا به شیوه بنی‌امیه زمان اباعبدالله(ع)، مسلمانان را از نماز و روزه باز نمی‌دارد، گفت: با این حال غرب به دنبال ترویج اسلام آمریکایی یعنی همان اسلام مطابق خواسته خودش و به عبارتی نوکری مسلمانان برای آمریکا است.

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: حق آن چیزی است که امام راحل و رهبر معظم انقلاب در شرایط کنونی تبیین و بیان می‌کنند بنابراین باید این نوع از اسلام را معیار و ملاک قرار داده و مسائل داخلی و خارجی را با این شاخص بسنجیم.

وی اطاعت از امام و رهبر را دیگر پیام عاشورا دانست و افزود: در اینجا بحث از امام و رهبری الهی است که مردم با جان و دل و ایمان قوی او را شناخته و از ایشان تبعیت می‌کنند.

حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه خیلی اوقات ملاحظاتی صورت می‌گیرد و تبعیت محض از رهبری وجود ندارد خاطرنشان کرد: وظیفه ما آن است که خودمان را سپر بلای مقام ولایت قرار دهیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه تقسیم‌بندی مردم به دو گروه عافیت‌طلب و فداکار را از دیگر تاثیرات نهضت حسینی دانست و گفت: وقتی امام حسین(ع) به سمت کربلا حرکت کردند بیش از هزار نفر با ایشان بودند ولی به تدریج از تعداد آنها کاسته شد زیرا هدف اصلی امام را دریافتند که ایشان قصد دارند خود را فدای دین خدا کنند.

وی به فتنه 88 اشاره و ابراز کرد: هنوز هستند کسانی که پس از گذشت چند سال حاضر نیستند این قضیه را به عنوان فتنه قبول کنند در حالیکه این جریان واقعا به دنبال براندازی نظام اسلامی بود.

محمدی با تاکید بر عبرت‌گیری از مجموعه وقایع عاشورا در شرایط کنونی گفت: دشمنان همواره به دنبال چهار نوع اقدام هستند که نخستین مورد کشاندن مردم به سمت بی بند و باری و مسائل جنسی است؛ ایجاد خدشه در ضروریات سیاسی و انقلابی مردم مانند استقلال، آزادی، عزت و شرف، به وجود آوردن دسته‌های گوناگون با داعیه‌های مختلف و ایجاد اختلاف به ویژه مباحث میان شیعه و سنی و در نهایت زیر سئوال بردن مبانی انقلاب مانند ولایت فقیه که مورد اتفاق مردم هستند و همچنین زیرسئوال بردن اصل نظام اسلامی در زمان غیبت از جمله راهکارهای دشمنان به شمار می‌روند.

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: برخی سخنرانی‌ها، اقدامات و اشعار و همچنین حرکت‌ها و شعارهایی که علیه اهل سنت سر داده می‌شوند شریک در ریختن خون شیعیان هستند.

وی تاکید کرد: در ماه محرم باید اهداف مد نظر امام حسین(ع) را ضمن عزاداری و مرثیه‌سرایی بیان کنیم؛ گاهی تابع روسای هیئت‌ها و مداحان می‌شویم در حالیکه ارتقاء سطح بینشی و معرفتی مردم در اولویت قرار دارد.

محمدی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در مورد امر تبلیغ گفت: ایشان فرمودند بیش از هر آنچه که به شور و اشتیاق مردم در ماه محرم اهتمام داریم باید نسبت به افزایش معرفت آنها توجه داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه جوانان را مخاطبان اصلی تبلیغ دینی دانست و تصریح کرد: روضه‌خوانی‌ها و مقتل‌خوانی‌ها هم باید مستند و مستدل باشند؛ با هر وسیله‌ای نباید عزاداران را گریاند ضمن اینکه بیان مسائل تربیتی و خانوادگی به ویژه رابطه میان والدین و فرزندان هم در مجالس حسینی در کنار معرفی اسلام ناب و حقیقی ضروری است.

وی ظلم و جنایت فراوان دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی را مورد توجه قرار داد و گفت: دلیل این همه دشمنی، پرچم داری اسلام ناب توسط ایران است.

حجت الاسلام محمدی با تاکید بر مطرح کردن وقف و احکام آن توسط مبلغان خاطرنشان کرد: 200 سال پیش حوزه‌های علمیه از طریق اوقاف اداره می‌شدند ولی دولت‌های ظالم و جبار که مخالف اسلام بودند به تدریج حکم الهی وقف را که پشتوانه اقتصادی تبلیغ دین به شمار می‌رفت کمرنگ کرده و به صورت جدی با آن به مبارزه برخاستند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: تبلیغات گسترده با موضوع بد بودن مال وقف نخستین راهکار این حکومت‌ها برای کمرنگ کردن فرهنگ وقف در جامعه بود؛ بر سر کار آوردن عمالی که اوقاف را مصادره می‌کردند که قانون اصلاحات ارضی در زمان شاه یکی از اصلی‌ترین برنامه‌ها در این زمینه بود.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم استقلال حوزه‌های علمیه را حفظ کنیم ضمن حمایت از دولت جمهوری اسلامی، توجه به وقف است؛ تا زمانی که مبلغان در این زمینه صحبت نکنند وقف در جامعه ما احیا نخواهد شد.

محمدی با اشاره به افزایش چشمگیر موضوعات وقف از سال 1388 تاکنون گفت: ظرفیت خوبی در این زمینه وجود دارد که باید با تبلیغ گسترده، آن را به فعلیت برسانیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.