جمعه، ۰۲ آبان ۹۳ - ۰۵:۵۴

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید محمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید محمد سعیدی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم که در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد در سخنانی با تسلیت ارتحال آیت الله مهدوی کنی اظهار داشت: ایشان فقیهی زمان‌شناس بود و ویژگی‌های ممتازی داشت که از وی نماد و چهره‌ای ماندگار ساخت.

وی با بیان اینکه آیت الله مهدوی کنی مروج معارف اهل بیت(ع) بود، افزود: ایشان متخلق به اخلاق حسنه و سیاستمداری صادق بود که در دوران ستمشاهی سال‌ها در زندان با عزت و صبوری؛ مقاومت و مبارزه کرد.

تولیت آستان مقدسه حرم کریمه اهل بیت(ع) ادامه داد: آیت الله مهدوی کنی در حوزه علمیه مروی و هم چنین در دانشگاه امام صادق(ع) به تربیت و تعلیم طلاب و دانشجویان مشغول بود و در واقع ایشان نماد و الگوی عملی برای وحدت حوزه و دانشگاه بود که در مسیر خط امام راحل و در رکاب مقام معظم رهبری حرکت می‌کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرا رسیدن ماه محرم ابراز داشت: حرکت امام حسین(ع) برای بر هم زدن نظام سلطه، نظام ظلم و جور و همچنین برای اقامه عدل و حاکمیت اسلام بود و حادثه عاشورا آنقدر تأثیرگذار و نقش آفرین بود و چنان ظرفیتی را با خود به دنبال داشت که تا به امروز نیز موجب درس آموزی بشریت است.

حجت الاسلام سعیدی با بیان اینکه قیام امام حسین(ع) دارای دو بعد مبارزه علیه حکومت فاسد و همچنین نابود کردن جهالت بود، افزود: سیدالشهداء(ع) خون خود را تقدیم کرد تا مردم از جهالت رهایی یابند و بیداری اسلامی امروز نیز ناشی از‌‌‌ همان تاسی نهضت ملت ایران به مکتب عاشورا و الهام گیری کشورهای منطقه از فرهنگ و مکتب عاشورا است.

دشمنان با هجوم فرهنگی می‌خواهند جوانان را از دین جدا کنند

وی در ادامه با بیان اینکه سخنرانان در این ایام باید محور سخنان خود را در زمینه فلسفه قیام امام حسین(ع) که‌‌‌ همان امر به معروف و نهی از منکر، اقامه نماز و عدالت است معطوف کنند بیان داشت: در این زمان که دشمنان با هجوم فرهنگی خود می‌خواهند جوانان را از دین جدا کنند مبلغین و خطبا باید در راستای تحکیم اعتقادات جوانان تلاش کنند که این امر از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است.

امام جمعه قم اضافه کرد: پرداختن به شبهات و پاسخگویی به آنان و همچنین طرح مباحث اخلاقی و تهذیب نفس از دیگر موضوعاتی است که روحانیون و طلاب در ایام ماه محرم و صفر باید در منبرهای خود به آن توجه داشته باشند.

اسید پاشی در اسلام حرام است

وی با بیان اینکه بد اخلاقی موجب گریز مردم از دین می‌شود افزود: امروز در جامعه شاهد بداخلاقی‌هایی هستیم و اسید پاشی در اسلام حرام است و باید با عوامل آن به شدت برخورد کرد و همچنین با کسانی که با آمران به معروف و نهی از منکر برخورد می‌کنند و به راه‌های ضد دینی متوسل می‌شوند باید در برابر آنان نیز ایستاد.

حجت الاسلام سعیدی، همچنین از خطبا و مبلغین خواست تا در ایام محرم در منابر خود به بیان احکام شرعی نیز اهتمام داشته باشند.

وی با بیان اینکه واعظان و مداحان برای جامعه بخصوص جوانان الگو هستند، افزود: این افراد رسالت سنگینی بر دوش دارند و باید تلاش کنند تا قول و عمل آنها یکی باشد.

انتقاد از خواندن برخی سبک‌های نامناسب در مداحی‌ها

تولیت آستان مقدسه حرم کریمه اهل بیت(ع) در ادامه با بیان اینکه مقام معظم رهبری به مداحان رهنمودهایی دارند که اگر مادحین به این نکات اساسی که رهبری به آن اشاره کردند عمل کنند می‌توانند به درستی انجام وظیفه کنند، افزود: داشتن صوت خوش، استفاده از سبک‌های مناسب و بهره گیری از اشعار و محتوای خوب از جمله تأکیدات رهبر معظم انقلاب به مداحان است که باید بدان توجه داشته باشند.

وی با انتقاد از خواندن برخی سبک‌های نامناسب در مداحی‌ها افزود: خواندن برخی از سبک‌ها از انحراف نیز گذشته است و خواندن آنها در واقع خیانت به جامعه اسلامی است.

حجت الاسلام سعیدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به ایران و شهر مقدس قم ابراز داشت: حیدر العبادی در نخستین سفر خارجی خود به ایران سفر کرد و در دیدار با رهبر معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه‌ای از دولت عراق حمایت کردند و از تلاش‌های صورت گرفته توسط نورالمالکی در سال‌های اخیر تقدیر کردند و فرمودند که خدمات ایشان را فراموش نمی‌کنیم.

امام جمعه قم، بیان داشت: نوری مالکی در برابر رهبر معظم انقلاب ادب کرد و وقتی عراق در طوفان حوادث قرار داشت از مسئولیت خود کنارگیری کرد اما متاسفانه عده‌ای زمانی که در کشورمان امنیت و آسایش برقرار بود آشوب و فتنه برپا کردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *