چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۷:۱۳

پس از مدت ها انتظار برای راه اندازی قطار شهری شیراز، سرانجام، سه شنبه، جمعی از مدیران، خبرنگاران و عکاسان رسانه های مختلف…

پس از مدت ها انتظار برای راه اندازی قطار شهری شیراز، سرانجام، سه شنبه، جمعی از مدیران، خبرنگاران و عکاسان رسانه های مختلف محلی و کشوری با حضور در ایستگاه میدان نمازی شیراز، به عنوان اولین گروه از مسافران، سوار بر واگن های مترو شیراز شدند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این عده پس از توقفی کوتاه در چند ایستگاه، سرانجام فاصله ایستگاه میدان نمازی تا ایستگاه میدان احسان را با پنج واگن مترو و ظرف مدت حدود 15 دقیقه طی کردند.

مدیرعامل سازمان قطار شهری شیراز، در جریان این بازدید در جمع خبرنگاران ، طول خط یک مترو شیراز را 24 و نیم کیلومتر اعلام کرد و گفت: فاز اول این خط به طول 10 و نیم کیلومتر هم اینک آماده بهره برداری است.

اسدالله حاج زمانی افزود: هم اینک یک رام از قطار در این مسیر قرار گرفته که با ورود دیگر واگن ها، این مسیر برای استفاده عموم شهروندان به طور رسمی افتتاح خواهد شد.

وی، ظرفیت جابه جایی مسافر در فاز یک خط یک قطار شهری شیراز را 50 هزار مسافر در روز بیان کرد و افزود:در صورت بهره برداری کامل از کل پروژه، امکان جابه جایی 18 هزار مسافر در هر ساعت فراهم خواهد شد.

او بیان داشت: قطار شهری شیراز علاوه بر تاثیری که در کاهش ترافیک و جابه جایی آسان شهروندان در نقاط مختلف شهر را دارد، زمینه اشتغال صدها نفر را به صورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان قطار شهری شیراز، کل خطوط مترو مصوب شهر شیراز را شش خط برشمرد و اظهار کرد: خط یک این پروژه از میدان الله (فرودگاه و ایستگاه شهید دستغیب) شروع و به میدان احسان ختم می شود.

وی افزود:در طول این مسیر 24 و نیم کیلومتری، 21 ایستگاه پیش بینی شده که واگن های مترو در هر ایستگاه 30 ثانیه توقف خواهند داشت.

او گفت: این خط به دو فاز تقسیم شده که فاز اول آن یعنی از میدان نمازی تا احسان آماده بهره برداری است.

حاج زمانی گفت: به جز یک مسیر حدود دو و هشت دهم کیلومتری در حاشیه رودخانه خشک در بولوار چمران، دیگر مسیرهای خط یک از زیر زمین و داخل تونل می گذرد.

او افزود: همچنین در ضلع جنوبی میدان احسان یک پارکینگ با ظرفیت 450 دستگاه خودرو پیش بینی شده تا شهروندانی که از غرب و شمال غرب می خواهند وارد شیراز شوند، خودرو خود را در این پارکینگ گذاشته و سپس با مترو به مرکز شهر سفر کنند.

وی، در مورد تکمیل فاز دوم خط یک گفت: برای تکمیل این فاز نیز نیازمند اعتبار 9 هزار میلیارد ریالی هستیم که امیدواریم با تامین این اعتبار بتوانیم این فاز را نیز به سرعت تکمیل و آماده بهره برداری کنیم.

مطالعات اولیه سامانه حمل و نقل عمومی شهر شیراز در سال 1355 توسط مشاور خارجی و انجام مطالعات جدید شهر شیراز و همچنین تایید ضرورت استفاده از شبکه ریلی به عنوان توسعه سامانه حمل و نقل در سال 1369 از سوی جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف انجام گرفت.

سازمان قطار شهری شیراز در سال 1380 تاسیس و عملیات اجرایی خط یک قطار شهری شیراز نیز در سال 1381 آغاز شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.