چهارشنبه، ۱۲ فروردین ۹۴ - ۰۹:۰۲

به گزارش ميهن پست –  امروز جلسه وزرای خارجه ایران و 1+5 است و خانم موگرینی به عنوان هماهنگ کننده اتحادیه اروپا و…

به گزارش ميهن پست –  امروز جلسه وزرای خارجه ایران و 1+5 است و خانم موگرینی به عنوان هماهنگ کننده اتحادیه اروپا و دیگر وزیران به جز وزیران خارجه فرانسه و چین حضور دارند و اگر درباره همه موضوعات به راه حل برسیم، یک بیانیه مشترک مطبوعاتی از سوی دو طرف صادر می شود و پیشرفت ها و کلیاتی از راه حل ها را اعلام می کنیم و به کار خود برای نگارش راه حل ها ادامه می دهیم . آنچه امروز اعلام می شود اعلام پیشرفت در مذاکرات و موفقیت در رسیدن به راه حل در مسایل کلیدی است. همان طور که آقای ظریف هم اشاره کردند کمابیش وارد جزییات شدیم و ما در پایان امشب بیانیه خواهیم داشت.

یک عضو تیم مذاکره کننده ایران گفت: آنچه امروز اعلام می شود اعلام پیشرفت در مذاکرات و موفقیت در رسیدن به راه حل در مسایل کلیدی است و در پایان امشب بیانیه مطبوعاتی مشترک خواهیم داشت.‎
سید عباس عراقچی روز چهارشنبه در گفت وگو با بخش خبری ساعت 14 اظهار کرد: از روز سه شنبه جلسه وزیران خارجه ایران و 1+5 شروع شد و کار ادامه یافت و امروز چهارشنبه از 7 صبح کار شروع شد و جلسات داخلی برقرار بود و بعد هم نشست وزیران آغاز شد.

وی درباره خروج برخی از وزیران خارجه از مذاکرات این مساله را منفی ندانست و گفت: آنها آمدند تا به مذاکرات کمک کنند اما دیدند کار بسیار سخت و پیچیده است و برای کارهای خود لوزان را ترک کردند.

عراقچی گفت: ما در وقت اضافه مذاکرات هستیم اما بیش از زمان برای ما محتوای مذاکرات مهم است.

امیدوارم بتوانیم تا پایان روز چهارشنبه به جمع بندی برسیم اما درگیر زمان و محدودیت آن نمی شویم.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان ادامه داد: درباره همه موضوعات باید به راه حل برسیم و برای هر کدام باید تصمیم گیری شود. ما پیشرفت خوبی داشتیم به ویژه در روز سه شنبه و تا وقتی درباره همه مسایل به راه حل نرسیم نمی توانیم بگوییم به راه حل رسیدیم.

عراقچی با بیان این که دو، سه موضوع است که هنوز راه حل ها برای آنها نهایی نشده و بحث ها ادامه دارد افزود: با توجه به این که مذاکرات در جریان است نمی توانم وارد جزییات این موارد شوم. در عین حال هدف ما این است که از یک طرف اعتماد سازی و از طرف دیگر به رفع نگرانی ها بپردازیم. در هر حال ایده هایی مطرح است و رد و بدل شده و هر وقت مسایل باقی مانده نهایی شد، اطلاعات کامل را در اختیار ملت قرار می دهیم.

وی درباره لغو تحریم ها گفت: ما نمی توانیم توافقی داشته باشیم که در آنها لغو تحریم ها نباشد. حتما باید لغو شوند. نوع و مرجع صادرکننده تحریم ها متنوع است و در حوزه های مختلف وجود دارند که باید هر یک تفکیک شود و مصر هستیم در گام اول توافق، همه تحریم های اقتصادی و بانکی و نفتی لغو شود و تحریم هایی که با قسمت های دیگر سر و کار دارد برایشان چارچوبی مشخص تعیین شود و بدون چشم انداز روشن برای این نوع از تحریم ها مشخص شود از آنها عبور نمی کنیم.

معاون ظریف درباره اظهارات وزیر خارجه انگلیس گفت: همه مسایل مهم است. دو، سه موضوع باقی مانده و به نظر من سخت تر از موضوعات دیگر نیستند، اما هنوز برای آنها که کلیدی و مهم هستند، جای کار وجود دارد. طرف مقابل هم به این جمع بندی رسیده راه حل باید تعادل داشته باشد و خواست دو طرف را مد نظر بگیرد.

وی درباره تحقیق و توسعه گفت: ما بر روی تحقیق و توسعه بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته اصرار داریم.

عراقچی گفت: امروز جلسه وزرای خارجه ایران و 1+5 است و خانم موگرینی به عنوان هماهنگ کننده اتحادیه اروپا و دیگر وزیران به جز وزیران خارجه فرانسه و چین حضور دارند و اگر درباره همه موضوعات به راه حل برسیم، یک بیانیه مشترک مطبوعاتی از سوی دو طرف صادر می شود و پیشرفت ها و کلیاتی از راه حل ها را اعلام می کنیم و به کار خود برای نگارش راه حل ها ادامه می دهیم . آنچه امروز اعلام می شود اعلام پیشرفت در مذاکرات و موفقیت در رسیدن به راه حل در مسایل کلیدی است. همان طور که آقای ظریف هم اشاره کردند کمابیش وارد جزییات شدیم و ما در پایان امشب بیانیه خواهیم داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بیانیه ضمیمه دارد گفت: بیانیه پیوست ندارد و یک بیانیه مشترک مطبوعاتی است اما یک سری اسناد کاری بین ما و طرف مقابل است که در نهایت باید نهایی شود که نگارش این اسناد از مذاکرات وین شروع شده است.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در پاسخ به این که تا چه وقت مذاکرات ادامه خواهد داشت؟ گفت: تا هر زمان که نیاز باشد، مذاکرات ادامه پیدا می کند و اصرار داریم در همه موضوعات به نتیجه برسیم و احساس بنده این است که امکان رسیدن به یک جمع بندی و انتشار بیانیه در پایان امشب وجود خواهد داشت.

منبع: ايسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *