سه شنبه، ۰۹ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۱۹

استاندار چهارمحال و بختیاری با تاکید بر لزوم اصلاح شیوه نامه اجرایی شوراها، از عدم واگذاری اختیارات و ابزارهای قانونی به اعضای شوراها…

استاندار چهارمحال و بختیاری با تاکید بر لزوم اصلاح شیوه نامه اجرایی شوراها، از عدم واگذاری اختیارات و ابزارهای قانونی به اعضای شوراها انتقاد کرد و گفت: متاسفانه شیوه نامه تدوین شده شوراها با مشکلات و خلاهایی مواجه است که باید توسط نمایندگان در مجلس شورای اسلامی رفع و اصلاح شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه چهارمحال و بختیاری- قاسم سلیمانی نهم اردیبهشت ماه در همایش روز شوراها با اشاره به نقش و جایگاه مشورت در دین مبین اسلام، اظهار کرد: نظام و انقلاب اسلامی ما پیرور دین و مکتبی است که در آن مشورت در راس تمام امور قرار دارد و آیات الهی نیز بر مشورت کردن در تمام کارها با افراد متخصص و عالم تاکید کرده است.

وی با بیان اینکه دین اسلام خود رایی و فردمحوری را مصداق بارز استبداد و دیکتاتوری می‌داند، به حدیثی از امام علی(ع) در این باره اشاره و خاطرنشان کرد: امام علی(ع) می فرمایند: کسی که چه در مسایل شخصی و چه در مسایل اجتماعی و حکومتی، استبداد به رای خود داشته باشد یعنی خودرای باشد، حتما هلاک می شود.

مشورت جایگاه والایی در نظام اسلامی دارد

سلیمانی انقلاب و نظام اسلامی را بنا شده بر اساس مشورت و هفکری عالمان و بزرگان دینی و سیاسی دانست و تصریح کرد: بنیان گذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) پس از تحول آفرینی در بین مردم و پایه ریزی حکومت بر اساس اسلام و دستورات دینی، اولین حرکت خود را تشکیل شورای انقلاب فرهنگی انجام داد که این نشان دهنده جایگاه والای مشورت در نظام اسلامی است.

وی با بیان اینکه امام خمینی(ره) هیچگاه در پیش برد اهداف انقلاب اسلامی انفرادی حرکت نکرد، تشکیل مجلس خبرگان رهبری و تصویب قانون اساسی را نشانه های بارز اعتقاد و باور عمیق امام به نقش مردم و مشورت کردن دانست.

سلیمانی با اشاره به فرمان امام در سال 58 مبنی بر شکل گیری شوراها و دهیاری‌ها، فشارها و هجمه‌های بی‌وقفه دشمنان علیه انقلاب و نظام را یکی از عوامل مهم در اجرایی نشدن این فرمان برشمرد.

آغاز به کار شوراها؛ طلیعه ای برای حرکت روبه جلوی انقلاب

وی آغاز به کار شوراها در سال 77 را طلیعه‌ای دیگر برای حرکت رو به جلوی انقلاب دانست و افزود: در 9 اردیبهشت ماه سال 77 و با موافقت رهبر انقلاب این امر مهم و اساسی پس از گذشته 20 سال به ثمر نشست و اکنون آثار و برکات فراوانی را از خود به جا گذاشته است.

سلیمانی با تاکید لزوم حفظ شان و جایگاه شوراها در استان، از عدم واگذاری اختیارات و ابزارهای مناسب قانونی به اعضا شوراها انتقاد کرد و افزود: اگر چه قانون برای شوراها اختیارات نظارتی را در نظر گرفته اما این اختیارات به تنها راهگشا نخواهد بود بلکه باید قدرت تصمیم گیری و اجرا نیز به آنان واگذار شود.

مسئولان از شوراها در راستای پیشرفت استان بهره ببرند

وی با تاکید بر اینکه مسئولان حق بی توجهی و تضعیف اعضا شوراها را ندارد تصریح کرد: مدیران و مسئولان اجرایی نباید اعضا شوراها را افراد عادی و کم ارزش تلقی کنند بلکه باید از آنان به عنوان بازوان متخصص و توانمند در راستای پیشرفت و تعالی بیش از استان بهره ببرند.

سلیمانی از کم توجهی برخی مسئولان نسبت به مطالبات و درخواست‌های مردمی گلایه کرد و افزود: متاسفانه برخی از مسئولان از دیدار چهره به چهره با مردم و حل مشکلات آنها دریغ می کنند و بیشتر وقت خود را به جلسات و همایش ها استانی اختصاص می دهند که این دور از شان و جایگاه یک مسئول در نظام اسلامی است.

لزوم دیدارهای چهره به چهره مسئولان با مردم در راستای رفع مشکلات استان

وی با تاکید بر اینکه مدیری که با مردم دیدار و گفت‎وگو نداشته باشد مدیر نیست، حل بسیاری از مشکلات و کاستی های استان را در این دیدارهای چهره به چهره مردمی دانست و تصریح کرد: مدیری که تنها در پشت میز و جلسات به دنبال حل مشکلات مردمی باشد و هیچ ارتباطی با مردم نداشته باشد به یقین در سیستم اداری استان هیچ جایگاهی نخواهد داشت.

سلیمانی بر لزوم اصلاح شیوه نامه اجرایی شوراها تاکید کرد و افزود: شیوه نامه تدوین شده شوراها متاسفانه با مشکلات و خلاهایی مواجه است که باید توسط نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی رفع و اصلاح شود.

وی با بیان اینکه شوراها در انتصاب و استیضاح شهرداران نقش بسزایی دارند تصریح کرد: شوراها نباید هیچ گاه نقش و جایگاه خود را بسیار پایین و بی ارزش بدانند چرا که آنان در عرصه انتصاب، اسیضاح و ابقای شهرداران و دهیاران به صورت مستقیم نقش آفرین و اثر گذار هستند.

سلیمانی شوراها را نمایندگان مردم در بیان واقعیت‌های جامعه به مسئولان دانست و افزود: شوراها باید از جناح، گروه ، اقوام و حزب بازی‌ها به دور باشند و افراد لایق و شایسته را بر اساس موازین و تعهدات نظام و انقلاب اسلامی بر پذیرش مسئولیت ها معرفی کنند.

ارتقای سطح شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در تخصیص اعتبارات به شکل جدی دنبال خواهد شد

وی با بیان اینکه در بودجه 93 اعبارات بسیار مطلوبی برای تجهیز و اصلاح شهرداری‌ها در نظر گرفته شده است تصریح کرد: ارتقاء سطح کیفی و کمی شهرداری ها و دهیاری ها در تخصیص اعتبارات سال جاری به شکل جدی دنبال خواهد شد.

سلیمانی در ادامه به بیان انتظارات و توقعات مسئولان از شوراها پرداخت و خاطرنشان کرد: به یقین همان گونه که مسئولان استان برای تامین نیازها و امکانات شوراها تلاش می کند از آنان نیز انتظارات و توقعات بسیار محدودی دارند که مهمترین آن عدم پرداختن و تقویت کردن شایعه سازی ها در استان است.

وی با بیان اینکه برخی ها دانسته و ندانسته انتقاد کردن را با شایعه و حاشیه سازی اشتباه می گیرند تصریح کرد: دولت مردان و مسئولان نظام برای شنیدن انتقادات و پیشنهادات همیشه آماده هستند اما متاسفانه برخی ها تنها به دنبال تخریب و حاشیه سازی هستند.

سلیمانی شوراها را نقطه اتصال به مردم و نه نقطه انفصال بین آنها دانست و گفت: شوراها باید به دور از حاشیه سازی و بازیگرهای سیاسی با اتحاد و همبستگی برای پیشرفت استان و کشور تلاش کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *