دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۵:۲۰

به گزارش خبرنگار مهر، روح الله عباسپور ظهر دوشنبه در آئین تجلیل از واحدهای نمونه استان قزوین که با حضور وحید مرندی مقدم…

به گزارش خبرنگار مهر، روح الله عباسپور ظهر دوشنبه در آئین تجلیل از واحدهای نمونه استان قزوین که با حضور وحید مرندی مقدم معاون نظارت بر اجرای سازمان ملی استاندارد و مرتضی روزبه استاندار در سالن تربیت معلم شهید رجایی قزوین برگزار شد اظهارداشت: با برداشتن مرزها و شکل گیری تجارت جهانی تنها واحدهایی می‌توانند در رقابت جهانی بمانند که به کیفیت محصول خود توجه کنند.

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از الزامات قدرت رقابت در عرصه اقتصادی ارتقاء کیفیت است و واحدهای تولیدی و اقتصادی و صنعتی باید ذائقه بازار را بشناسند و بر اساس سلیقه مشتری کالای مرغوب تولید کنند تا در صحنه رقابت باقی بمانند.

وی افزود: بقای یک واحد تولیدی به صادرات است زیرا بازارداخلی تا حدی ظرفیت دارد و در فروش محصول در بازارهای کشورهای دیگر به کیفیت و رعایت استانداردها مربوط می شود که به عنوان یک اصل در باقی ماندن در عرصه تجارت لازم است مورد توجه جدی قرار گیرد.

عباسپور گفت: در یک مقطعی وجود آرسنیک در برخی برنج های وارداتی گزارش شد که در جامعه التهاب ایجاد کرد و وزیر صنایع را مجبور کردند با نداشتن استاندارد مخالفت نکند که این موضوع موجب شد نمایندگان این سازمان را از وزارت صنایع جدا کردند تا دارای استقلال باشد.

وی بیان کرد: امروز هم پیگیر استقلال کامل این سازمان هستیم و امیدواریم مرکز ملی استاندارد به صورت کاملا مستقل شکل بگیرد تا زیرمجموعه ارگانی نباشد تا با جدیت در تامین سلامت مردم کار کند و در این مسیر جدی هستیم.

عباسپور تصریح کرد: در اقتصاد مقاومتی مجبوریم به تولید اهمیت دهیم و دولت باید حمایت جدی را در این بخش اعمال کند و با واگذاری امور به بخش خصوصی و پشتیبانی مالی و بهبود فضای کسب و کار به رونق تولید و اقتصاد کمک کند.

نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی یادآورشد: 60 درصد واحدهای تولید با مشکلات کمبود نقدینگی، معوقات بانکی و سرمایه در گردش مواجهند به همین دلیل در بودجه امسال 10 درصد از صندوق توسعه ملی در حمایت از صنعت و تولید و خدمات اختصاص یافت که امیدواریم برای تولیدکنندگان مفید واقع شود.

وی اضافه کرد: امیدواریم از این محل 150 میلیون دلار برای کمک به تولید اختصاص یابد تا بتوانیم به بهبود فضای کسب و کار کمک کنیم.

محمدی: بی توجهی به استانداردها ما را از عرصه جهانی رقابت حذف می کند

داود محمدی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: امروز دیگر موضوع استانداردها یک موضوع تشریفاتی نیست و جزء زندگی مردم شده و با سلامت و حیات مردم ارتباط تنگاتنگ دارد و خوشبختانه در کشور ما هم جایگاه خود پیدا کرده است.

وی افزود: در کاهش وابستگی به اقتصاد نفتی نیازمند توسعه صادرات و توجه به تولید هستیم که در این راستا منافع تولیدکننده و مصرف کنندگان در گرو رعایت استانداردهاست تا به افزایش کیفیت کالا منجر شود.

محمدی تصریح کرد: بی توجهی به استانداردها ما را از عرصه رقابت جهانی خارج می کند و اگر به آن بی اهمیت باشیم ضریب توان ملی نیز کاهش پیدا می کند.

وی یادآورشد: با توجه به مصرف بالای انرژی در کشور یکی از اثار مثبت رعایت استاندارد نظارت بر مصرف انرژی است که اگر این کار انجام شود به کاهش هزینه ها کمک موثری می شود.

اختصاص یک هزار میلیارد تومان به استانداردسازی       

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: اختصاص یک هزار میلیارد تومان برای استانداردسازی می تواند نقش موثری در فرهنگ سازی و ترویج اهمیت به محصول استاندارد را بیشتر می کند.

وی اضافه کرد: ادارات ما هم باید استاندارد شود تا ببینیم آیا کارمندان بخوبی به وظایف خود عمل می کنند اما حرکت ما به سمت رشد و تعالی است تا کارها کیفی تر شود.

محمدی اظهارداشت: موازی کاری در حوزه استاندارد برای تولیدکنندگان مشکل ساز شده و تا روش متمرکزی نداشته باشیم نمی توانیم دغدغه تولیدکنندگان را رفع کنیم که امیدواریم در این زمینه اقدامی مناسب صورت گیرد.

وی گفت: واردات کالاهای نامرغوب و بی کیفیت هم باید تحت نظارت استاندارد قرار گیرد تا تولیدکننده داخلی را با مشکل مواجه نکند و به آن آسیب نرساند.

محمدی تصریح کرد: امروز آرامش و امنیت و سلامت مردم با استانداردها تامین شده و اگر این فرهنگ نهادینه شود دغدغه مردم کمتر خواهد شد.

وی افزود: انتشار خبر استفاده غیر استاندار د از روغن پالم التهاب زیادی در جامعه ایجاد کرد که نشان می دهد در بخش مواد غذایی توجه به استاندارد تا چه میزان می تواند به آرامش جامعه کمک کند لذا امیدواریم در این حوزه شاهد ارتقاء کیفیت محصول باشیم.

در این مراسم از 22 مدیر واحد صنعتی و 10 مدیر کیفیت برتر و نمونه استان و خبرگزاری مهر به عنوان رسانه برتر در حوزه استاندارد تجلیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.