سه شنبه، ۱۷ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۲

«خلیل حیدری» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با صدور این مجوز از این پس کالاهای صادراتی مستقیم…

«خلیل حیدری» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: با صدور این مجوز از این پس کالاهای صادراتی مستقیم و بدون محدودیت به کشور عراق صادر می شوند.

وی ادامه داد: این مجوز برخورداری از یک تسهیلات جهانی است و بر اساس قراردادهای بین المللی به منظور صادرات کالا از مبدا تا مقصد در همه کشورها رعایت می شود.

مدیرکل گمرکات ایلام افزود: صدور این مجوز برای کالاها از مبدا صورت گرفته و تا مقصد جز در موارد بسیار نادر کسی حق بازرسی و گشایش پلمپ بسته بندی کالا را ندارد.

حیدری بر افزایش صادرات و توسعه مراودات تجاری بین دو کشور ایران و عراق تاکید کرد و گفت: امیدواریم با فراهم شدن زمینه های لازم با توجه به کوتاهی مسافت ایلام تا مرکز عراق توسعه صادرات در این مرز رونق گیرد.

استان ایلام دارای 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است.

مرز بین المللی مهران در 100 کیلومتری جنوب باختری ایلام از کانون های تردد زوار و صدور کالای ایرانی به عراق است و روزانه 700 تا 800 کامیون کالا از این مرز به کشور همسایه صادر می شود.

پارسال یک میلیون و 724 هزار تن کالا به ارزش نزدیک به 800 میلیون دلار از این خروجی بین المللی به کشور عراق صادر شد.

709 هزار تن کالا شامل سیمان، انواع کاشی، مصالح ساختمانی، مصنوعات فلزی و پلاستیکی ، سرامیک، و میوه و تره بار به ارزش دلاری 265 میلیون دلار نیز از ابتدای امسال تاکنون از خروجی بین المللی مهران به عراق صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر ارزش 24 درصد و از نظر وزنی هفت درصد کاهش نشان می دهد.

گمرک ایلام اکنون از مجموع 31 گروه گمرکی کشور از لحاظ وزن کالای صادر شده در رتبه هفت و از نظر ارزش دلاری کالا، به رتبه 14 ارتقا یافته است. ک/37177

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.