محبت، اکسیری شگفت‌انگیز برای ثبات زندگی زناشویی

یک متخصص روانشناس محبت را اکسیری مهم برای ثبات زندگی زناشویی دانست و گفت: متاسفانه برخی از زوجین با تصور اینکه محبت کردن موجب از دست دادن جایگاه و ارزش در زندگی می‌شود و طرف مقابل را گستاخ می‌کند کمتر توجهی به محبت و مهربانی دارند.

جاوید ثمودی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه قم، با تاکید بر اهمیت گفت‌وگوی صمیمی در زندگی گفت: یکی از روش‌های مناسب در جهت حل مشکلات در زندگی زوجین سخن گفتن است چراکه ریشه بسیاری از طلاق‌های عاطفی بی‌تفاوتی و حرف نزدن در زندگی است.

این روانشناس تصریح کرد: منظور از سخن گفت‌وگو ، حرف زدن‌های یک جانبه و طلبکارانه و یا همراهی لحن با طعنه، بدزبانی، فحاشی و یا فریاد زدن نیست بلکه منظور گفت‌وگویی صمیمی توام با منطق و درایت است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه بسیاری از پل‌های زندگی با توهین، بی‌احترامی و سخن گفتن از روی لجاجت و عناد نابود می‌شود در حالی که اگر زوجین نسبت به زندگی خود رافت، دلسوزی و عشق داشته باشند هیچ گاه با این شیوه زندگی خود را نابود نمی‌کنند.

ثمودی ایجاد شرایط مناسب برای داشتن یک گفت‌وگوی صمیمی را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: برای داشتن یک گفت‌وگوی صمیمی تلاش کنید فرصتی را برای همسر به دور از دغدغه‌ها و گرفتاری‌های روزمره در نظر بگیرید و ساعتی را در فضایی فارغ از تنش و ناراحتی به گفت‌وگو بپردازید.

وی افزود: هیچ گاه برای داشتن یک گفت‌وگوی صمیمی نمی‌توان به انتقاد پرداخت بلکه انتقادها را می‌توان در قالب خواسته‌ها و نیازهای روحی مطرح کرد برای نمونه هیچ‌گاه به همسر خود نگویید تو برای من وقت و فرصتی در نظر نمی‌گیری بلکه به او بگویید من می‌خواهم فرصتی در زندگی برای خودمان داشته باشیم.

این روانشناس اظهار کرد: این در حالی است که می‌توان بسیاری از مشکلات حاد زندگی را با محبت از میان برد و مهربانی دریچه‌ای مهم برای رها شدن از مشکلات زندگی است.

ثمودی آموختن مهارت سخن گفتن را شیوه‌ای مهم در زندگی زناشویی خواند و اظهار کرد: در هر یک از مسائل و مشکلات می‌توان با مهارتی خاص به یافتن راهکارهایی مناسب دست یافت پس در ابتدا شیوه سخن گفتن را یاد بگیریم روش‌هایی که در آن از خودخواهی و پیش داوری به دور است.

وی در پایان متذکر شد:هیچ مشکلی در زندگی لاینحل باقی نخواهد ماند اگر زوجین باور کنند که با کیمیای محبت و صمیمیت می‌توانند بر مشکلات غلبه کنند اگر درایت و منطق پشتیبان این محبت و صمیمت باشد دیگر این راهکار به نظر بسیاری از مردم تنها شعاری زیبا بدون پشتوانه عملی نخواهد بود.

انتهای پیام

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*