چهارشنبه، ۱۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۶:۲۱

به گزارش خبرنگار مهر، آلپر چاكراوغلو عصر سه شنبه در نشست مشترک با فعالان اقتصادی لرستان اظهار داشت: وقتی به ویژگیهای کلی ایران…

به گزارش خبرنگار مهر، آلپر چاكراوغلو عصر سه شنبه در نشست مشترک با فعالان اقتصادی لرستان اظهار داشت: وقتی به ویژگیهای کلی ایران نگاه می کنیم، می بینیم ایران یک کشور 77 میلیونی است که در زمینه ذخایر نفتی رتبه سوم و در زمینه ذخایر گازی رتبه دوم جهان را دارد.

وی افزود: مشخص است که کشوری با این ذخایر غنی می تواند کشوری باشد که برای سایر کشورها منافع زیادی داشته باشد.

نقش توافق نامه ژنو در توسعه تجارت ایران و ترکیه

معاون رايزن بازرگاني سفارت تركيه در ايران ادامه داد: در بحث تجارت کشورها همسایگان خود را در اولویت قرار می دهند و ایران برای ترکیه کشور مهمی محسوب می شود و ترکیه جایگاه و احترام ویژه ای برای ایران قائل است.

چاكراوغلو اظهار داشت: در ماه های پایانی سال 2013 در روابط اقتصادی و تجاری ایران، چه روابط بین المللی و چه رابطه اش با ترکیه شاهد تحولات اساسی بودیم.

وی افزود: مهمترین تحولات در آبان ماه و در توافقنامه اولیه ای بود که بین ایران و کشورهای 1+5 امضاء شد و تحریم ها علیه ایران به مدت شش ماه شکسته شد.

چاكراوغلو ادامه داد: در چارچوب توافقنامه ژنو بخشی از تحریم ها در حوزه پتروشیمی و همچنین بخشی دیگر از تحریم های آمریکا علیه ایران در قالب قطعات اتومبیل به حالت تعلیق درآمد.

معاون رايزن بازرگاني سفارت تركيه در ايران خاطرنشان کرد: با امضای توافقنامه  ژنو گشایشی در خصوص خرید وسایل یدکی در صنعت هواپیمایی ایران صورت گرفت و برای ترانسفر مالی بخش مطالبات ارزی ایران تسهیلاتی داده شد.

وی گفت: این توافقنامه تا 20 جولای 2014 ادامه دارد و ما آرزو داریم این تفاهم نامه دائمی شود و بقیه تحریم ها علیه ایران نیز برداشته شود.

تخفیف گمرکی برای توسعه روابط تجاری ایران و ترکیه در قالب توافق نامه اخیر

چاكراوغلو از صادرات نفتی و ترانسفر مالی به عنوان اصلی ترین بخش تحریمات علیه ایران اشاره کرد و گفت: با برداشته شدن تحریم ها در این دو حوزه، روابط تجاری ایران با تمام دنیا راحت تر می شود چرا که تحریم ها در این دو زمینه روابط اقتصادی بین ایران و ترکیه را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

معاون رايزن بازرگاني سفارت تركيه در ايران ابراز امیدواری کرد که با برداشته شدن تحریمها در زمینه صادرات نفتی تحولی بزرگ در روابط دو کشور صورت گیرد.

وی گفت: یکی دیگر از تحولات اساسی در روابط اقتصادی ایران و ترکیه امضای تفاهم نامه ترجیحی بین دو کشور بود که مفاد این تفاهم نامه با سفر نخست وزیر ترکیه به ایران به امضای دو طرف رسید.

چاكراوغلو افزود: تفاهم نامه بین دو کشور به مرحله ی تصویب در مجالس دو کشور رسیده است که امیدواریم بعد از اجرایی شدن و تصویب این تفاهم نامه روابط همه جانبه وسیعی برای دو کشور حاصل شود.

وی اظهار داشت: در چارچوب این تفاهم نامه، ترکیه تخفیف های ویژه ای برای تعرفه های گمرکی محصولات کشاورزی ایران قائل شد و ایران نیز در مقابل برای محصولات صنعتی ترکیه تخفیفات گمرکی ویژه قائل شده است.

عمده ترین کالاهای وارداتی و صادراتی ترکیه به ایران

چاكراوغلو با بیان اینکه سرمایه گذاری صورت گرفته توسط ترکیه در ایران در مقایسه با سرمایه گذاری های صورت گرفته با دیگر کشورها رقم قابل توجهی است، گفت: در سال 2003 حجم روابط تجاری بین ایران و ترکیه کمتر از سه میلیارد دلار بوده که این رقم در سال 2012 به 21.8 میلیارد دلار و در سال 2013 به 14.5میلیارد دلار رسیده است

وی گفت: در بین محصولاتی که از ترکیه به ایران صادر شده است، محصولات نساجی، پارچه، الیاف و محصولاتی مرتبط با این حوزه رتبه اول را دارند.

معاون رايزن بازرگاني سفارت تركيه در ايران افزود: مواد خام در صنعت مبلمان مانند “ام دی اف” در رتبه دوم محصولات صادر شده به ایران هستند و ماشین آلات، صنایع جانبی اتومبیل و محصولات فولادی از دیگر محصولات صادراتی به ایران هستند.

چاكراوغلو همچنین اظهار داشت: در بحث محصولات وارداتی از ایران به ترکیه نفت بالاترین رتبه را دارد که گاز، برق، محصولات پتروشیمی و محصولات کشاورزی به ویژه هندوانه و کیوی در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی عنوان کرد: در بحث تفاهم نامه ها و موافقت نامه های تجاری بین دو کشور، بحث پیشگیری از مالیات مضاعف و همچنین تشویق متقابل از سرمایه گذاری در حال اجرایی شدن است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.