جمعه، ۰۶ تیر ۹۳ - ۱۱:۲۲

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه آقازاده فتنه‌گر می‌گفت “وزیر نفت که شدی هوای ما را داشته باش” ، گفت: مخالفت…

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه آقازاده فتنه‌گر می‌گفت “وزیر نفت که شدی هوای ما را داشته باش” ، گفت: مخالفت من باعث شد موضوعاتی مثل اینکه محصولی رانت خوار و فاسد و… است مطرح شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، صادق محصولی عضو شورای مرکزی جبهه پایداری و وزیر کشور دولت نهم در برنامه “شناسنامه” این هفته در مورد فعالیت‌های خود بعد از دوران وزرات گفت: من الان مسولیت اجرایی برعهده ندارم و بیشتر در کارهای فرهنگی مشغول هستم. البته کار مطالعاتی هم دارم و اگر بتوانم ورزش هم می‌کنم و در کارهای منزل به خانواده کمک می کنم.

وی ادامه داد: از سال 83 به بعد از کارهای اقتصادی خارج شدم و دیگر مشغول کار اقتصادی هم نشدم.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در پاسخ به این سوال که در ابتدای دوران وزارت چه میزان دارایی داشتید، اظهار داشت: وقتی قرار است دوران وزارت یک نفر آغاز شود، رقم و میزان دارایی به قوه قضاییه اعلام نمی شود و صرفاً نوع دارایی اعلام می شود. در هر صورت طبق اصل 142 قانون اساسی ما موظف به اعلام دارایی های خود به قوه قضاییه بودیم که ما این کار را انجام دادیم.

محصولی افزود:خدا را شکر زمانی که از کارهای اجرایی استعفاء دادم و وارد فعالیت در بخش خصوصی شدم، در بعضی از بخش ها از جمله مهندسی عمران موفق بودیم، اما رقم های نجومی که در مورد دارایی های ما اعلام می شود، بیشتر کاربرد سیاسی دارد و با واقعیت فاصله دارد.

وی در واکنش به اینکه برخی می گویند وی فعالیت‌های نفتی هم داشته، این طور توضیح داد: هم در بحث وزارت کشور و هم در بحث وزارت رفاه تمام این مطالب را در مجلس توضیح دادیم و قاعدتاً مجلس هم قانع شد که به من رای اعتماد داد.

وزیر اسبق کشور خاطرنشان کرد: زمانی که من برای وزارت کشور معرفی شدم، فضای بین دولت و مجلس بسیار تیره بود و به دلیل مسائلی که بین این دو قوه پیش آمده بود هم دولت از مجلس ناراحت بود و هم مجلس از دولت ناراضی بود، اما با این تفاسیر توضیحات بنده برای مجلس قانع کننده بود به من رای اعتماد دادند.

محصولی افزود: این که بنده سوآپ داشته باشم یک دروغ است. سوآپ در اختیار دولت بود و کار به این صورت بود که دولت به استانداری اجازه سوآپ داده بود و ما هم قرار بود به انجام شدن این کار کمک کنیم. جالب است بدانید که در نهایت نه تنها به ما سودی نرسید، بلکه دولت در آن زمان حتی هزینه ای که ما متقبل شده بودیم را پرداخت نکرد و در نهایت دولت آقای خاتمی و از طریق استانداری با من نامه نگاری های رسمی داشتند و گفتند ما حاضریم 2-3 برابر دولت قبلی به شما سود پرداخت کنیم تا شما این کار را با ما ادامه دهید. به هرحال این کار یک مقدار پیچیده بود و من موفق شده بودم این کار را انجام دهم.

وی همچنین گفت: همه مجوزها از طریق دولت صادر شده بود چون به نفع دولت بود. دولت آقای هاشمی از ما پرسید چقدر از این سوآپ سود نصیب شما می شود؟ گفتیم 10 درصد هزینه است و مابقی سود ماست.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری یادآورشد: به ما گفتند سود باید 50-50 بین شما و دولت تقسیم شود. ما هم علی‌رغم اینکه برای کمک دولت آمده بودیم، قبول کردیم .مجوزها صادر و کار آغاز شد و ما هم اعتماد کردیم و گفتیم چون دولت جمهوری اسلامی است انشالله به وعده ای که داده اند عمل خواهند کرد. اما وقتی کار آغاز شد یک سند مکتوب نوشتند که 10 درصد از سود به ما و 90 درصد به استانداری خواهد رسید.

محصولی اضافه کرد: گفتیم دلیل این کار چیست؟ در پاسخ گفتند شما که در جبهه‌ها از جان خودت گذشته ای، نمی خواهی برای استان اردبیل که از ابتدا به آبادانی آن کمک کرده ای از مالت بگذری؟ خودت گفته ای 10 درصد هزینه داری، ما هم هزینه ات را پرداخت می کنیم و سودی به شما نمی دهیم. جالب است بدانید که من هنوز هم همان مبلغ 10 درصد هزینه را (335 میلیون تومان) طلب دارم.

وی گفت:حدود 5 میلیارد تومان سود این سوآپ بود که اگر می خواستند 10 درصد از سود را به من بدهند باید 500 میلیون تومان پرداخت می کردند. در صورتی که همانطور که گفتم نه تنها سودی به من پرداخت نشد بلکه هنوز هزینه ای که خودم متقبل شده بودم هم دریافت نکرده ام! با این تفاسیر این چه امتیازی برای من به حساب می آید؟ آیا به جز اینکه برایم ضرر مالی در پی داشت چیز دیگری نصیبم کرد؟

وزیر کشور دولت احمدی‌نژاد در بخش دیگری از «شناسنامه» در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند شما معوقات بانکی زیادی هم دارید اظهار داشت: این مباحث هرازچندگاهی به صورت شایعه به وجود می آید که بیشتر جنبه سیاسی دارد.

محصولی افزود: اگر یادتان باشد سال 88 هم بعضی از رقبای نامزد پیروز اعلام کردند که فلانی معوقه بانکی دارد و به همین دلیل هم لیست معوقه های بانکی اعلام نمی شود. همان موقع هم اعلام شد که بنده حتی یک ریال وام بانکی نگرفته ام که بخواهم معوقه داشته باشم.

هرگز وام نگرفته‌ام

وی با بیان اینکه من همیشه به چیزی که داشتم قانع بودم و با همان کار می‌کردم و به همین دلیل هم هیچ وقت وام دریافت نکرده ام، ادامه داد: اخیراً هم دوباره این شایعه توسط یکی از عناصر فتنه که مدتی دستگیر شده بود و الان فرار کرده مطرح شده که دروغ محض است.

وزیراسبق کشور در مورد قانون رسیدگی به اموال مسولین هم گفت: بحث رسیدگی به اموال مسولین در اصل 140 قانون اساسی آمده است. برای نظام جمهوری اسلامی برازنده نیست که این قانون بعد از 35 سال روی زمین باقی مانده باشد.

محصولی با بیان اینکه اگر این قانون زودتر عملیاتی می‌شد ما کمتر شاهد رانت خواری و سوء استفاده های مالی بودیم، تصریح کرد: اخیراً هم که این قانون در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده، عنوان شده که فقط از فرزندان تحت تکلف مسولین تحقیق و تفحص بشود. درصورتی که این پیشنهاد بیشتر شبیه به جوک است چون اگر قرار است به اموال مسولین رسیدگی شود، باید از همه فرزندان او تحقیق و تفحص شود. مشخص است که فرزند 15 ساله رانت خواری نمی کند.

وی در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود در پاسخ به این سوال که با چه انگیزه‌ای از سپاه و کارهای اجرایی خارج و وارد کارهای خصوصی شده هم اظهار داشت: ما به خاطر انجام وظیفه وارد سپاه شدیم. شرایط کشور طوری بود که باید همه نیروهای وفادار به انقلاب و اسلام در جبهه ها حضور پیدا می کردند.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با اشاره به اینکه وقتی جنگ تمام شد با توجه به اینکه بنده در رشته مهندس عمران تحصیل کرده بودند حس کردم دیگر نیازی به اینکه به صورت سخت افزاری با دشمن مقابله داشتیم نیست، خاطرنشان کرد: به همین دلیل در بخش خصوصی بیشتر فعالیت داشتم. ضمن اینکه همزمان مشغول کارهای فرهنگی و تدریس و همچنین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز بودم.

محصولی در مورد حضورش در استانداری ارومیه در سن 21 سالگی نیز گفت: در آن زمان در استان آذربایجان غربی به دلیل اینکه تازه انقلاب شده بود و عوامل استان بیشتر از یاران بنی صدر بودند، فضا زیاد خوب نبود. تشخیص آیت الله مهدوی کنی در آن زمان این بود که بنده در آن برهه زمانی استاندار آذربایجان غربی باشم.

وی در مورد حضورش در سپاه توضیح داد: در زمان فرمانداری من جنگ آغاز شد. اتفاقاً انتقال من از فرمانداری به معاونت سیاسی استانداری هم برهمین اساس بود و بنده موظف شدم به عنوان نماینده دولت هماهنگی های لازم برای پاکسازی منطقه را بین سپاه و ارتش انجام دهم. نیاز انقلاب به اینکه نیروهای انقلاب سپاه را شکل دهند باعث شد بنده وارد سپاه شوم.

وزیر رفاه دولت محمود احمدی نژاد در مورد وضعیت جبهه‌ها در روزهای آخر جنگ هم اظهار داشت: شما خبر دارید که بودجه لشکر در آن زمان چقدر بود؟ 360 هزار تومان بودجه ماهانه لشکر بود که حتی برای تهیه آب خوردن بچه ها هم کافی نبود. در چنین شرایطی واقعاً جنگیدن سخت بود، اما رزمندگان با همین امکانات کم در مقابل دشمن ایستادند تا اینکه در نهایت حقانیت ملت ایران به اثبات رسید.

وی در مورد حمایتش از ناطق نوری در انتخابات سال 76 هم این طور توضیح داد: بنده در انتخابات 76 از آقای ناطق نوری حمایت کردم و برای ایشان در آذربایجان غربی ستاد زدم. آقای احمدی نژاد هم در آن زمان در اردبیل مسولیت اجرایی داشت و من خبر زیادی از ایشان نداشتم که در فعالیت های انتخابی آن دوره چه عملکردی داشتند.

وی افزود: آن زمان احساس ما این بود که باید از آقای ناطق نوری حمایت کنیم و همین کار را هم کردیم.

وزیراسبق کشور در پاسخ به این سوال که آیا الان هم با آقای ناطق در رابطه هستید هم گفت: متاسفانه الان با آقای ناطق رابطه‌ای ندارم. افراد برای ما ملاک نیستند و ما بر اساس شعارهایی که مسولین می دهند و برداشتی که خودمان از میزان پایبندی افراد به شعارها داریم باید از افراد حمایت کنیم.

محصولی ادامه داد: در آن زمان وقتی حس کردیم آقای ناطق نوری با مواضع اصولگرایانه تری می‌خواهد عمل کند، برای حمایت از ایشان احساس تکلیف کردیم، اما بعداً نه تنها در ایشان بلکه در خیلی دیگر از آقایان تغییر مواضع ایجاد شد. زمان آقای احمدی نژاد هم همین اتفاق افتاد. ما از ایشان حمایت کردیم اما ملاک ما ارزش های انقلاب و اسلام و منویات مقام معظم رهبری و امام است.

وی در مورد حضور خود در ستاد انتخابات محمود احمدی‌نژاد در سال 84 گفت: در آن زمان من مامور ایجاد وفاق بین نامزدهای اصولگرا بودم که علی رغم تلاشی که انجام شد این اتفاق نیفتاد و در نهایت بنده در آن انتخابات به آقای احمدی نژاد رای دادم. البته من در ستاد ایشان نبودم و در حد توانم فقط کمک می‌کردم.

وزیراسبق کشور همچنین در مورد انتخابات 84 و شانس پیروزی احمدی‌نژاد هم اظهار داشت: یکی از اصلی ترین دلایل رای آوردن احمدی نژاد شرایطی بود که مردم در دولت های سازندگی و اصلاحات دیده بودند. مردم به دنبال فردی بودند که ارزش های اسلامی و انقلابی را یک بار دیگر احیاء کند و این موضوع را در مواضع  احمدی‌نژاد دیدند و در مقابل از مواضع رقیب ایشان که هاشمی بود، چنین احساسی نداشتند. به همین دلیل وقتی فضای رسانه ای برای نامزدها فراهم شد، گرایش مردم به سمت آقای احمدی نژاد افزایش پیدا کرد.

محصولی گفت: شاید اوایل شانس پیروزی احمدی نژاد را کم می‌دانستیم، اما وقتی بحث های تلویزیونی مطرح شد احساس شد شعارها و مواضع آقای احمدی نژاد مورد استقبال مردم واقع خواهد شد.

وی در واکنش به صحبت هفته پیش نوبخت در «شناسنامه» که گفته بود ما هنوز منتخب سال 84 را مظهر جمهوریت نظام نمی‌دانیم و دلمان هم هنوز با او صاف نشده، اظهار داشت: این باعث تاسف است که افرادی که ادعای دلبستگی به نظام را دارند چنین مواضعی را مطرح می کنند. بعضی‌ها هستند که قانون را فقط وقتی قانون می دانند که به نفعشان باشد.

وزیر اسبق کشور خاطرنشان کرد: مثلاً در زمینه معوقات بانکی همان‌طور که دادستان محترم هم گفت، متولیان دولتی در این زمینه رغبت و انگیزه چندانی برای پیگیری وصول معوقات بانکی ندارند چون افرادی که وام‌های کلان دریافت کرده‌اند از عناصر دولتی هستند. اگر جایی که مورد نظرمان است بگوییم قانون خوب است اما جایی که اتفاق باب میل ما نمی افتد بگوییم قانون اشکال دارد که اتفاق خوبی نمی افتد.

محصولی افزود: آقای روحانی با حدود 50+0.7 درصد آراء رئیس جمهور شدند و به عقیده ما ایشان منتخب مردم هستند و ایشان را دعا می کنیم و با نگاهی حمایتی عمل می کنیم. اما این را نمی گوییم که چون ایشان مورد حمایت ما نبوده، توسط مردم انتخاب نشده اند. به نظرم دوستان باید در این نوع نگاهشان تجدید نظر داشته باشند.

وی در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود در مورد آغاز نقطه اختلافی احمدی نژاد و آیت الله هاشمی رفسنجانی هم گفت: این‌طور نیست که مواضع افراد ثابت باشد و اگر مدتی در موضع حق بودند تا آخر عمر هم در این موضع باقی بمانند.

وزیر اسبق رفاه یادآورشد: بین دوره ای که احمدی نژاد استاندار هاشمی بود با دوره‌ای که این دو با یکدیگر رقابت انتخاباتی داشتند هشت سال فاصله بود. هشت سال زمان کمی نبود. آقای هاشمی در انتخابات 76 مواضع خاص خودشان را داشتند و طبیعتاً بین آقای هاشمی با حزب الهی ها اختلافاتی به وجود آمد که این اختلافات در انتخابات 84 بروز پیدا کرد.

محصولی در پاسخ به این سوال که چرا در کابینه ابتدایی احمدی نژاد حضور نداشته، گفت: علت این بود که بنده بنای ورود به مسولیت های اجرایی را نداشتم به همین دلیل جزو وزرایی که در ابتدا به مجلس معرفی شدند نبودم. اما وقتی عده ای از وزرا، مثل وزیر نفت پیشنهادی رای نیاوردند سراغ من آمدند و گفتند مسولیت وزارت نفت را قبول کنم.

“من در پاسخ گفتم به دولت بر حسب وظیفه کمک خواهم کرد اما مسولیت نمی پذیرم. در نهایت با اصرار احمدی نژاد و دوستانی مثل فتاح که در دولت بودند قبول این مسولیت را مشروط به استخاره دانستم. من از نماینده قم در مجلس شورای اسلامی (آقای میرمحمدی) خواهش کردم از آقای بهجت (ره) بخواهد برای من استخاره ای بگیرد. استخاره انجام شد و دوست نماینده ما گفت آقای بهجت فرمودند آن هایی که پیشنهاد داده اند، خودشان پیشنهادشان را پس می گیرند”.

وی ادامه داد: من به دیدار احمدی نژاد رفتم و گفتم جواب استخاره منفی است. او بازهم اصرار کردند اما من گفتم نه! از طرف دیگر آقای میرمحمد به آیت الله بهجت گفتند که محصولی گفته که جواب استخار منفی آمده است. ایشان گفته بودند که محصولی باید بگوید جواب مثبت است، اما نتیجه همانی است که گفتم و خیر محصولی هم در همین است.

من هم چون قبلاً گفته بودم نتیجه استخاره منفی است دیگر در این مورد صحبتی انجام ندادم. بعد از دو هفته احمدی نژاد دوباره به سراغ من آمد و اصرار کرد که تو باید این مسولیت را قبول کنی. برو و دوباره استخاره کن! من هم متقاعد شدم که اگر آقای بهجت بگویند که جا برای استخاره دوباره وجود دارد این کار را انجام دهم. آقای میرمحمدی موضوع را با ایشان در میان گذاشته بودند و بعد از انجام استخاره فرموده بودند که این بار جواب مثبت است که البته این مثبت همان مثبتی بود که دفعه قبل به من گفته بودند بگو و من نگفته بودم.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری افزود: عید فطر بود که در حیاط بیت منتظر بودیم که خدمت حضرت آقا برسیم. آنجا آقای حداد را دیدم که به من گفتند چه عجب آقای احمدی نژاد یک بار به حرف ما گوش کرد! گفتم چطور؟ او گفت ما شما را برای وزارت نفت به ایشان پیشنهاد دادیم. آن‌جا بود که تازه متوجه شدم پیشنهاد از طرف دوستان دیگری بوده است.

محصولی با بیان اینکه در همان ایام افراد زیادی سعی داشتند بامن تماس داشته باشند، ازجمله برخی از همین آقازاده‌های فتنه گری که در آن زمان در مافیای نفت فعالیت داشتند با من تماس گرفتند تا جلسه ای با من داشته باشند. اما من وقت ندادم، گفت: چون این ملاقات صورت نگرفت این ها شخصی را نزد من فرستادند که تکلیف ما را مشخص کن، اگر هوای ما را داری ما در مجلس حمایتت کنیم اگر نه هم که تکلیفمان را بدانیم. من هم در جواب گفتم من آمده ام که روند این هوا داشتن ها را بهم بزنم. از همانجا موضوعاتی مثل اینکه محصولی رانت خوار و فاسد و… است مطرح شد. اگر بنده یک جواب مثبت به این افراد داده بودم دیگر کار به اینجا نمی رسید.

وی همچنین گفت: چون این موضوع به اصول‌گرایان تعمیم داده می شد درصدد انصراف از وزارت بودم.وقتی به دیدار احمدی نژاد رفتم و گفتم می خواهم انصراف دهم او قبول نکرد. شب قبل از رای گیری حدود 10 نفر از نمایندگان مجلس که برخی از افراد هیات رئیسه هم در بین آن ها دیده می شدند به دیدار احمدی نژاد آمدند و اصرار کردند شما نباید با انصراف محصولی موافقت کنید، چون ایشان در فراکسیون اصولگرایان توضیحات خود را بیان کرده و نمایندگان قانع شده اند.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه روزی که من به مجلس رفتم سه نفر از نمایندگان ( مفتح، محمدصادقی و محبی نیا) تعداد رای هایم را اعلام کردند که بین 175 تا 200 رای بود، خاطرنشان کرد:  اما از آن‌جایی که مطرح شدن این بحث ها در دولت باعث می شد از طریق من بین بعضی از اصولگرایان و دولت انشقاق ایجاد شود، انصراف دادم.

محصولی در بخش دیگری از «شناسنامه» در مورد مسولیتی که برای انتخابات مجلس هشتم داشت، اظهار داشت: در آن زمان برای اینکه اصولگرایان انسجام انتخاباتی داشته باشند جلساتی داشتند. احمدی نژاد هم در آن برهه زمانی قانع شده بود که همه اصولگرایان به صورت واحد در انتخابات شرکت داشته باشند و قرار بر این شد که جبهه متحد اصولگرایان شکل بگیرد. بنده و آقای مصلحی از طرف طرفداران دولت در آنجا بودیم و فکر می کنم در نهایت کار به نتیجه خوبی هم ختم شد.

وی در مورد دخالت دولت در انتخابات مجلس هم گفت:دخالت دولت قطعاً خلاف قانون، شرع و عقل است. اما اینکه طرفداران دولت در یک مجموعه ای بدون دخالت عوامل اجرایی دولت، ساز و کارهایی را برای معرفی افراد داشته باشند اشکالی ندارد. مشکلی که در کشور ما وجود دارد بحث احزاب است. اگر موفق شویم احزابی با شاخصه های بومی در کشور تشکیل دهیم دیگر چنین مشکلاتی به وجود نخواهد آمد.

وزیر اسبق کشور در مورد اینکه احمدی نژاد چند بار گفته بود که لاریجانی با حمایت من رئیس مجلس شده هم توضیح داد: نظر من در این مورد همسو با نظر احمدی نژاد نیست.

احمدی نژاد چنین نظری داشتند و همین را هم به دوستانشان منتقل کردند. شاید یکی از عوامل موثر در این زمینه نامه سرگشاده ای بود که آقای حداد (ریاست وقت مجلس) در رابطه با دولت منتشر کردند که تاثیر منفی بر روابط دولت ومجلس داشت. برداشت آقای احمدی نژاد در آن زمان این بود که اگر آقای لاریجانی رئیس مجلس شود، رابطه دولت و مجلس بهتر از گذشته خواهد شد که در عمل شاهد چنین چیزی نبودیم.

محصولی درمورد ارزیابی عملکرد خود در انتخابات 88 هم گفت: وقتی من وزیر کشور شدم فضای بسیار منفی و پرتنشی بین مجلس و دولت وجود داشت و من در این فضا رای گرفتم. حتی گفتند رای محصولی خیلی بیشتر از این است، اما فضای دولت موجب شد رای بالاتر نرود. ما در مدت کمی موفق شدیم فضای عدم ثبات وزارت کشور را به فضای ثبات و آرامش و کار تبدیل کنیم و به فضل الهی موفق شدیم در همان مدت کم وزارت کشور را برای آن انتخابات بزرگ آماده کنیم. اگر یادتان باشد در آن زمان ما همایشی برگزار کردیم و سه شعار را به عنوان شعارهای اساسی وزارت کشور اعلام کردیم. مشارکت حداکثری،رفتار قانونی و اخلاق انتخاباتی سه شعار اصلی وزارت کشور بود که هر سه جزو چالش های آن انتخابات بود که ما پیش بینی کرده بودیم و روی آن کار کردیم.

وی ادامه داد: اینکه بگوییم نیروهای امنیتی پیش بینی چنین فتنه بزرگی را کرده بودند و آن را به ما انتقال داده بودند، متاسفانه اینطور نبود. اما ما چون در گذشته شرایط بحرانی را تجربه کرده بودیم روز به روز می دیدیم که فضا به سمت و سوی دیگری حرکت می کند و حس کردیم کسانی هستند که به دنبال ایجاد فتنه هستند. پیش بینی که ما در مورد این انتخابات داشتیم باعث شد در اعلام نتایج شفاف عملکرد مناسبی داشته باشیم.

وزیر اسبق کشور در واکنش به اینکه یکی از انتقادات به وزارت کشور شما این است که خیلی زود موضوع اعلام نتایج انتخابات 88 را کلید زدید هم اظهار داشت: ما تعامل خوبی با نمایندگان کاندیداها داشتیم اما آن ها چیزی فراتر از قانون از ما انتظار داشتند و ما هم مطابق قانون عمل می کردیم. قانون می گفت نامزدها می توانند پای صندوق رای نماینده داشته باشند که همه این چهار نامزد نمایندگان خود را پای صندوق ها فرستاده بودند. آقای موسوی که در راس آن فتنه قرار داشت هم بیش از همه نامزدهای دیگر پای صندوق ها نماینده داشت.

محصولی افزود: هیچ کدام از نامزدها برای دیدار با من درخواستی نداشتند که من بخواهم آن را رد کنم چون مشکلی نداشتیم که نخواهیم با آن ها دیدار داشته باشیم. ما در این انتخابات برای اولین بار در کشور و شاید هم دنیا نتیجه آرای صندوق به صندوق را در کل کشور در معرض دید عموم قرار دادیم. حتی یک مورد هم وجود نداشت که این ها بتوانند بگویند رایی که شما اعلام کردید خلاف چیزی است که با حضور نماینده ما صورت جلسه شده است. انتخابات بسیار شفاف بود اما موضوع چیز دیگری بود و از ابتدا بنا بر این بود که در کشور ما هم چیزی شبیه به انقلاب های رنگی که در کشورهای دیگر انجام شده را راه اندازی کنند.

وی همچنین گفت:کسانی که در وزارت کشور فعالیت داشتند و نتایج انتخابات را جمع آوری می کردند عموماً در زمان مسولیت آقای تاج زاده در وزارت کشور آمده بودند و همه از نتایج انتخابات با خبر بودند. اینکه ما نتایج به دست آمده از انتخابات را اعلام نمی کردیم شبهه زا بود. ما وظیفه داشتیم مرحله به مرحله نتایج انتخابات را به مردم اعلام کنیم.

وزیراسبق کشور با بیان اینکه من از قصد موسوی برای مصاحبه پیش از اعلام نتایج باخبر نبودم، گفت: آن زمان هنوز برخی از شعب در حال رای گیری بودند و شمارش آراء شروع نشده بود. البته اگر ایشان آن مصاحبه را هم انجام نمی داد طبق پیش بینی هایی که از قبل انجام داده بودیم، قصد داشتیم نتایج انتخابات را مرحله به مرحله به اطلاع مردم برسانیم. حتی یک مورد هم نبود که این ها بخواهند اعتراض کنند و به همین دلیل هم حاضر به بازشماری نشدند.

محصولی در پاسخ به این سوال که آیا از تیم وزارت کشور در انتخابات 88 راضی بودید نیز اظهار داشت: شرایطی که در هر دولتی پیش می آید عوامل مختلفی دارد. یک زمانی هست که دست شما برای انتخاب مسولین کاملاً باز است اما گاهی هم مباحث دیگری مثل تنگی زمان و طول کشیدن گرفتن موافقت بالا برای استفاده از افراد به وجود می آید. اما در هر صورت انتخاباتی که وزارت کشور در سال 88 برگزار کرد انتخابات نمونه ای بود اما عده ای می خواستند حماسه بزرگی که به وجود آمده بود را به کام ملت تلخ کنند که با درایت مقام معظم رهبری این طرح شکست خورد.

وی در مورد عدم معرفی به عنوان وزیرکشور دولت دهم نیز گفت: هم احمدی نژاد تمایلی برای معرفی من نداشتند و هم من گفته بودیم دیگر نیستم. بنده به ایشان عرض کرده بودم که نمی خواهم در دولت بعدی باشم. علتش هم عدم تطابق سلیقه های ما دو نفربود. در مدتی که در دولت نهم بودیم در مباحث مختلف نظرات متفاوتی داشتیم. به همین دلیل هم به دوستان گفتم که تمایلی برای حضور در دولت دهم ندارم و اگر اصرار زیادی در این زمینه باشد حاضرم به عنوان مشاور در کنار دولت باشم.

وزیراسبق کشور ادامه داد: احمدی‌نژاد علی رغم نظرمن اصرار داشت که من مسولیت یکی از وزارتخانه ها را بپذیرم. ایشان وزارت نفت، وزارت نیرو و وزارت دفاع را به من پیشنهاد داد اما چون قصد نداشتم در دولت حضور داشته باشم هیچ کدام را نپذیرفتم. بعد از اینکه آقای احمدی نژاد نامزدهای وزارتخانه ها را به مجلس معرفی کردند و چند نفر از جمله وزیر رفاه و تامین اجتماعی رای نیاوردند، ایشان مجدداً به سراغ من آمدند و گفتند ما می خواهیم قانون هدفمندی یارانه ها را پیاده کنیم، این کار شماست، بیا و این کار را انجام بده. من هم در آن لحظه احساس تکلیف کردم و قبول کردم به وزارت رفاه بیایم.

محصولی در مورد جلسات دوره ای احمدی‌نژاد با برخی از وزرایش هم گفت: من در مورد این جلسات اطلاعی ندارم و در چنین جلساتی شرکت نداشته ام. البته اشکالی نمی بینم افرادی که با هم کار کرده اند با هم جلسه داشته باشند و کار سیاسی کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بعد از دولت دهم رابطه ای با آقای احمدی نژاد دارید یا خیر هم گفت: جلسه ای با ایشان نداشته ام اما یک بار در مجلس ختم پدر بنده ایشان بزرگواری کردند و آمدند.

وزیر کشور دولت نهم در مورد سکوت احمدی نژاد هم اظهار داشت: باید از خودشان بپرسید چون من سخنگوی ایشان نیستم. البته شاید دلایلی در ذهن داشته باشم اما ترجیح می دهم در این مورد اظهار نظر نکنم.

محصولی در مورد علت تشکیل جبهه پایداری هم گفت: جبهه پایداری بر مبنای این اعتقاد که باید بر مبنای ارزش ها پایداری کرد، تشکیل شد. افراد مختلف از جهت میزان وابستگی به اصول شرعی و ارزش های انقلاب متفاوتند و اینطور نیست که همه در یک حد باشند. ما اعلام کرده ایم هرکسی که به اندازه ای به اصول و ارزش ها پایبند است را هم افزا با خودمان می دانیم و رقابتی با آن ها نداریم.

وی تاکید کرد: بنابراین طبیعی است که جریانات سیاسی به جبهه پایداری اتهاماتی بزنند. مگر زمان امام از این اتهامات نمی زدند؟ حضرت امام یک بار گفتند اگر مبارزه با آمریکا ارتجاع است، بله ما مرتجع هستیم. الان هم ما نباید از این که بگویند شما تندرو، مرتجع و… هستید از اصول و ارزش های خود دست برداریم.

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در مورد ارزیابی عملکرد جبهه پایداری در انتخابات 92 هم اظهار داشت: حتماً می توانستیم بهتر از این عمل کنیم. ما در این انتخابات نهایت سعی مان را کردیم که به تکلیف خودمان عمل کنیم و به جای اینکه از کسی حمایت کنیم که حتماً رای بیاورد، از کسی حمایت کردیم که اگر روز قیامت پرسیدند چرا به اصلح رای ندادید، جواب قانع کننده ای داشته باشیم.

محصولی  افزود: قطعاً روند جبهه پایداری در ادامه راه نیز از نظر اصول به همین شکل خواهد بود اما از نظر تاکتیک با همفکری و استفاده از تجارب گذشته زمینه های بهتری نسبت به قبل فراهم کنیم.

وی در بخش دیگری از «شناسنامه» و در پاسخ به این سوال که اگر روزی احمدی نژاد بخواهد به عرصه سیاسی بازگردد آیا جبهه پایداری بازهم پشت او خواهد ایستاد یا خیر؟ اظهار داشت: اگر دوباره به سال 84 وهمان شرایط و همان نامزدها بازگردیم ما بازهم به آقای احمدی نژاد رای خواهیم داد اما اینکه مجدداً شرایطی به وجود بیاید که به همان تصمیم قبلی برسیم، با توجه به اینکه نامزدها عوض شده اند و آقای احمدی نژاد هم عوض شده بعید به نظر می رسد.

وزیراسبق کشور و رفاه در دولت احمدی نژاد، در مورد رابطه اش با ولایتی (باجناق محصولی) گفت: ما با ولایتی دوست بودیم و هستیم و کارهای مشترک سیاسی هم با یکدیگر داشته ایم. در زمان وزارت خارجه او چند بار اصرار داشتند که من به وزارت خارجه بروم و معاون وی شوم اما به دلیل عدم تطابق سلایق بنده نپذیرفتم اما ولایتی همیشه مورد احترام من هست و رابطه خوبی با یکدیگر داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.