جمعه، ۱۸ مهر ۹۳ - ۱۱:۳۴

‌فرهنگ غربی آنقدر در برخی از بخش‌های فرهنگی ما ریشه دوانده که دیگر حال و اوضاع فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی ما خوب نیست….

‌فرهنگ غربی آنقدر در برخی از بخش‌های فرهنگی ما ریشه دوانده که دیگر حال و اوضاع فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی ما خوب نیست.

این روزها فرهنگ غربی مانند خوره به جان و روح فرهنگ ایرانی- اسلامی افتاده است، نه اینکه فکر کنید سرعت تخریبش هم مانند موریانه آهسته و کند است، بر عکس با سرعت در حال از بین بردن ریشه‎های اصیل ایرانی- اسلامی است. ستون‎های استوار این فرهنگ هر بار با پاتک فرهنگ غربی به لرزه می‎افتد و اگر از امروز به فکر نباشیم به طور قطع پایه هایش در آینده‎ای نزدیک ویران و تخریب می‌شود. مصداق بارز این گفتار نفوذ این فرهنگ ناشناخته در تار و پود سنت‎ها و آیین‎های اسلامی ماست؛ این روزها جشن‎های کودکان هم دستخوش تغییرات زیادی شده است، تغییراتی که رنگ و لعاب فرنگی به خود گرفته و انگار غربی‎ها این‌بار نسخه «انحراف در افکار و عقاید کودکان» را پیچیده‌اند!

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)-منطقه چهارمحال و بختیاری- اخیرا برگزاری مراسم‌های ویژه به مناسبت ایام مختلف از جمله برای کودکان، با آهنگ‌هایی همراه شده است که نه تنها با فرهنگ غنی اسلامی‌ایرانی ما مغایرت دارد، بلکه هم راستا با اهداف دشمنان برای از پای درآوردن و ضربه زدن به این فرهنگ است.

لزوم رعایت موازین شرعی در مناسبت‌های ویژه

معاون سیاسی و امنیتی استانداری چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص جشن روز کودک و سبک و شیوه برگزاری این مراسم که مغایرت‌هایی با فرهنگ اسلامی ما دارد، بر لزوم رعایت موازین شرعی و اخلاقی در برگزاری برنامه‌های ویژه کودکان تاکید کرد.

خدابخش مرادی اظهارکرد: به طور قطع تربیت و پرورش صحیح کودکان به عنوان آینده سازان جامعه در چنین فضا و موقعیت‎هایی محقق نخواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه خانواده‌های ایرانی به تربیت دینی باور و اعتقادی عمیق و ناگستنی دارند، دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی را از دیگر متولیان در تربیت دینی دانست.

به گفته وی، کودکان امانت خانواده‌ها در دست مدرسه و مراکزی همچون کانون پرورش فکری کودکان هستند، بنابراین باید نیازها و عواطف آن‌ها به خوبی درک و در راستای هدایت آنها به سمت کمال و رستگاری تلاش شود.

معاون سیاسی استانداری با بیان اینکه به طور قطع ایجاد یک فضای با نشاط و شاد برای کودکان تنها با پخش آهنگ و موسیقی‎های نامتعارف محقق نمی‌شود، تصریح کرد: پخش این گونه آهنگ‌ها نه تنها شادی آفرین نیست بلکه آثار مخرب و زیان بار طولانی مدت بر روی ذهن و فکر کودکان بجا خواهد گذشت.

مرادی محبت کردن، ایجاد و فراهم سازی یک فضای توام با آرامش و دوستی و بدون هیچ گونه ترس و واهمه و درک عواطف کودکانه را از مهم‌ترین راه های ایجاد شادی و نشاط برای کودکان دانست.


علت فراموشی فرهنگ اسلامی‌ایرانی در برگزاری محافل شادی چیست؟

معاون فرهنگی‌هنری ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری نیز در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه فرهنگ و ارشاد در خصوص نظارت و برخورد با این گونه مسائل هیچ گونه مجوز قانونی و وظیفه‌ای ندارد، افزود: فرهنگ و ارشاد در مواجه با این نازیبایی‌ها تنها نقش ارشادی و تذکری دارد.

علی الله‌گانی اظهارکرد: به طو قطع اجرای این گونه برنامه‌ها در شأن و جایگاه استان و مردم نیست، در همین راستا سازمان فرهنگ و ارشاد تذکر نسبت به این اقدامات را وظیفه خود می‌داند.

وی با اشاره به آثار مخرب فرهنگی اجرای این گونه برنامه در فضای شهر، بر لزوم رعایت موازین شرعی و اخلاقی و فرهنگی در اجرای برنامه ویژه کودکان تاکید کرد.

به گفته وی، نباید تصور کرد که شادی تنها با موسیقی محقق می‌شود؛ بنابراین باید برنامه‎های شاد و مفرح برای کودکان در یک فضای منطبق با فرهنگ اسلامی و اخلاقی، سالم و بدون هیچ گونه ضد ارزش‌ها و نازیبایی‌ها برگزار شود.

وی با طرح این سوال که چرا آداب و سنن اسلامی‌ایرانی ما در برگزاری محافل شادی و سرور به فراموشی سپرده شده است، تصریح کرد: فرهنگ و آداب سنن اسلامی و ایرانی ما در خصوص چگونگی برگزاری برنامه‌های شادی و سرور غنی و بی‎نظیر است، اما متاسفانه این فرهنگ به فراموشی سپرده شده و فرهنگ غربی جایگزین آن شده است.

الله‌گانی با بیان اینکه موسیقی‌های غربی و حرکات موزن پایه ثابت شادی آفرینی در برنامه‌های فرهنگی و غیر فرهنگی شده است، افزود: متاسفانه فرهنگ غربی در جامعه ما رسوخ پیدا کرده و این یک زنگ خطری برای خانواده‌های ایرانی است.

وی یاد خدا را مایه آرامش و شادی در وجود انسان دانست و با اشاره به آیه 28 رعد در این خصوص، گفت: مگر نه اینکه ما در آموزه‌های دینی خود به «أَلاَ بِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ؛ آگاه باشید که دلها به یاد خدا آرامش می‌یابد» اعتقاد داریم، پس جایگاه فرهنگ غربی در ایجاد شادی و آرامش ما چیست؟


موسیقی به تنهایی شادی آفرین نیست

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختیاری یز در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص پخش آهنگ‌های ناموزون و ضد ارزشی اجرا شده در روز جهانی کودک در شهرکرد، تاثیر گذاری موسیقی در کنار اجرای سایر برنامه در جذب بیشتر کودکان در فعالیت‎های کانون پرورش فکری کودکان را عامل استفاده از موسیقی در این مرکز دانست.

پرویز شاهوردی در گفت‌وگو با ایسنا، به تعریف شادی در فعالیت‎های کانون پرداخت و با بیان اینکه موسیقی به تنهایی شادی آفرین نیست، گفت: شادی آفرینی واقعی برای کودک این است که کودک به حق خود برسد و امید به حال و آینده همیشه در وجود آن پویا و زنده باشد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *