دوشنبه، ۱۶ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۰

ˈخسرو ابراهیم زادهˈ در تشریح نامه ای که روز یکشنبه به ˈربیع فلاحˈ استاندارمازندران برای چاره جویی در این بخش شده بود، به…

ˈخسرو ابراهیم زادهˈ در تشریح نامه ای که روز یکشنبه به ˈربیع فلاحˈ استاندارمازندران برای چاره جویی در این بخش شده بود، به خبرنگار ایرنا گفت: زمین 10 هکتاری دفن زباله شهرستان آمل در کیلومتر 30 جاده هراز در منطقه عمارت، به مدت حدود 30 سال محل انتقال ودفن روزانه بیش از 450 تن زباله خانگی، صنعتی و بیمارستانی از شهرهای آمل، محمودآباد ، دابودشت، هادی شهر، سرخرود، رینه، گزنگ و امام زاده عبداله و 100 روستا شهرستان تبدیل شده است.

وی افزود: متاسفانه در حال حاضر ظرفیت این مجموعه اکنون بیش از حد توان آن تکمیل شده و فضایی برای دفن زباله های شهرها و روستاهای این شهرها وجود ندارد.

رییس شورای اسلامی شهر آمل به پیامدهای ناشی از این معضل بزرگ زیست محیطی در منطقه اشاره کرد وادامه داد: نفوذ و سرازیر شدن شیرابه های خطرناک این زباله ها از ارتفاع 150 متری محل دفن زباله ، به بستر رودخانه هراز و آب های آشامیدنی، موجب مشکلات زیست محیطی برای اهالی پائین دست شده وبه شدت سلامت مردم را تهدید می کند.

ابراهیم زاده در ادامه نامه خود به استاندار مازندران تصریح کرد: ایجاد شکافها در خندق های جمع آوری شیرابه ها و فاضلاب های صنعتی ، احتمال ریزش و رانش زمین منطقه به سوی جاده هراز و بروز فاجعه ای انسانی و زیست محیطی را بدنبال داشته و حادثه تلخ رانش زباله و کشته شدن گروهی از مردم ، آتش نشانان و کارگران شهرداری شیراز، ناشی از رانش زباله ها در سایت برمشور شیراز تکرار خواهد شد.

وی اضافه کرد: نفوذ شیرابه های محل دفن زباله عمارت به پایین دست سد مخزنی درحال ساخت هرازآمل که تامین کننده آب کشاورزی حدود 100هزارهکتار زمین و آب شرب بیش از یک میلیون نفر در منطقه نیز نگرانی های مسئولان شهری و اهالی منطقه را دو برابر کرده است.

رییس شورای اسلامی شهر آمل، اختصاص اعتبارملی واستانی با حمایت وپیگیری های استاندارمازندران در واگذاری زمین و ایجادکارخانه زباله سوز و یا کمپوست را تنها راه حل وبرطرف شدن مشکلات وتبعات اجتماعی جبران ناپذیر درمنطقه دانست.

ایجاد کارخانه تولید زباله وایجاد کارخانه های کمپوست درسالهای اخیر مورد توجه مسئولان شهری در مازندران وشهر آمل بوده که تاکنون هیچ یک از این دو عملیاتی نشده وفقط در حد برگزاری جلسات و نامه نگاری با مسئولان استانی وکشوری باقی مانده است. ک/3

7327/608

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.