دوشنبه، ۱۳ بهمن ۹۳ - ۰۸:۱۸

به گزارش میهن پست – میزان ورود آب به سدهای کشور از مهرماه امسال تاکنون 17 درصد کاهش یافته و هم اکنون تنها…

به گزارش میهن پست – میزان ورود آب به سدهای کشور از مهرماه امسال تاکنون 17 درصد کاهش یافته و هم اکنون تنها 41 درصد مخازن از آب پُر شده است.

وزارت نیرو اعلام کرد: در مقایسه با سال آبی گذشته حجم آب موجود در مخزن سدهای بزرگ ایران کاهش یافت. این کاهش با توجه به روند نزولی آورد رودخانه‌ ها و ورودی سدهای کشور در یکماه گذشته اتفاق افتاده و میزان ورودی سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری تا پایان هفته گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 17 درصد کاهش نشان می‌دهد.

بر این اساس، حجم آب موجود در مخزن سدهای کشور برای نخستین‌ بار از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 93) در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته روند کاهشی در پیش گرفته و 0.6 درصد کاهش یافته است.

وضعیت نگران کننده مخازن خالی سدهای کشور

وضعیت نگران کننده مخازن خالی سدهای کشور

براساس این گزارش، حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور هم‌اکنون 19 ميليارد و 430 ميليون مترمکعب به ثبت رسیده که در زمان مشابه سال گذشته، حدود 19 ميليارد و 600 ميليون مترمكعب گزارش شده بود.

همچنین حجم آب ورودي به مخازن سدهای کشور از ابتداي سال آبي جاري (مهرماه 93) تاكنون، با 17 درصد كاهش در مقایسه با سال آبی گذشته به هفت ميليارد و 10 ميليون مترمکعب رسیده است.
این میزان در مدت مشابه سال آبی گذشته هشت ميليارد و 480 ميليون مترمکعب گزارش شده بود.

میزان آب خروجی از سدهای کشور نیز از ابتداي سال آبي جاري تاكنون، هشت ميليارد و 20 ميليون مترمکعب گزارش شده است، در حالی که آب خروجی از سدهای کشور در مدت مشابه سال آبي گذشته، به ميزان هفت ميليارد و 980 ميليون مترمکعب بود.

بر این اساس، حجم آب خروجي از سدهاي كشور در مقايسه با مدت مشابه سال آبي گذشته، یک درصد افزايش نشان مي دهد. ظرفيت کلی مخازن سدهاي كشور در زمان كنوني 47.4 ميليارد مترمكعب است که بر این اساس درصد پُر بودن این مخازن در زمان حاضر 41 درصد گزارش شده است.
منبع:mehrnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *