دوشنبه، ۲۹ اردیبهشت ۹۳ - ۰۹:۴۹

 به گزارش خبرنگار مهر، ناصر نوبری عصر روز یکشنبه در نشست “حمله به ایران، پیامدهای توافقنامه ژنو” که به دعوت جامعه اسلامی دانشگاه…

 به گزارش خبرنگار مهر، ناصر نوبری عصر روز یکشنبه در نشست “حمله به ایران، پیامدهای توافقنامه ژنو” که به دعوت جامعه اسلامی دانشگاه زنجان برگزار شد با اشاره به وضعیت موجود در زمینه مذاکرات “وین” افزود: آنچه من طی 6 ماه گذشته بارها در زمینه توافقنامه ژنو عنوان کرده بودم بنا به اظهارات خود آقای عراقچی اتفاق افتاده است.

وی توافنامه ژنو را دارای بندهای مختلف عنوان کرد که دولت آمریکا و 1+5  با زیرکی تمام این بندها را در بیانیه گنجانده اند.

سفیر سابق ایران در شوروی ادامه داد:  قبل از توافقنامه ژنو آمریکا از بیرون غرغر و مانع تراشی می کرد و این غرغرها غیرقانونی بود ولی بعد از توافقنامه ژنو آنچه اتفاق افتاد این بود که تمام مداخلات غیرقانونی آمریکا در زمینه غنی سازی با این موافقتنامه قانونی شد.

نوبوی با اشاره به بندی در توافقنامه ژنو مبنی بر اینکه در این بند طیف غربی تاکید کرده پارامترهای غنی سازی باید با آنها و آمریکا هماهنگ شود افزود: بارها طی 6 ماه گذشته اعلام کردم این نقض حاکمیت ملی ایران است.

منتقد توافقنامه ژنو با بیان اینکه مذاکره اخیر ایران و گروه 1+5 به بن بست رسید افزود: اگر آمریکا ببیند اختیار ایران به دستش افتاده اذیت خواهد کرد و بارها این را عنوان کردم.

غرب دانش ایران را هدف قرار داده است

نوبری، با تاکید بر اینکه غرب دانش ما را هدف قرار داده است افزود: دلواپسی که من از 6 ماه پیش  دارم علمی و کارشناسی است.

وی با انتقاد از وجود خلاء هایی از طرف ایرانی در توافق نامه ژنو گفت: قبل از مواقتنامه ژنو طرف غربی نمی توانست در زمینه علمی ایران مداخله کند که توافقنامه ژنو زمینه را برای مداخله آمریکا در زمینه علمی ایران را فراهم کرد.

منتقد توافقنامه ژنو  با بیان اینکه وزارت امورخارجه در ترجمه واژه INCIUDED تلقب کرده است گفت: INCIUDED یعنی “شامل” در حالی که وزارت امورخارجه از آن تحت عنوان واژه” از جمله” یاد کرده است.

توافق ژنو قانونی کردن مداخلات غیرقانونی آمریکا در قبال برنامه هسته ای ایران است

نوبری با تاکید براینکه توافق ژنو قانونی کردن مداخلات غیرقانونی آمریکا در قبال برنامه هسته ای ایران است افزود: تمام مصیبت  و دردسر امروز ما در موضوع هسته ای ریشه در 11 سال پیش دارد.

وی با بیان اینکه در توافقتامه ژنو چهار بار  لفظ  غنی سازی به کار رفته و تیم مذاکره کننده این امر را به عنوان پیروزی ایران و به رسمیت شناخته شدن حق هسته ای ایران دانسته و آن را به ملت تبریک گفتند و جشن گرفتند افزود: آمریکا از گنجاندن واژه غنی سازری تعریف خود را داشت و آن یعنی چه میزان و کجا، چه میزان و چگونه غنی سازی داشته باشید و این یعنی  غنی سازی هسته ای ایران با تعریف و نظر آمریکا صورت بگیرد.

منتقد توافقنامه ژنو با بیان اینکه براساس بندی در این توافقنامه پارامترهای غنی سازی را آمریکا تعین می کند افزود: در این توافقنامه ژنو “نیازهای عملی” را باید با آمریکایی ها هماهنگ کرد و دیگر دولت و مجلس ایران با این توافقنامه نمی توانند در زمینه میزان و نحوه غنی سازی نظری بدهد و  با این جمله حاکمیت ملی ایران زیر سوال رفت و به خطر افتاد.

تعیین” نیازهای عملی” کشور توسط آمریکا اشتباه و نقض حاکمیت ملی ایران بود

نوبری با بیان اینکه قبول کردن تعیین” نیازهای عملی” توسط آمریکا اشتباه و نقض حاکمیت ملی ایران بود افزود: در مذاکرات اخیر در وین آمریکا گفته است “نیازهای عملی” ایران در زمینه دانش هسته ای صفر است.

منتقد توافقنامه ژنو با بیان اینکه “نیازهای عملی” مانع و  گیر اساسی و اصلی ما است افزود: کلمه غنی سازی در توافقنامه ژنو برای محدود کردن ایران آمده است و در حال حاضر “نیازهای عملی” مانع و گیر اصلی مذاکرات است.

 نوبری  از این توافقنامه ژنو به عنوان یک زیارت نامه نام برد و گفت: امروز بعد از گذشت 6 ماه از طی مراحل کوتاه مدت در زمینه توافق ژنو آمریکا و اسرائیل به همه اهداف خود در زمینه انرژی هسته ای ایران رسیدند در حالی که ما  هنوز باید منتظر فرایند بلند مدت در زمینه آزاد شدن 100 میلیارد دلار خود باشیم و باید دست به دعا و زیارت نامه باشیم.

وی با بیان اینکه در متن توافق ژنو واژه” رفع نگرانیها” عنوان شده است افزود: من در نامه ای که شش ماه پیش به رئیس جمهوری ارائه دادم به وی گفتم که این “رفع نگرانی ها” کار دستتان می دهد و یک کلمه کلی است و باید حد این نگرانی ها را مشخص کرد.

منتقد توافقنامه ژنو  گفت: اگر با این توافقنامه 100 میلیارد دلار پول خود را می‌ گرفتیم یک حرکت گام به گام را داشتیم  در حالی که  در حال حاضر اصل را داده‌ایم اما اصل را نگرفته‌ایم.

نوبری بایادآوری سخنان “اوباما” در خصوص باز کردن پیچ و مهرهای انرژی هسته ای ایران، گفت: در حال حاضرشاهد تحقق این حرف اوباما در آب سنگین اراک هستیم  و دارند پیچ و مهره آب سنگین اراک را باز می کنند.

وی با بیان اینکه نگرانی آمریکا و 5+1 در زمینه برنامه هسته ای ایران رفع شده است افزود: قبل از موافقتنامه ژنو زمان به ضرر غرب و آمریکا بود ولی در حال حاضر زمان به ضرر ما و به نفع آمریکا و نتانیاهو است و بنا به گفته جان کری وزیر امور خارجه آمریکا “نگرانی آمریکا از جانب تامین امنیت اسرائیل” رفع شده است.

در حال حاضر تمدید مذاکرات به نفع طرف غربی و به ضرر ایران است

نوبری با اشاره به سخنان آقای عراقچی مذاکره کننده ارشد تیم ایرانی در مذاکرات با گروه 1+5 گفت: الان تمدید مذاکرات به نفع طرف غربی و به ضرر ایران است.

منتقد توافقنامه ژنو، با بیان اینکه به رغم رفع نگرانی آمریکا از جانب برنامه هسته ای ایران هنوز تحریم ها به قوت خود باقی مانده است، افزود: اگر مذاکرات هسته ای ایران 10 تا شش ماه یا  100 سال هم طول بکشد برد با آمریکا است جون نگرانی آمریکا و رفع شده است و هنوز ما تحریم هستیم.

نوبری اشکال اصلی در مسائل پیش آمده در پرونده هسته ای ایران و مذاکرات در این زمینه را در زمینه استراتژی اعتمادسازی عنوان کرد و گفت: همین دوستان 11 سال پیش استراتژی اعتمادسازی را اجرا کردند و طرف های غربی هرچه گفتند طی سه سال اجرا کردند.

وی با بیان اینکه غرب 11 سال پیش با کلمه “اعتمادسازی” بازی می کرد و در حال حاضر با کلمه”نگرانی “بازی می کند افزود: استراتژی اعتمادسازی 11 سال پیش شکست خورد.

لزوم استفاده از استراتژی گام‌های متقابل و متوازن در مذاکرات

نوبری با بیان اینکه 14 سال است منتقد سیاست های هسته ای است از چاپ کتاب خود تحت عنوان “کلید نقد” در  400 صفحه طی شش  ماه آینده خبر داد و گفت: من معتقد به استراتژی  گام های متقابل و متوازن هستم که براساس این استراتژی یک گام ما و یک گام طرف غربی باید حرکت می کرد.

وی استراتژی اعتمادسازی 11 سال پیش را استراتژی شکست خورده عنوان کرد گفت: اگر در آن مقطع زمانی درست امر می شد الان وضعیت اینگونه نبود و درسرها و تحریم ها وجود نداشت.

نوبری گفت: زمینه زیاده خواهی آمریکا را در مذاکرات هسته ایران خودمان با موافقت با بندهای توافقنامه ژنو ایجاد کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *