سه شنبه، ۲۹ مهر ۹۳ - ۰۳:۱۷

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان از پایان مرمت مدرسه تاریخی شهر هیدج خبر داد. “یحیی رحمتی” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری…

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان از پایان مرمت مدرسه تاریخی شهر هیدج خبر داد.

“یحیی رحمتی” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این مطلب گفت: در ابتدای فعالیت مرمت حوزه علمی علوی شهر هیدج مطالعاتی انجام گرفت که بر اساس مطالعات انجام گرفته بیشترین آسیب‌ها مربوط به حیاط این بناست، لذا مرمت حیاط در اولویت قرار گرفت.

وی افزود: در طی مرمت فرش کف آجری یا موزاییکی برچیده شد و هم‌چنین خاک‌برداری، پی‌کنی، گودبرداری و کانال‌کنی، سنگ‌چینی در کف ساختمان با سنگ قلوه تهیه و اجرای بتن، تهیه و نصب جدول‌های سنگی با سنگ تراورتن سفید در این بنای تاریخی اجرا شد.

این مسوول خاطرنشان کرد: تقویت و بندکشی با ملات ماسه سیمان در لبه چهار باغچه موجود در حیاط و سنگ تک‌لبه از نوع تراورتن سفید، تهیه و نصب سنگ پلاک مرمریت برای همه سطح فرش کف حیاط که برچیده شده، از اقدامات انجام گرفته است. هم‌چنین تراز کردن و نصب مجدد سنگ قبرهای قدیمی در حیاط این بنای تاریخی نیز انجام شد.

وی اظهار کرد: با توجه به کتیبه حجاری شده از سنگ که در صحن حیاط مرکزی موجود است، تاریخ ساخت این بنا سال 1275 هجری قمری است که از جمله بناهای دوران قاجار به شمار می‌رود.

رحمتی تصریح کرد: حوزه علمیه علوی هیدج یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی دوران قاجاریه در استان زنجان است که پس از تأسیس، به محفل عظیم علمی مبدل شده که در منطقه زنجان تا قزوین یکه‌تاز بوده و از سراسر کشور جویندگان و تشنگان علم به آن رجوع می‌کنند.

وی ادامه داد: این بنای تاریخی از نظر معماری دارای نما و تزئیناتی است که موجب زیبایی آن شده است. از جمله فضای ورودی آن که با دو اشکوبه شامل یک هشتی مزین به طاق‌نماها با قوس نعل‌اسبی و دالان‌هایی در غرب و شرق تزئین شده است که فضای ورودی به دو بخش مجزا به ‌صورت زیبایی تقسیم شده و نمای حجره‌های آن با قوس جناغی و آجرکاری‌های مختصری تزئین شده است.

رحمتی یادآور شد: صحن و میان‌سرای مدرسه مستطیل شکل است و بر سردر این مقبره کتیبه گچ‌بری شده قرار دارد. این مدرسه دارای 13 حجره است که نمای خارجی آن‌ها، آجری با طاق هلالی و نمای داخلی آن‌ها تماماً گچ‌کاری شده، با طاق‌ها و طاقچه‌های تزیینی متعدد است. هم‌چنین بنای تاریخی حوزه علمیه علوی هیدج از نظر معماری، تزئینات و آرایه‌های نما بسیار مورد توجه است؛ طاق‌های قوسی، دالان‌های جداکننده، حجره‌های جناغی و آجرکاری بی‌پیرایه به ایجاد فضای معنوی کمک کرده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.