دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۰۱:۰۰

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر میرزائی، پیش از ظهر دوشنبه در در جلسه کارگروه توسعه روستائی و عشایری  کرمانشاه که در محل…

به گزارش خبرنگار مهر، علی اصغر میرزائی، پیش از ظهر دوشنبه در در جلسه کارگروه توسعه روستائی و عشایری  کرمانشاه که در محل حوزه استاندار کرمانشاه برگزار شد گفت: توسعه روستاها می‌تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی داشته باشد و طرح مشارکت اقتصادی خود روستائیان در این زمینه نیز بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

وی افزود: برای مشارکت روستائیان در این طرح ابتدا باید آن را فرهنگسازی کرد و در وهله بعدی نیز که همان توسعه است باید از سوی مدیران کار جهادی صورت گیرد.

میرزائی راه‌اندازی تعاونی‌ در روستاها راهی برای دستیابی به مشارکت اقتصادی روستائیان و به دنبال آن توسعه روستایی عنوان کرد.

وی تصریح کرد: تشکیل کمیته اقتصادی روستایی در استان کرمانشاه می‌تواند در توسعه روستا نقش مؤثری داشته باشد.

میرزائی در بخش دیگر به چالشهای پیشرو برای توسعه روستاها اشاره داشت و گفت: هم‌اکنون مدیریت در روستاها با چالش‌های فراوانی روبه‌رو است و دهیاری‌ها، شوراها و بخشداری‌ها می‌توانند در مسیر توسعه روستاها عملکرد مفیدی را از خود به جای بگذارند.

معاون استاندار کرمانشاه با اشاره به ظرفیت موجود در روستاهای استان کرمانشاه  گفت: در روستاهای استان کرمانشاه ظرفیت‌های زیادی علاوه بر کشاورزی در ابعاد مختلفی چون گردشگری، گیاهان دارویی، صنایع تبدیلی و.. وجود دارد که با مورد توجه قرار گیرد و در مسیر توسعه به کار گرفته شوند

وی بهره‌گیری از ظرفیت موجود در این روستاها را مستلزم کار جهادی مدیران مربوطه عنوان کرد.

میرزائی بار دیگر راه‌اندازی تعاونی‌ها مصرف و تولید در روستاها را نخستین گام توسعه روستایی دانست و گفت: توسعه باغات روستایی و استفاده از انرژی خورشیدی در آن‌ها می‌تواند در رسیدن به اهداف بلند توسعه نقش‌ بسزایی داشته باشد.

وی تصریح کرد: تشکیل سازمان همیاری دهیاری‌ها در روستاها و استفاده از ظرفیت‌های قابل توجه اتحادیه‌ها و تعاونی‌های موجود در روستاها باعث می‌شود فرآیند توسعه‌ در روستاها در مدت زمان کوتاهی و به‌راحتی انجام شود.

وی ایجاد شغل برای روستائیان را از مهمترین عوامل بازدارنده در مهاجرت بی رویه روستائیان به شهرها عنوان کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.