یکشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۳۰

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر،ˈعباس دیلمی زاده ˈ افزود: برنامه پیشگیرانه از اعتیاد نیازمند برنامه کلان و مدت زمان…

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر،ˈعباس دیلمی زاده ˈ افزود: برنامه پیشگیرانه از اعتیاد نیازمند برنامه کلان و مدت زمان طولانی است و باید به صورت هدفمند نیز برای آن تصمیماتی اتخاذ شود.

وی اظهار داشت :به این معنا که امروز کشور، دولت و مردم در جنگ با مواد مخدر و قاچاقچیان بوده و گاهی مواقع نیز خود معتادان با خودشان در جنگ هستند، در چنین شرایطی باید در حوزه اجتماعی کردن مواد مخدر به نقطه ای برسیم که بتوانیم یک سیاست درست را در ارتباط با آن عملیاتی کنیم.

این کارشناس اعتیاد با اشاره به اینکه دولت در امر اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر باید نگاه تسهیل گر نسبت به این امر داشته باشد،ادامه داد: امروز مواد مخدر به عنوان یک موضوع مهم و مطالبه مردم مطرح و به یکی از چالش های اجتماعی تبدیل شده ، لذا باید مشارکت مردم به عنوان یک پشتوانه اصلی مد نظر باشد چرا که همه بدنه جامعه با آن در گیر است و این آسیب تنها مختص یک قشر یا یک گروه نیست و به همین دلیل باید تمام بدنه جامعه درگیر این موضوع شده و خود مردم آن را راهبری و هدایت کنند.

وی از مسوولان و متولیان خواست تا مردم و سازمان های مردم نهاد را به عنوان متولیان این امر قرار داده و خود به عنوان تسهیل گر عمل کنند و اگر به این موضوع توجه نشود اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر قطعا به جایی نخواهد رسید.

دیلمی زاده با بیان اینکه بزرگترین نگرانی مردم موضوع مواد مخدر است تصریح کرد: در بحث اجتماعی کردن ابتدا باید هدفگذاری برنامه مشخص شود و به جای آنکه مردم فکر کنند که حاکمیت و دولت موظف به حل این مشکل است تک تک افراد جامعه در قبال این موضوع احساس مسوولیت کنند و خود در عوامل پیشگیری از بروز این آسیب ویرانگر نقش بپذیرند.

این کارشناس حوزه اعتیاد گفت: برای اینکه مردم بتوانند این موضوع را بپذیرند و همکاری داشته باشند لازم است اطلاعات و آمار شفاف، دقیق و صادقانه از وضعیت مواد مخدر داشته باشند.

دیلمی زاده اضافه کرد: لذا بهتر است متولیان امر بر اساس واقعیت های موجود گام بردارند و اینکه مردم نیز بپذیرند مواد مخدر در همسایگی و نزدیکی ما در حال تولید است و این موضوعی نیست که به سادگی و با مبارزه صرف بتوان با آن مقابله کرد.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی نیازمند یک مهندسی معکوس اجتماعی هستیم تا بتوانیم تقاضای مواد مخدر را کاهش دهیم و این مهندسی معکوس نیازمند یک اتاق مهندسی و به روز است.

دیلمی زاده خاطرنشان کرد: همان گونه که توانستیم در سایر فرآیندهای اجتماعی به توانایی های قابل قبولی برسیم و راه کارهای بنیادین برای آن پیدا کنیم در شرایط فعلی نیز می توان با مهندسی معکوس اجتماعی به کاهش تقاضای مواد مخدر در مدت زمان کوتاه دست پیدا کرد.

اجتمام (1)**9022

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *