شنبه، ۲۰ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۱۶

محمد حاج رسولی ها روز جمعه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در میاندوآب افزود: پیش بینی می شود 50 تا…

محمد حاج رسولی ها روز جمعه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در میاندوآب افزود: پیش بینی می شود 50 تا 60 هزار حلقه چاه غیرمجاز شناسایی نشده دیگر نیز در کشور وجود داشته باشد که عمده آنها شامل چاههای نیمه عمیق است که از آبهای زیرسطحی برداشت می کنند.

وی میزان برداشت آب از این تعداد چاههای غیرمجاز را سالانه بیش از چهار میلیارد و 200 میلیون مترمکعب اعلام کرد.

حاج رسولی ها به اعتبارات سال جاری این مدیریت نیز اشاره کرد و گفت: در سال جاری 19 هزار میلیارد ریال اعتبار در قالب طرحهای تملک دارایی به بخش سد و شبکه کشور اختصاص یافته است.

وی افزود: هرچند که این میزان اعتبار در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است ولی پیش بینی شده است در تبصره های بودجه در خصوص استفاده از اوراق مشارکت که میزان آن 30 هزار میلیارد ریال است اعتبارات دیگری برای این بخش اختصاص پیدا کند که از این میزان هنوز سهم بخش آب مشخص نشده است.

حاج رسولی ها یادآور شد: هم اکنون 109 طرح در بخش آب کشور در حال اجراست که قسمت اعظمی از آنها در قالب تامین آب شرب بوده و در اولویت اجرا قرار گرفته اند.

وی از اولویت بندی این طرحها خبر داد و گفت: در همین چهارچوب طرحهایی که دارای پیشرفت فیزیکی بالای 75 درصد هستند در اولویت قرار گرفته و با سرعت بیشتری در سطح کشور اجرا می شوند.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: علاوه بر این 155 طرح در دست مطالعه نیز در کشور وجود دارد.

وی یادآور شد: سیاست وزارت نیرو اجرای طرحهای جدید نیست مگر آنکه شرایط اضطراری برای تامین آب شرب در یک منطقه به وجود بیاید.

وی تعداد سدهای بزرگ کشور که در مدار بهره برداری قرار دارند را 147 سد با حجم 48 میلیارد مترمکعب اعلام کرد و یادآور شد: 9 سد جدید نیز با حدود 5/5 میلیارد مترمکعب آبگیری شده اند که ظرفیت آب موجود در مخازن سدهای کشور را به 53.5 میلیون مترمکعب در زمان حاضر رسانده است.

حاج رسولی ها برای بازدید از طرحهای بخش آب و حوزه آبریز زرینه رود و شرکت در گردهمایی مدیران عامل استان های آذربایجان غربی، کردستان و آذربایجان شرقی به شهرستان میاندوآب سفر کرده است.

584/581

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.