شنبه، ۱۰ خرداد ۹۳ - ۰۵:۲۰

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد انزلی به ایرنا ،ˈامیر بیگ تولیگنف ˈ در این بازدید با بیان اینکه…

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد انزلی به ایرنا ،ˈامیر بیگ تولیگنف ˈ در این بازدید با بیان اینکه منطقه ویژه اقتصادی اکتائو با گذشت 10 سال از زمان ایجاد، منطقه جوانی محسوب می شود، خواستار بهره گیری از تجربیات منطقه آزاد انزلی در زمینه تدوین و ایجاد مزایا و مشوق های قانونی برای جذب سرمایه گذار شد.

وی محدوده منطقه متبوع خود را دو هزار هکتار اعلام و درخصوص مزایای سرمایه گذاری در این منطقه تصریح کرد : زمین و زیرساختهای اولیه از سوی دولت به صورت مجانی در اختیار قرار می گیرد.

به گفته وی امکان ثبت شرکتهای خارجی وجود داشته و هم اکنون 25 شرکت در این منطقه به ثبت رسیده که متأسفانه هیچ کدام ایرانی نیستند .

وی اظهار کرد : شرکتهای تاسیس شده در این منطقه تا سال 2028 میلادی از پرداخت عوارض ساخت و ساز و مالیات معاف خواهند بود.

وی اضافه کرد: 90 درصد محصولات تولیدی در محدوده این منطقه در اختیار شرکت تولیدکننده قرار گرفته و شرکتها برای مواد اولیه و دستگاههای مورد نیاز خطوط تولید خود از پرداخت عوارض معاف هستند.

تولیگنف ، خواستار ثبت و حضور شرکتهای ایرانی بخصوص در زمینه هایی چون نفت، محصولات شیمیایی، ماشین آلات صنعتی و فرآوری چرم در منطقه متبوع خود شد .

وی با استقبال از پیشنهاد مدیرعامل منطقه آزاد انزلی برای همکاری در ایجاد کریدور تجاری میان ایران و چین، از طریق بندر اکتائو اظهار کرد : در حال حاضر مشغول بررسی چگونگی فعال سازی این کریدور هستیم.

وی با اشاره به نیاز بازار قزاقستان به محصولات کشاورزی، از سرمایه گذاران ایرانی در زمینه ساخت سردخانه برای صادرات و ترانزیت محصولات سردخانه ای کشور قزاقستان از طریق منطقه ویژه اکتائو دعوت بعمل آورد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی اکتائو تصریح کرد : مسائل و درخواستهای شرکتهای کشتیرانی و حمل و نقل ایران را به مسئولان ذی ربط انتقال داده و پیگیر برطرف شدن آنها خواهم بود.

وی خاطرنشان کرد : این سفر پیرو مذاکرات اولیه با مدیرعامل منطقه آزاد انزلی در چهاردهمین اجلاس اتاقهای بازرگانی حوزه خزر در آستاراخان و با توجه به لزوم تسریع در تحقق مباحث توافق شده، انجام گرفته است .

تولیگنف ، حضور مدیران ارشد استان گیلان در روز تعطیل را بیانگر اهمیتی دانست که برای گسترش همکاری ها با قزاقستان قائل هستند .

*تاثیر کریدور جدید در گسترش مبادلات

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این جلسه گفت :دو منطقه می توانند مکمل و همکار خوبی در زمینه تجارت و ترانزیت بین المللی باشند.

ˈ رضا مسرور ˈ خاطرنشان کرد: راه اندازی کریدور جدید تجاری میان ایران و چین (چین- بندراکتائو- بندرانزلی) با کاهش زمان و هزینه حمل ونقل کالا در مسیر تجاری چین-ایران در گسترش مبادلات ومناسبات تجاری دو کشور تاثیر گذار است.

وی ضمن درخواست برای برقراری ارتباط بیشتر بین بازرگانان و فعالان بخش خصوصی دو منطقه تصریح کرد : تبادل هیأتهای تجاری و بازاریابی دو منطقه و تشکیل شورای مشترک بازرگانی جهت ایفای نقش در توسعه و تقویت همکاریها و مبادلات تجاری از مهمترین اهداف برگزاری این نشست های دو جانبه است.

وی با تاکید برتوسعه همکاری های منطقه ای و تحکیم و تعمیق مناسبات اقتصادی و بازرگانی بویژه در سطح حوزه دریای خزر خاطرنشان کرد : دو طرف می توانند با توجه به ظرفیت ها ، توانمندیها و امکانات بنادر دو منطقه ، نسبت به تقویت و توسعه همکاریهای دو جانبه در بخش های تجاری و صادراتی ، ترانزیت ، حمل و نقل کالا و ارتقاء سطح مبادلات بندری و تخلیه و بارگیری اقدام نمایند .

وی محصولات کشاورزی و میعانات نفتی را دو حوزه ارزشمند برای همکاری سرمایه گذاران دو کشور ارزیابی و آمادگی خود را برای تأسیس شرکتهای مشترک ایرانی- قزاقی برای توسعه همکاریها میان دو منطقه اعلام کرد .

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خواستار بهره گیری تجار و بازرگانان قزاقستان از ظرفیتهای ترانزیتی و حمل و نقل کالا در بندر انزلی شد .

وی در ادامه از شروع فعالیت شرکت مدیریت صادرات با اولویت صادرات محصولات کشاورزی ایران با حضور صادرکنندگان نمونه کشور در این منطقه متبوع خود خبر داد .

مسرور خاطرنشان کرد : این شرکت می تواند با مشارکت بازرگانان کشور قزاقستان ،سرمایه گذاری مناسبی در زمینه بهره گیری از ظرفیتهای صادرات محصولات کشاورزی ایران به قزاقستان بعمل آورد.

وی با بیان اینکه تفاهم نامه پیشنهادی با هدف گسترش مبادلات اقتصادی و توسعه همکارهای دو جانبه با استفاده از امکانات موجود و بالقوه دو منطقه تهیه شده افزود: حمایت از سرمایه گذاران و اعمال مزایای قانونی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای بازرگانان دو کشور ، برگزاری کارگروه های همکاری دوجانبه به میزبانی هریک از طرفین، ایجاد شرکت های حمل و نقل مشترک، امکان فعالیت بانک ها و شرکتهای بیمه ای و برگزاری نمایشگاه های مشترک توانمندی های بخش دولتی و خصوصی از جمله مهمترین بندهای این تفاهم نامه را شامل می شود.

*تاکید بر کارگروه مشترک همکاری

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان نیز دراین جلسه گفت : بندرگاه انزلی با11 پست اسکه، ظرفیت تخلیه و بارگیری سالیانه هفت میلیون تن کالا را داراست .

ˈ فرهاد منتصر کوهساری ˈ با اشاره به در حال انجام بودن طرح توسعه در این بندرگاه افزود : با تکمیل این طرح ظرفیت تخلیه و بارگیری بندرگاه انزلی به 17 میلیون تن خواهد رسید.

وی افزود : مساحت بندرگاه انزلی واقع در منطقه آزاد انزلی در حدود 115 هکتار است و غلات، چوب، فولاد، ماشن آلات و ترانزیت مواد سوختی عمده کالاهای تخلیه وبارگیری شده این بندر را شامل می شود.

کوهساری در خصوص بزرگترین بندر ایران در دریای خزر گفت: در حال حاضر سیلوی غلات شش هزار تنی آماده بهره برداری است و تجار ایرانی و قزاقی مشغول ساخت سیلوی 15 هزار تنی در این بندر هستند.

وی ایجاد کارگروه مشترک همکاری میان سازمان منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی اکتائو را مفید دانست و تصریح کرد: این کارگروه می تواند زمینه ساز گسترش همکاری های طرفین درخصوص ترانزیت غلات تولید شده قزاقستان، مواد سوختی مورد نیاز و سایر موارد مورد علاقه طرفین باشد.

*تسهیل امور کشتی های ایرانی

مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر نیز در ادامه با بیان توانمندی ها و ظرفیت های این شرکت در زمینه حمل و نقل کالا خواستار کاهش زمان انتظار کشتی های ایرانی در بندرگاه اکتائو شد.

ˈعلی اکبر غنجی ˈ پیشنهاد اجاره و نگهداری یک پست از اسکله های این بندر توسط شرکت کشتیرانی دریای خزر را برای توسعه همکاری های ترانزیتی دو طرف مطرح کرد.

*آمادگی برای خدمات رسانی ویژه

ناظر گمرکات گیلان در این جلسه گفت : گمرکات استان آماده خدمت رسانی ویژه به فعالان اقتصادی ایرانی و قزاقستانی در محدوده منطقه آزاد انزلی است .

ˈ پرویز تقوی ˈ اضافه کرد: نقش منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی اکتائو در توسعه مبادلات تجاری دو کشور حائز اهمیت است .

وی خاطرنشان کرد : با برگزاری جلسات مشترک با مسئولان گمرکی اکتائو می توان زمینه تسریع و تسهیل در خدمات رسانی به بازرگانان دو طرف با هدف توسعه همکاریهای اقتصادی و ترانزیتی را فراهم نمود.

در این جلسه بر لزوم گسترش مبادلات اقتصادی ، تجاری ، ترانزیت، توسعه خدمات بندری و حمل و نقل کالا با هدف ارتقاء سطح همکاری های دو جانبه تاکید شد.

در خاتمه این نشست مدیرعامل منطقه ویژه اکتائو به همراه معاونان و مدیران منطقه آزاد انزلی و نماینده وزارت امور خارجه در استان گیلان از مجتمع بندری در حال ساخت کاسپین ، شهرک صنعتی منطقه و محدوه بندرانزلی بازدید و با توانمندی ها و ظرفیت های موجود برای همکاریهای مشترک آشنا شدند.

اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی سال 83 مورد تصویب هیأت وزیران قرار گرفت و محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی در سال 84 از طرف هیأت وزیران تعیین و ابلاغ شد که بر اساس آن منطقه آزاد انزلی در سه بخش و محدوده مجزای بندری ؛ اداره کل بنادر و کشتیرانی استان ، شهرک صنعتی انزلی و محدوده منطقه ویژه اقتصادی سابق انزلی با مساحت سه هزار و 200 هکتار خشکی و تا عمق دو کیلومتر از دریا در طول 20 کیلومتر از حاشیه دریای خزر را شامل می شد .

با پیگیری های صورت گرفته از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی و با تصویب نامه وزیران عضو شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری ، صنعتی و ویژه اقتصادی و تأیید ریاست جمهور در اردیبهشت 93 محدوده منطقه آزاد انزلی از سه هزار و 200 هکتار به بیش از 9 هزار و 600 هکتار افزایش یافت.ک/1

620/695

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *