دوشنبه، ۱۴ مهر ۹۳ - ۰۷:۴۰

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گفت: اعطاء تسهیلات 25 و پنج میلیون از سوی هیئت دولت به مناطق زلزله‌زده برای اولین بار…

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گفت: اعطاء تسهیلات 25 و پنج میلیون از سوی هیئت دولت به مناطق زلزله‌زده برای اولین بار در استان اجرا و تا پایان مهر اختصاص پیدا خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه ایلام، مهندس فریادرس شهبازی، در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بنیاد مسکن به عنوان اولین دستگاه اجرایی به فرمان امام راحل(ره) تاسیس شد و ارائه خدمات عمرانی به مناطق محروم از جمله تامین مسکن در روستاها را در دستور کار قرار داد.

وی با بیان اینکه در سال 64 بعد از اجرای طرح هادی در روستاها توسط جهاد سازندگی وقت این وظیفه خطیر به بنیاد مسکن واگذار شد که منشاء خدمت و خیر بوده است، افزود: این نهاد مقدس هیچ هزینه اجرایی برای دولت نداشته و به صورت خودگردان از محل اجرای پروژه‌ها نیازهای مالی خود را مرتفع می‌سازد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با گرامیداشت 15 مهر روز روستا، گفت: بحث عمران و آبادی روستاها با اجرای طرح هادی از وظایف این بنیاد بوده که در این رابطه از 590 روستای استان تاکنون برای 360 روستا طرح هادی روستا تعریف و این طرح در 240 روستا اجرا شده است.

شهبازی تصریح کرد: روستاهای هدف طرح هادی روستاهای بالای 20 خانوار هستند که 372 روستا با این شرایط در سطح استان وجود دارد و در 12 روستای باقی مانده نیز این طرح اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده امیدواریم تا پایان سال طرح هادی در روستاهای واجد شرایط استان اجرایی شده و اولین استان کشور در اجرای این طرح باشیم، خاطرنشان کرد: در حوزه تملک زمین نیز 1191 هکتار زمین تملک و آماده‌سازی کرده‌ایم و نقشه و تفکیک این اراضی نیز صورت گرفته است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان ادامه داد: از کل اراضی تملک شده در سطح استان تاکنون 8132 قطعه به افراد واجد شرایط واگذار شده است .

شهبازی یادآور شد: تا قبل از ایجاد دهیاری‌ها صدور پروانه منازل روستایی بر عهده بنیاد مسکن بود که 11 هزار و 872 مورد پروانه واحدهای مسکونی روستایی صادر شد و در بخش صدور سند مالکیت در روستاها نیز بنیاد مسکن با همکاری ثبت اسناد و املاک استان توانسته است تاکنون 21 هزار و 386 جلد سند روستایی را در روستاهای بالای 20 خانوار صادر کند که البته این مهم نیز در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت نیز شروع شده که در این زمینه نیز 100 جلد سند صادر شده است.

وی به بهسازی بافت با ارزش روستایی در سطح استان اشاره و اظهار کرد: بهسازی بافت با ارزش روستایی طرحی است که با شناسایی و ارتقاء فضاهای با ارزش روستایی، توسعه کالبدی، فضایی روستا را از طریق حفاظت و احیاء ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و معماری آن به شیوه‌های مناسب و بهینه پیگیری می‌کند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با بیان اینکه به دنبال زلزله‌های بزرگ و پرهزینه سنوات گذشته در سطح کشور در سال 84 قانونی توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد که تا 10 سال 2 میلیون واحد ساختمانی در سطح کشور بهسازی شود، گفت: به دنبال اجرای این طرح در استان ایلام نیز این پروژه اجرایی شد و 22 هزار و 638 متقاضی واجد شرایط را برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل برای نوسازی و بازسازی معرفی و از این تعداد تاکنون 17 هزار و 500 مورد موفق به دریافت پایان کار شده‌اند.

شهبازی اعلام کرد: در حوزه مسکن مهر نیز در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت بنیاد مسکن 4947 متقاضی را به بانک‌های عامل معرفی شد که از این تعداد 4767 مورد انعقاد قرارداد داشتیم و از این تعداد نیز 4480 مورد پایان کار دریافت کرده و 3744 مورد نیز فروش اقساطی شدند.

وی به زلزله مرداد ماه سال جاری در شهرستان آبدانان اشاره و اظهار کرد: خوشبختانه در جریان وقوع این زلزله هیچ گونه خسارت جانی رخ نداد و به دنبال این رخداد کارشناسان ما در شهرهای آبدانان، دره‌شهر و دهلران حضور یافته و به ارزیابی میزان خسارات وارده پرداختند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با اشاره به اینکه بیش از 20 هزار واحد مسکونی اعلام خسارت شده، اظهار کرد: در زمینه ارزیابی دقیق خسارات زلزله علاوه بر کارشناسان استان 50 کارشناس از بنیاد مسکن سایر استان‌ها نیز ما در این زمینه یاری کردند و در مجموع 21 هزار مورد کارشناسی انجام گرفت.

شهبازی افزود: در مرحله اول 21 هزار و 193 مورد کارشناسی در شهرهای آبدانان، دهلران و دره‌شهر انجام و مشخص شد که از این تعداد 3562 مورد خسارت نوع یک دیدند یعنی واحد مسکونی غیر قابل استفاده شدند و 3901 مورد نیز خسارت نوع دودیده‌اند یعنی واحد مسکونی غیر مقاوم بوده و آسیب دیده که باید نوسازی شود.

وی در تشریح واحدهای تعمیری آسیب دیده در مناطق زلزله‎زده عنوان کرد: در بخش واحدهای تعمیری در مناطق زلزله‌زده 1807 مورد نوع یک و 3055 مورد نوع دو و 5824 مورد نیز نوع سه تشخیص داده شد و 3055 مورد نیز سالم ارزیابی شدند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با بیان اینکه در فاز دوم بیشترین درخواست برای ارزیابی مربوط به شهر دهلران است، گفت: آبدانان به طور کامل به جز واحدهای مسکونی که در هنگام کارشناسی ساکنان آنها در مسافرت بوده‌اند کارشناسی شده که تا یک ماه آینده پرونده بازرسی و کارشناسی در مناطق زلزله‌زده استان بسته خواهد شد.

شهبازی به مصوبات هیئت دولت در خصوص کمک به مناطق زلزله‌زده استان اشاره و عنوان کرد: هیئت دولت مصوبه‌ای داشت که برای واحدهای تعمیری تا سقف 10 هزار واحد، 70 میلیارد تومان اعتبار با کارمزد 4 و 5 درصد تخصیص و برای احداث و نوسازی نیز در این مناطق 81 میلیارد تومان برای 3253 مورد اختصاص داد که سقف تسهیلات 25 میلیون تومان با کارمزد چهار درصد برای روستاییان و پنج درصد برای شهر است و علاوه بر این باید پنج میلیون تومان نیز به صورت بلاعوض داده شود.

وی تعداد واحدهای تعمیری آماده معرفی به بانک در آبدانان را 8000 واحد اعلام و ابراز امیدواری کرد تا پایان مهر ماه اعتبارات لازم در این زمینه ابلاغ شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با بیان اینکه اعتبارات 25 و پنج میلیون تومانی کمکی از سوی هیئت دولت تاکنون در هیچ زلزله‌ای در سطح کشور واگذار نشده و برای اولین بار در استان اجرا خواهد شد، اضافه کرد: طراحی نقشه، پروانه، نظارت و سایر کارهای بازسازی برای مناطق زلزله‌زده رایگان بوده و تمام سعی ما این است که از یک حادثه طبیعی که خوشبختانه خسارت جانی نداشت به عنوان فرصتی برای بهسازی مناطق استفاده کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.