چهارشنبه، ۱۸ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۷

ˈمحمدعلی اسدیˈ عصر سه شنبه در نشست ستاد ساماندهی امور عشایر استان کرمان افزود: قانون مربوط به تعیین تکلیف اراضی مربوط به عشایر…

ˈمحمدعلی اسدیˈ عصر سه شنبه در نشست ستاد ساماندهی امور عشایر استان کرمان افزود: قانون مربوط به تعیین تکلیف اراضی مربوط به عشایر در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.

وی ادامه داد: عشایر مانند گذشته به ازای هر لیتر آب می توانند سه هکتار کشت را انجام دهند اما تعیین تکلیف اراضی آنها نیاز به تصویب قانون جامع منابع طبیعی دارد.

وی خاطرنشان کرد: عشایر به منظور تعیین تکلیف اراضی خود باید تا قبل از سال 85 اقدام می کردند که قانون لازم در این رابطه وجود داشت اما افرادی که مراجعه نکرده اند و با توجه به حذف این قانون، در حال حاضر با مشکل روبرو شده اند.

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمان گفت: در برخی موارد موتور پمپ های عشایر تصرفات مازاد داشته اند که برای جلوگیری از این گونه تصرفات، اقدام شده است.

وی با اشاره به این که ممیزی اراضی بر عهده منابع طبیعی است، ادامه داد: از سال 1341 در راستای ممیزی اراضی منابع طبیعی به منظور تثبیت مالکیت دولت اقدام شده است و ابتدای انقلاب 300 هزار هکتار سند داشته ایم که اکنون برای 14 میلیون هکتار از اراضی سند داریم.

مشاور استاندار کرمان در امور عشایر نیز در این جلسه گفت: به طور معمول در سال دو جلسه بزرگ برای بررسی مشکلات عشایر برگزار می شود که یکی از این جلسات در ابتدای سال و در زمان تخصیص بودجه ها و دیگری در پایان سال است که در آن دستگاه ها به بیان عملکرد خود درباره عشایر به استاندار، اقدام می کنند.

ˈمنصور بهمنیˈ افزود: در چند سال اخیر همواره شاهد تلاش مسوولان در کمک به عشایر بوده ایم اما با توجه به تاکید استاندار، انتظار است که مدیران با گام های بلندتری در جهت رفع مشکلات عشایر همراه شوند.

وی تصریح کرد: ساماندهی امور عشایر تا قبل از سال 83 برعهده آموزش و پرورش عشایری و سازمان امور عشایری بوده است که در پایان سال 1383 طی یک پیشنهاد مشترک از سوی وزارت کشور، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه وقت و دولت وقت، آیین نامه ساماندهی عشایر تنظیم شد و در 14 فروردین 84 به تصویب هیات وزیران رسید که باید در برنامه ریزی ها مورد توجه مدیران باشد.

وی گفت: تا قبل از سال 84 مشکل نبود قانون برای خدمات دهی به عشایر مطرح می شد که در قانون جدید، تمامی اختیارات دولت به استانداران استان های دارای عشایر واگذار شده است.ک/2

7440/8154

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.