پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۵۵

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: ما امکانات زیادی در استان داریم، ولی جرأت استفاده کردن از آن‌ها را نداریم. به…

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: ما امکانات زیادی در استان داریم، ولی جرأت استفاده کردن از آن‌ها را نداریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، “یحیی رحمتی” ظهر امروز در نشست مطبوعاتی، اظهار کرد: اولین جشنواره آش در استان، سال 84 برگزار شد که تا به امروز این توالی رعایت شده با این تفاوت که زمان‎های برگزاری متفاوت بوده است. امسال پس از بررسی‎های لازم این جشنواره مجدداً از 26 تا 30 اردیبهشت‌ماه برگزار خواهد شد.

وی افزود: غذا به عنوان یک جاذبه گردشگری برای هر استان محسوب می‌شود، از این رو جشنواره آش همه سال در استان برگزار می‎کنیم، چرا که جایگاه معنوی ویژه‎ای در بین ایرانیان دارد. در خصوص زمان برگزاری این جشنواره هم زمان‎های مختلفی پیشنهاد شده است که پس از بررسی‎های لازم اردیبهشت انتخاب شد، چرا که حداقل اشغال هتل‎های استان در این زمان است. همچنین این ماه اوج رویش گیاهان کوهی در استان است. در ضمن هفته آخر اردیبهشت‌ماه مصادف هفته میراث‌فرهنگی نیز می‎باشد که این موضوع دلیل دیگری بر این انتخاب بود.

رحمتی در خصوص اهمیت زمان برگزاری یک جشنواره، عنوان کرد: اگر یک جشنواره به بدترین شکل ممکن ولی در زمان ثابتی برگزار شود نتیجه مطلوبی خواهد داشت، اما اگر این زمان ثابت نباشد نتایج مطلوبی به همراه نخواهد داشت. در همین راستا اولین اقدام بازگرداندن تاریخ جشنواره به تاریخ سابق در سال 84 و 85 بود. در واقع ما باید موضوعی را برای ورود گردشگر به استان بیابیم که این جشنواره یکی از همین اقدامات مفید است. تا به این لحظه 35 نوع آش در این جشنواره شرکت خواهند کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، یادآور شد: بخش مسابقه آش را از بخش عمومی جدا خواهیم کرد که در بخش عمومی برای 15 هزار نفر آش تهیه خواهد شد. لازم به ذکر است، تاکنون 13 استان اعلام آمادگی کرده‎اند که امیدواریم این رقم افزایش یابد. همچنین همه استان‎های شرکت کننده را موظف کردیم با نماد و لباس محلی استان خود در این جشنواره حضور داشته باشند. در کنار این جشنواره نمایشگاه صنایع‌دستی و سوغاتی را با 120 غرفه برای نمایش هنرهای سنتی و سوغات محلی خواهیم داشت که هر 30 استان در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد.

این مسوول با اشاره به حضور سفیران کشورهای مختلف، بیان کرد: از 38 سفیر کشورهای مختلف دعوت به عمل آمده تا در این جشنواره حضور داشته باشند که تا به امروز 20 سفیر اعلام آمادگی کرده‎اند. همچنین اطلاع‎‌رسانی عمومی 14 اردیبهشت از طریق سایت www.ash-irani.ir خواهد بود که مردم می‎توانند ایده‎های خود را در این سایت به ثبت برسانند. در ضمن عکس روز خواهیم داشت که در این راستا هم برای عکاسان آماتور و هم حرفه‎ای مسابقه عکس برگزار خواهیم کرد. لازم به ذکر است در خصوص جشنواره آش به دو هزار و 500 دفاتر خدماتی در کشور ایمیل زده شده که موجب ثبت‌نام 50 تور ورودی به استان شده است.

رحمتی خاطرنشان کرد: روز دوم این جشنواره را روز سلطانیه اعلام کرده‎ایم که سفرایی که به مدت 48 ساعت در استان خواهند بود و روز دوم در سلطانیه توقف خواهند کرد، از همین رو جشنواره آش محلی مختص سلطانیه و مسابقه اسب‌دوانی در چمن سلطانیه خواهیم داشت که تا به امروز 35 اسب و سوارکار محلی شناسایی شده است. لازم به ذکر است طی این 5 روز، 5 استان به عنوان منتخب هر کدام یک روز را به خود اختصاص خواهند داد تا آداب و رسوم و آیین‎های محلی خود را به عرصه ظهور بگذارند. در مدت برگزاری جشنواره برنامه‎هایی از قبیل جنگ، موسیقی سنتی پرواز کایت و … را نیز خواهیم داشت.

این مسوول متذکر شد: هم‌زمانی هفته میراث‌فرهنگی با جشنواره آش اتفاقات خوبی را در پی خواهد داشت. در 30 اردیبهشت‌ماه رونمایی از سرویس مردنمکی شماره 4 خواهیم داشت که چهره‎اش با متد جدید علمی بازسازی شده است. ضمناً آماده‎سازی سایت برگزاری جشنواره برای 350 خودرو طراحی پارکینگ را دستور کار خود داریم. دوره دوم جشنواره آش به طور میانگین روزانه 60 هزار نفر در سایت حضور داشتند و در کل 47 تور ورودی شناسنامه‎دار شرکت کرده بودند، ولی امسال تورهای ورودی را شناسنامه‎دار‎تر خواهیم کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *