یکشنبه، ۰۲ اردیبهشت ۹۷ - ۱۰:۵۴
مدیریت زمان توسط مدیران

مدیریت زمان توسط مدیران و چگونگی کنترل و استفاده از آن موضوعی است که همواره مورد توجه خاص مدیران موفق قرار گرفته و…

مدیریت زمان توسط مدیران و چگونگی کنترل و استفاده از آن موضوعی است که همواره مورد توجه خاص مدیران موفق قرار گرفته و در این میان نیز سمینارهایی برگزار  و البته کتاب هایی نیز به رشته ی تحریر درآمده اند. چرا که زمان یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های هر انسانی است و با هیچ قیمتی نمی‌ توان آن را خرید. بنابراین بسیار مهم است که بدانیم آن را چگونه سپری می‌کنیم تا بتوانیم برنامه‌ریزی بهتری داشته باشیم.

قبل از توضیح بیشتر در خصوص مدیریت زمان توسط مدیران موفقی باید گفت که هر روز از ۱۴۴۰ دقیقه تشکیل شده است. آیا می‌دانید چند دقیقه از زمان خود را روزانه برای کسب درآمد سپری می‌کنید؟ یا مهم‌تر از آن آیا می‌دانید روزانه چند دقیقه از زمانتان برای انجام کارهایی سپری می‌شود که روی دنیای اطراف تأثیر می‌گذارند؟ بسیاری از کارآفرینان فکر می‌کنند باید در طول روز بسیار سخت کار کرده و از هر دقیقه زمان خود به بهترین نحو برای رشد کسب‌وکار استفاده کنند تا بتوانند به موفقیت دست یابند.

با این حال و در صورتی‌ که این طرز تفکر صحیح نیست. کار کردن به مدت ۲۴ ساعت در هفت روز هفته روی سلامت روان تأثیر منفی می‌گذارد و باعث بروز بیماری‌هایی مانند افسردگی و برهم خوردن روابط خانوادگی و دوستانه می‌شود.

مدیریت زمان توسط مدیران

در خصوص مدیریت زمان توسط مدیران می خواهیم موضوع رو برایتان تعریف کنیم واین که مت کوهن بنیان‌گذار و رییس رشد شرکت Hunger Media است. این شرکت یک برند سبک زندگی است و با ارائه‌ ی سیستم‌های اتوما تیک‌ سازی به صاحبان آژانس‌ های دیجیتال کمک می‌کند کارهای خود را در مدت زمان کمتری انجام دهند. بنیان‌ گذار این شرکت مدتی به صورت آزادکاری کار می‌کرد و خودش را تحت فشار قرار داده بود. این فشار تأثیر منفی روی زندگی او گذاشته بود اما توانست با برنامه‌ریزی صحیح برای استفاده‌ی مفید از زمان از این موقعیت خارج شود و شرکتش را به یکی از بهترین آژانس‌های مشاوره تبدیل کند. استراتژی او به کارآفرینان کمک می‌کند کسب‌ و کار خودشان را تنها با ۲۰ ساعت کار در هفته مدیریت کنند.

مدیریت زمان توسط مدیران باید کنترل شود : اگر نمی‌دانید زمان خود را برای انجام چه کاری صرف می‌کنید پس چگونه می‌خواهید آن را مدیریت کنید؟ اغلب کارآفرینان در طول روز بدون اینکه خودشان متوجه باشند درگیر انجام میلیون‌ها کار متفاوت می‌شوند. رسیدن به خودآگاهی اولین گام برای ایجاد هر نوع تغییری در زندگی است. بنابراین پیش از انجام هر برنامه‌ریزی مشخص کنید که در حال حاضر زمان خود را برای انجام چه کارهایی سپری می‌کنید.

برای اینکه به دید بهتری برسید تک‌ تک کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید را به مدت چهار هفته یادداشت کنید. افرادی که به صورت آنلاین کار می‌کنند می‌توانند از اپلیکیشن‌هایی مانند Toggl برای این کار استفاده کنند. زمان زیادی برای انجام این کار صرف نکنید فقط کافی است هر کاری که انجام می‌دهید را به همراه مدت زمان تخمینی آن یادداشت کنید. بعد از گذشت چهار هفته به دید خوبی خواهید رسید و متوجه می‌شوید که در طول روز زمانتان صرف انجام چه کارهایی می‌شود. به‌عنوان مثال مقدار ساعاتی که می‌خوابید، مدت زمانی که در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنید و هر کار دیگری را به طور دقیق متوجه خواهید شد. مطالعه‌ی دقیق این لیست کمک می‌کند به خودآگاهی برسید و این کلید اصلی برای ایجاد تغییر در زندگی و رشد آن است.

مدیریت زمان توسط مدیران

مدیریت زمان توسط مدیران با فیلتر کارهای غیر ضروی ممکن خواهد بود : کارآفرینان و صاحبان کسب‌ و کار باید کارهای زیادی برای حفظ روند رشد کسب‌ و کار انجام دهند اما تعداد کمی از آن‌ ها نیاز به دخالت مستقیم این افراد دارند. بسیاری از این کارها ضروری هستند اما می‌توانند توسط سایر کارمندان انجام شوند و نیازی به حضور کارآفرین ندارند. بعد از یادداشت کارهای روزانه و مدت زمان تخمینی آن‌ها کمی زمان بگذارید و هر کدام از آن‌ها را از فیلترهای زیر عبور دهید:

آیا می‌توان این کار را حذف کرد؟ با خودتان صادق باشید و ببینید آیا کاری که انجام می‌دهید با ارزش است و درآمدی برایتان دارد یا خیر. بسیاری از ما زمان خود را صرف انجام کارهایی می‌کنیم که ضرورتی بر انجام دادنشان وجود ندارد.

 آیا می‌توان این کار را به صورت اتوماتیک انجام داد ؟ ما در دنیای پیشرفته‌ ای زندگی می‌کنیم و بسیاری از کارهای تکراری را می‌توان با تکیه بر تکنولوژی پیش برد. کارهایی مانند پست‌های شبکه‌های اجتماعی، حسابداری و … می‌توانند با صرف هزینه‌ی اندکی انجام شوند و در عوض در زمان ما صرفه‌جویی کنند.

آیا می‌توان کار را به شخص دیگری سپرد ؟ اگر نمی‌ توانید کار را حذف کنید یا به صورت اتوماتیک انجام دهید بهتر است انجام آن را به شخص دیگری بسپارید. کافی است یک دستیار شخصی به صورت ساعتی استخدام کنید تا کارهایتان را انجام دهد. این افراد مهارت‌های زیادی دارند و می‌توانند کارهایی مانند تولید محتوای سایت، طراحی سایت و مدیریت فروشگاه اینترنتی را انجام دهند.

کارهایی که هرگز نباید به شخص دیگری بسپارید همان کارهایی هستند که انجامشان دلیل اصلی رشد شرکت بوده و به استعداد ذاتی شما وابسته است. زمان خود را روی کارهایی بگذارید که از انجام دادنشان لذت می‌برید. سایر کارها می‌توانند نادیده گرفته شده، اتوماتیک‌ سازی شده یا به شخص دیگری واگذاری شوند.

مدیریت زمان توسط مدیران

مدیریت زمان توسط مدیرانبهینه‌ سازی زمان همراه خواهد بود : حال که همه‌ی کارها را از فیلتر عبور دادید زمان پیاده‌سازی و بهینه‌سازی فرا رسیده است. کارهای تکراری را طبقه‌بندی کنید، کارهایی که کم ارزش هستند و نیاز به مهارت‌های اضافه دارند را کنار بگذارید و تا جای ممکن با بهره‌گیری از تکنولوژی وظایف خود را به صورت اتوماتیک انجام دهید. در واقع بعد از اعمال فیلترهای مورد نظر، کارهایی که باقی می‌مانند همان کارهایی هستند که باعث رشد و توسعه‌ی کسب‌ و کار می‌شوند. به‌عنوان مثال کارهایی مانند تعیین استراتژی کسب‌وکار، توسعه‌ی محصول، توسعه‌ ی بازار، بهینه‌ سازی سیستم و پردازش‌ها، مذاکره برای قراردادهای جدید و تعیین استراتژی فروش در این دسته قرار می‌گیرند.

هرقدر برنامه‌ ی منظم و ساخت‌یافته‌تری داشته باشید، زمان و انعطاف‌ پذیری بیشتری برای کارهای روزمره‌ ی خود خواهید داشت. گروه‌ بندی کردن کارها و قرار دادن کارهای مشابه در هر دسته بهترین راه برای برنامه‌ریزی است. بعد از تعیین زمینه‌ ی کاری برای هر روز، مسئولیت‌های مربوطه را به آن دسته‌بندی اضافه کنید. مرحله‌ ی بعدی این است که به برنامه‌ ریزی خود احترام بگذارید و به آن پایند باشید.

در پایان باید و برای جمع بندی مدیریت زمان باید گفت که هر روز تنها از ۱۴۴۰ دقیقه تشکیل شده است و انسان‌های موفق می‌دانند که زمان با ارزش‌ ترین دارایی‌ شان است. وقتی که از این دارایی عاقلانه استفاده کنید، می‌ توانید برای کسانی که دوست دارید و کارهایی که از انجام دادنشان لذت می‌برید نیز زمان صرف کنید.

 

[highlight]منبع[/highlight]   Inc

16 دیدگاه برای “مدیریت زمان توسط مدیران چگونه بایستی علمی و کارساز انجام بگیرد ؟”

 1. فرامرز گفت:

  کار مدیرا چقد سخته

 2. سمن گفت:

  مهمترین اصل برای مدیران این اصل مدیریت زمانه

 3. فخار گفت:

  هر ثانیه از زمان طلاست هرکی میخواد موفق بشه باید زمانی رو که در اختیار داره مدیریت کن

 4. شکرابی گفت:

  مطلب فوق العاده ای بود

 5. قادرزاده گفت:

  بنظر من مدیریت زمان دانش نیست بلکه مهارته

 6. پرنیان گفت:

  آموزش مدیریت زمان هم بزارید

 7. علم الهدی گفت:

  هرکی بتونه زمانشو برنانه ریزی کنه هم موفق تره و هم از لحاظ روحیه مثبت تر وشاداب تره

 8. معروف گفت:

  عملی کردنش خیلی مشکله

 9. سلیمی گفت:

  زیاد برام مفهوم نبود

 10. توتیا گفت:

  مطالب بیشتری درباره زمان و ارزش اون بزارید

 11. ممدوح گفت:

  همه مدیران باید در این زمینه مهارت کافی و لازم داشته باشن

 12. فخرالدین گفت:

  با مدیریت زمان تغییر در زندگی رو میشه کم کم تصور کرد

 13. شهیدی گفت:

  کاش این توضیحات رو با نمونه های عینی ملموس تر میکردید

 14. محمدی گفت:

  بیشتر توضیح بدید مرسی

 15. دالاهو گفت:

  من که دوست دارم تمام مدت زندگیم به سوی هدفم قدم بردارم و این مهم فقط از طریق مدیریت زمان و عمل کردن به تصمیم گیری هام ممکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *