دوشنبه، ۰۱ آبان ۹۶ - ۱۲:۰۹
مدیریت و کنترل اینترنت دنیا

مدیریت و کنترل اینترنت دنیا با ۷ کلید سری اصلی و ۷ کلید یدکی در حالی انجام می شود که اینترنت هنوز در…

مدیریت و کنترل اینترنت دنیا با ۷ کلید سری اصلی و ۷ کلید یدکی در حالی انجام می شود که اینترنت هنوز در دست ۱۴ نفر است که ۷ کلید سری اصلی و ۷ کلید یدکی را در اختیاردارند.  این در حالی است که اصلا جمله بالا شوخی نیست، بلکه ۱۰۰ درصد واقعیت دارد و امروز وسعت اینترنت و تاثیر آن بر اقتصاد به حدی است که قطع آن برای ساعت ها خسارات جبران ناپذیری را برای هر کشوری به دنبال خواهد داشت . در ادامه با میهن پست همراه شوید.

پس از حمله سایبری به Dyn، کمپانی مسوول مدیریت بر DNS اصلی اینترنت، چشم‌ها بدین سو خیره شده و بد نیست در میهن پست با کسانی که کلید اینترنت را در اختیاردارند بیشتر آشنا شویم ، کسانی که واقعا مدیریت و کنترل اینترنت دنیا را در دست دارند.

مدیریت و کنترل اینترنت دنیا اگر چه کار ساده ای نیست اما کمپانی Dyn مدیریت آدرس‌های اینترنتی/ Domain Name System را بر عهده دارد که کار اصلی‌اش برگردان آدرس اینترنتی به آی پی آدرس‌های تعریف‌شده است.

مدیریت و کنترل اینترنت دنیا

از سال ۲۰۱۰ هر سه ماه یک بار کلیدی ساخته که کار به‌روزرسانی دیتابیس دیان اس های اصلی اینترنت از روی آن را انجام می‌دهد که در اصل یکی از کلید های مدیریت و کنترل اینترنت دنیا است و برای دستیابی به کد اصلی ۷ کلید به‌صورت فیزیکی و اصلی ساخته و در کنار آن ۷ کلید بک اپ نیز برای مواقع ضروری تعبیه کرده‌اند و به همین خاطر گفته می‌شود این ۱۴ نفر کلید اصلی اینترنت را در دست دارند و در مراسمی ویژه به نام Key eremony کنار هم قرارگرفته و قفل دیان اس های اصلی اینترنت را به‌وسیله آن باز می‌کنند.

برای مدیریت و کنترل اینترنت دنیا کلید هایی تعریف شده است که این کلیدها در جعبه‌های مخصوص با کلید فیزیکی نگهداری می‌شوند. در هر جعبه‌ای یک کارت هوشمند به‌صورت کلید (کلید کامپیوتری به‌صورت کُد) تعریف‌شده است و با کنار هم قرار دادن این کارتها (کدها)، رمز اصلی دیده می‌شود. درواقع آنچه دیده می‌شود رمز اصلی دیتابیس ICANN است و از این کلید، سایر کلیدهای زیرمجموعه سازمان‌های امنیتی و …. ساخته‌شده و تعبیه می‌شود.

مدیریت و کنترل اینترنت دنیا

تصویری از افرادی که مدیریت و کنترل اینترنت دنیا را در دست دارند

مراسم موسوم به Key Ceremony به‌دقت انجام می‌شود و هر دارنده کلید وارد اتاق مخصوص شده و کار تعریف‌شده را انجام می‌دهد تا همه‌چیز به خوبی پیش رود و درنهایت پس از آپدیت دیان اس اصلی، به رستوران محلی رفته و غذا می‌خورند.

۲۷ اکتبر، چند روز دیگر آیکان مراسمی ویژه از نوع Key Ceremony دارد و است برای اولین بار کلید اصلی Root Zone Signing Key عوض شود و البته ۱۴ نفر کلید دار در این تصویر که مربوط به Key Ceremony اگوست ۲۰۱۶ است، دیده می شوند.

 

[highlight]منبع[/highlight]   businessinsider

11 دیدگاه برای “مدیریت و کنترل اینترنت دنیا با ۷ کلید سری اصلی و ۷ کلید یدکی ؟”

 1. فرخنده گفت:

  چه باحاله.

 2. نازي گفت:

  یعنی اینا هدایتش میکنن!!

 3. الياس گفت:

  اینترنت خونه ما دست کدومتون
  جان مادرت سرعتشو ببر بالا

 4. مسعود گفت:

  چقدر جالب

 5. مهسا گفت:

  چه حالی میده کل دنیا تو دستات باشه

 6. كاظمي گفت:

  عاقا چرا نت ما ضعیفه
  آقایون خانوما
  همون کلید سرعت بالا رو بزنین😁

 7. حسين گفت:

  خنده دارن 😁😄

 8. مانيا گفت:

  ١۴ نفر مهمترین پست رو دارن

 9. رامين گفت:

  ایول 😄😄.

 10. محيا گفت:

  چه حس خوبی داره دنیا تو دستاته😛

 11. نيايش گفت:

  با چندتا کلید
  مثل فیلم های کارتونی هستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.