یکشنبه، ۱۱ خرداد ۹۳ - ۱۱:۱۴

به گزارش ایرنا ˈکاظم طاهریانˈ روز شنبه اصلی ترین مشکل کنونی در حوزه منابع آبی استان، بویژه در بخش کشاورزی را استفاده از…

به گزارش ایرنا ˈکاظم طاهریانˈ روز شنبه اصلی ترین مشکل کنونی در حوزه منابع آبی استان، بویژه در بخش کشاورزی را استفاده از روش های سنتی آبیاری عنوان کرد و بر ضرورت اصلاح این رویه تاکید کرد.

وی اظهار کرد: سالانه حدود 700 میلیون متر مکعب آب در این استان در بخش کشاورزی مصرف می شود که عمدتا به علت استفاده از شیوه های قدیمی و غیراصولی هدر می رود.

وی به وضعیت مصرف آب در دیگر حوزه های این استان اشاره کرد و افزود: 94 درصد از آب تولیدی این استان در بخش کشاورزی، چهار درصد در بخش آشامیدنی و بقیه در بخش صنعت به مصرف می رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی همچنین در خصوص آخرین وضعیت آب ذخیره شده در سدهای استان، در پی تداوم خشکسالی گفت: به جز سد ˈشیرین درهˈ در مانه و سملقان، بقیه سدهای استان از لحاظ آب ذخیره شده شرایط خوبی ندارند.

طاهریان توان ذخیره سازی سدهای استان را 248 میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: مجموع حجم آب موجود در مخازن سدهای استان در پایان اردیبهشت امسال با احتساب حجم غیرمفید آب، تنها 96 میلیون متر مکعب بوده است.

اکنون در استان خراسان شمالی چهار سد ˈشیرین درهˈ، شیروان، اسفراین و ˈچریˈ دارای ذخیره آب هستند.

طاهریان افزود: کاهش 17 درصدی بارندگی در سال آبی جاری در مقایسه با سال گذشته، وضعیت منابع آبی استان را با بحران جدی مواجه کرده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در عین حال به طرح های در دست اجرا در حوزه آب اشاره کرد و گفت: اکنون 33 طرح در این بخش در قالب 55 پروژه با هزار و 20 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته در دست اجراست.

طاهریان افزود: طرح های آبی در دست اجرا شامل پنج سد مخزنی، ایجاد پنج خط انتقال و تصفیه خانه آب آشامیدنی، شش شبکه آبیاری، ساخت 9 بند کوچک مخزنی و انحرافی و ساماندهی پنج مسیر رودخانه در استان، ساخت دو تصفیه خانه پساب فاضلاب در اسفراین و بجنورد و بقیه نیز طرح های مطالعاتی است.

به گفته وی با تکمیل طرح های مزبور 150 میلیون متر مکعب به حجم تولیدی آب استان افزوده خواهد شد.

براساس گزارش های رسمی منتشر شده، استان خراسان شمالی از نظر شرایط موجود سومین استان دچار خشکسالی در کشور محسوب می شود. ک/2

623/626

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.