چهارشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۵:۵۷

به گزارش ایرنا ˈمحمدرضا قربانیˈ روز سه شنبه در نشست ستاد مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به استان خراسان شمالی در بجنورد اظهار…

به گزارش ایرنا ˈمحمدرضا قربانیˈ روز سه شنبه در نشست ستاد مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به استان خراسان شمالی در بجنورد اظهار کرد: بانک ها باید با بررسی کارشناسی طرحهای ارایه شده، موارد دارای توجیه اقتصادی را برای پرداخت تسهیلات تایید کنند.

وی اضافه کرد: منابع مالی نزد بانک ها مربوط به مردم و سپرده گذاران است و بانک ها باید در زمینه هزینه کرد منابع مالی مردمی پاسخگو باشند.

مدیر اعتبارات بانک مرکزی افزود: پرداخت تسهیلات برای طرح های مصوب سفر رهبر معظم انقلاب باید در اولویت نخست پرداختی بانک های عامل قرار گیرد و البته در خراسان شمالی بانک ها کارکرد خوبی در این بخش داشته اند.

قربانی اظهار کرد: شیرینی و حلاوت سفر رهبر معظم انقلاب به استان ها، در اذهان مردم ماندگار می شود و بانک ها نیز با پرداخت تسهیلات اجرای طرح های اقتصادی می توانند خود را در این شیرینی سهیم کنند.

وی گفت: برای پرداخت تسهیلات طرح های مصوب سفر رهبری به استان خراسان شمالی با وجود کارکرد مناسب بانک ها، همچنان مشکلات و موانعی از جمله کمبود منابع مالی وجود دارد.

وی اضافه کرد: در این بخش راهکارهایی پیشنهاد شده که باید در نشست مسوولان بانک مرکزی مطرح و در زمینه تحقق آن نیز تصمیم گیری شود.

مدیر اعتبارات بانک مرکزی به انتقادات مسوولان خراسان شمالی نسبت به بالا بودن نرخ سود تسهیلات پرداختی، افزود: نرخ سود تسهیلات بانکی از سوی شورای پول و اعتبار تعیین شده و در سراسر کشور نیز این سود تسهیلات یکسان است.

قربانی افزود: چنانچه مسوولان ارشد خراسان شمالی خواهان تسهیلات ارزان قیمت بانکی هستند، باید پیشنهاد خود را به معاونت نظارت راهبردی ارایه دهند تا دولت طبق قانون مابه التفاوت نرخ سود تسهیلات را بپردازد که در آن صورت بانک های عامل نیز مشکلی نخواهند داشت.

وی آمادگی بانک مرکزی را برای کمک به استان خراسان شمالی برای پرداخت تسهیلات طرح های مصوب سفر رهبری اعلام کرد.

قربانی همچنین گفت: تصمیمات نشست بررسی مصوبات سفر رهبری به این استان با حضور استاندار و مسوولان بانک مرکزی به معنای مصوبه قانونی قابلیت اجرایی داشته و بانکها در پایان نشست برای دادن تسهیلات منتظر شیوه نامه و ابلاغیه جدید نباشند.

* استاندار خراسان شمالی: پرداخت تسهیلات طرح های سفر رهبری با نگاه ویژه

استاندار خراسان شمالی نیز در این نشست ضمن قدردانی از مساعدت بانک مرکزی برای بررسی مصوبات سفر رهبری گفت: مصوبات این سفر در اولویت برنامه های مدیریت ارشد استان و تمام مدیران دستگاه های اجرایی قرار دارد.

ˈسیدعلی اکبر پرویزیˈ اظهار کرد: موانع و مشکلاتی از جمله بالا بودن نرخ سود بانکی و کمبود منابع برای پرداخت تسهیلات وجود دارد که رایزنی هایی برای رفع این مشکلات با مسوولان بانک مرکزی و معاونت نظارت راهبردی در حال انجام است.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی افزود: بانک های عامل استان باید با نگاه ویژه و مثبت نسبت به پرداخت تسهیلات سفر رهبر معظم انقلاب به این خطه اقدام کنند.

پرویزی افزود: 50 درصد از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به این استان اجرایی شده و مابقی نیز در زمان قانونی اجرایی و تکمیل خواهد شد.

وی بار دیگر پرداختن به مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب به این استان را از اولویت های اصلی برنامه های استانداری و دستگاه های دولتی دانست.

رهبر معظم انقلاب اسلامی 19 مهرماه سال 91 به خراسان شمالی سفر کردند که در این سفر افزون بر 120 مصوبه با بیش از یک هزار و 200 طرح مصوب و برای اجرای این مصوبات در قالب طرح های عمرانی و زیرساختی افزون بر 40 هزار میلیارد ریال اعتبار مصوب شد.

براساس مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی 12 هزار و 500 میلیارد ریال از این اعتبارات باید از محل تسهیلات بانکی تامین و برای اجرای طرح های اقتصادی هزینه شود. ک/2

2712/626

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.