یکشنبه، ۲۷ مهر ۹۳ - ۰۱:۰۴

به گزارش خبرنگار مهر، ظهر یکشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیران کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس اردبیل، مدیر…

به گزارش خبرنگار مهر، ظهر یکشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیران کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس اردبیل، مدیر کل سابق این نهاد اجرایی از آغاز به کار این مجموعه فقط با دو نفر نیروی کاری را یادآوری کرد.

زکی الله خوشبخت با بیان اینکه با همین تعداد نیرو خدمات ارزنده ای از فرودین 86 تا مهر 92 انجام شده است، اضافه کرد: مهمترین اقدام جانمایی این اداره کل در بین سایر ادارات استان بود.

وی راه اندازی کتابخانه تخصصی دفاع مقدس با چهار هزار عنوان کتاب را اقدامی قابل توجه خواند و افزود: علاوه بر این کانون پیشکسوتان در این مدت تشکیل شد و تاکنون 9 محفل انس و مودت برگزار کرده است.

به گفته خوشبخت جمع آوری و نمایه سازی 65 هزار سند در این مدت رقم قابل توجهی است و در واقع به منزله ثبت گنجینه های دفاع مقدس استان است.

مدیر کل سابق حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان انجام 220 ساعت مصاحبه با رزمندگان، تشکیل بانک اطلاعاتی 53 سردار، تشکیل دبیرخانه دائمی بزرگداشت دفاع مقدس و راه اندازی وبگاه دفاع مقدس را از دیگر اقدامات صورت گرفته عنوان کرد.

وی با بیان اینکه در این مدت توزیع 84 هزار جلد کتاب و محصولات فرهنگی انجام شده است، ادامه داد: رونمایی از 35 عنوان کتاب، انتشار 40 شماره نشریه فانوس، تدوین و انتشار پنج هزار جلد یادنامه فتح و برگزاری 20 جلسه نقد و بررسی آثار ادبی دفاع مقدس از دیگر فعالیت ها است.

خوشبخت اضافه کرد: برگزاری 18 دوره جشنواره شعر و خاطره نویسی و 14 دوره نمایشگاه هنری در کنار دو هزار تحقیق دانشجویی از اقدامات تاثیر گذار این نهاد اجرایی بوده است.

وی حمایت از 35 عنوان پایان نامه، 39 نماهنگ و 27 نمایش را بخشی دیگر از عملکرد اداره کل حفظ آثار دانست و افزود: در این مدت 42 شهید گمنام به استان آمده و تشییع شده است.

در این مراسم همچنین افسر ارشد موقت اداره کل حفظ آثار استان از رونمایی 18 عنوان کتاب در 18 ماه فعالیت خود خبر داد.

علی کریمی تصریح کرد: در عین حال چهار جلد کتاب آماده چاپ بوده و چهار عنوان در حال تدوین و مصاحبه است.

به گفته کریمی در حوزه پژوهش نیز 13 عنوان کتاب جهت چاپ آماده سازی شده است.

فرهنگ دفاع مقدس به گفتمان جامعه تبدیل می شود

در این مراسم همچنین مدیر کل جدید حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان از جمله مهمترین برنامه های کاری خود را تدوین مبانی علمی و فرهنگی دفاع مقدس عنوان کرد.

علی واحد هدف از این طرح را بهره برداری از ارزش های دفاع مقدس خواند و افزود: در عین حال ضروری است جریان سازی فرهنگ دفاع مقدس و بهره گیری از تجربیات فرماندهان مورد توجه باشد.

وی تبدیل  و ترویج فرهنگ دفاع مقدس به گفتمان روز جامعه را یک ضرورت دانست و تصریح کرد: توسعه و گسترش تعامل با فرماندهان و با نهادهای اجرایی در دستیابی به این مهم ضروری است.

واحد دیگر برنامه اولویت دار کاری خود را تقویت و ایجاد روحیه پژوهش های کاربردی  در حوزه دفاع مقدس برشمرد و اضافه کرد: فرهنگ دفاع مقدس باید در جامعه و برای نسل آینده تبیین شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *