یکشنبه، ۰۴ آبان ۹۳ - ۱۱:۵۲

مدیر گروه باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز گفت: انبارداری مناسب پس از برداشت در پیشگیری از ضایعات محصولات باغی نقش مهمی دارد. سید…

مدیر گروه باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز گفت: انبارداری مناسب پس از برداشت در پیشگیری از ضایعات محصولات باغی نقش مهمی دارد.

سید جلال طباطبائی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان‌شرقی، افزود: با توجه به وجود آب در میوه‌ها و در نظر داشتن این که میوه‌ها به مصرف تازه خوری می‌رسد، در معرض حملات میکروبی قرار می گیرند.

وی وجود آب در بافت میوه‌ها را در ضایع شدن محصول تاثیرگذار دانست و تشریح کرد: محصولات باغی به دلیل شرایط ویژه مانند حجم زیاد، آب زیاد در بافت، فسادپذیری، نیاز به انبارداری و… بیش از سایر محصولات در معرض ضایع شدن قرار دارند.

طباطبائی ادامه داد: بخشی از ضایعات باغی به فرآیندهای قبل از برداشت و مابقی به فرآیندهای پس از برداشت مربوط می‌شوند.

مدیر گروه باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز یادآور شد: این گروه از محصولات کشاورزی به دلیل داشتن رطوبت زیاد فساد پذیر هستند.

وی ضمن بازگو نمودن نقش بهینه سازی تامین آب در جلوگیری ازعوارض فیزیولوژیکی افزود: چون درصد بالایی از وزن محصولات باغی را آب تشکیل می‌دهد، تأمین آب نه تنها در افزایش تولید مؤثر است، بلکه با بهینه سازی تأمین آب می‌توان عوارض فیزیولوژیکی چون لکه تلخی درسیب را کاهش داد.

طباطبائی تاکید کرد: اگر فرآیندهای پس از برداشت رعایت شود، محصولی سالم پدیدار خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *