شنبه، ۲۵ آذر ۹۶ - ۰۵:۳۹
دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

همانطور که می دانید با یک گواهینامه رانندگی معمولی نمی توانید در سراسر جاده جهان رانندگی کنید . اما با دریافت گواهینامه رانندگی…

همانطور که می دانید با یک گواهینامه رانندگی معمولی نمی توانید در سراسر جاده جهان رانندگی کنید . اما با دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی این کار امکان پذیر خواهد شد . امروز قصد داریم مراحل دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی را به همراه راهنمای دریافت این مدرک برای شما ارائه کنیم . در ادامه با میهن پست همراه شوید.

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی کار بسیار ساده ای است و البته زمان زیادی نیز از شما نخواهد گرفت . اما شاید بهتر باید پیش از اقدام به دریافت این مدرک با آن آشنا شوید . گواهینامه بین‌المللی رانندگی سندی به شکل کارت یا دفترچه و یا ترکیبی از این دو است که دارای اعتبار یک یا سه ساله می باشد و توسط مراجع ذی صلاح کشورهای مختلف صادر می گردد. به موجب این مدرک، شخص دارنده، حق رانندگی با وسایل نقلیه موتوری را در کشوری غیر از وطنش، پیدا می کند و می تواند با وسیله ی نقلیه خود سفر کند.این گواهینامه علاوه بر زبان فارسی به ۷ زبان بین‌المللی از جمله انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی، آلمانی، اسپانیایی و چینی نیز ترجمه می گردد و قابلیت استفاده در بسیاری از کشورهای جهان را دارد. گواهینامه رانندگی بین‌المللی نمی تواند نقش یک گواهینامه رانندگی را در کشور محل سکونتتان ایفا کند و تنها زمانی می توانید نسبت به دریافت آن اقدام کنید که  گواهینامه رانندگی ملی را دریافت کرده باشید. به عبارت دیگر این سند بین المللی تنها زمانی معتبر است که همراه با اصل گواهینامه صادره از کشور مرجع باشد.سازمان جهانی اتومبیلرانی، مرکز جهانی صدور گواهینامه بین‌المللی برای کشورهایی است که به عضویت این سازمان در آمده اند. تعداد اعضای این سازمان به ۱۹۶ کشور می رسد و همگی آنها این مدرک بین المللی را قبول دارند.

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

اولین قدم برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی تهیه  مدارک زیر است:

گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل یک ماه و یک روز، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله
گواهینامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران با اعتبار حداقل سه سال، برای دریافت گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله
یک قطعه عکس تمام رخ (۳*۴ ) با حجاب اسلامی برای بانوان
گواهینامه رانندگی بین‌المللی قبلی (در صورت معتبر بودن)
اصل یا تصویر صفحه اول گذرنامه
تکمیل فرم درخواست به زبان فارسی و انگلیسی و درج تاریخ تولد به میلادی در بخش انگلیسی

سپس باید هزینه های زیر را پرداخت کنید :

مبلغ ۹۵۰۰۰ تومان بابت هر جلد گواهینامه رانندگی بین‌المللی یک ساله
مبلغ ۱۱۵۰۰۰ تومان بابت هر جلد گواهینامه رانندگی بین‌المللی یک ساله به همراه مجوز رانندگی موتور سیکلت
پرداخت مبلغ ۳۰۵۰۰۰ تومان بابت هر جلد گواهینامه رانندگی بین‌المللی سه ساله

مرحله بعدی  مراجعه برای ثبت نام و دریافت گواهینامه است که سه روش برای آن وجود دارد :

دفاتر اصلی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران : به منظور تحویل فوری گواهینامه می توانید به دفاتر اصلی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران به آدرس های زیر مراجعه کنید:

تهران، خیابان خرمشهر، خیابان شهید عربعلی، پلاک ۲
تهران، خیابان آزادی، بین خیابان‌های خوش و بهبودی، نبش خیابان شهید قانعی، پلاک ۲۳۱
تهران، خیابان شهید فیاض بخش، نبش کوچه جهانگردی، پلاک۳۳

نمایندگی‌های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران : با مراجعه به یکی از نمایندگی‌های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران در سراسر کشور برای تحویل فوری گواهینامه اقدام نمایید.

ادارات پست سراسر کشور : اگر خیلی عجله ندارید می توانید با مراجعه به ادارات پست سراسر کشور مراحل اداری را انجام دهید و ظرف مدت یک هفته پس از ارسال مدارک توسط پست به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی، گواهینامه ی خود را دریافت کنید.

اینترنت : با مراجعه به سامانه فروش اینترنتی گواهینامه بین المللی می توانید برای دریافت این گواهینامه ثبت نام کنید. در این صورت حتما نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

فقط در صورت حضور در داخل کشور می توانید از این سامانه استفاده نمایید.
در این روش، فقط گواهینامه رانندگی بین المللی یک ساله قابل دریافت است.
در لحظه ثبت درخواست، باید حداقل یک ماه و ده روز از اعتبار گواهینامه رانندگی ملی باقیمانده باشد
زمان تحویل گواهینامه در این روش حدودا هفت تا ۱۰ روز کاری به طول می انجامد.

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

در آخر : در آخر طبق زمان مشخص شده به هنگام ثبت نام می توانید نسبت به دریافت گواهینامه بین المللی خود اقدام کنید. اما  توجه داشته باشید مدارک صادره، تنها به شخص متقاضی یا بستگان درجه یک تحویل می گردد. ارائه مدارک احراز هویت و نسبت با متقاضی، اصل شناسنامه یا وکیل قانونی با ارائه اصل وکالت‌نامه و کارت شناسایی معتبر الزامی است.همسران برای دریافت مدارک زوج یا زوجه خود  باید شناسنامه متقاضی و کارت ملی خود را به متصدی صدور گواهینامه ارائه نمایند.

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

نکات مهم درباره دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

نکته اول :  گواهینامه‌های رانندگی بین‌المللی قابل تمدید نمی باشند و پس از منقضی دن آنها باید مجددا نسبت به درخواست گواهینامه جدید اقدام کنید.

نکته دوم : کشورهای ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، کشورهای اروپایی و امارات متحده عربی سخت گیرانه تر عمل کرده و برای راندگی در این کشورها همراه داشتن اص گواهینامه رانندگی ملی همراه با گواهینامه رانندگی بین‌المللی الزامی می‌باشد.

نکته سوم : دارنده این مدرک بین‌المللی باید به قوانین و مقررات مربوط به شرایط اقامت و اشتغال در کشورهای مسیر حرکت خود را بشناسد و آنها را رعایت نماید.

نکته چهارم : گواهینامه سه ساله در کشور امارات فقط برای ماشین‌های اجاره‌ ای اعتبار دارد.

نکته پنجم : قوانین داخلی و بین المللی، لحظه به لحظه در حال تغییرند پس در هر زمان که قصد دریافت این مدرک را داشتید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی کشورهای پذیرنده گواهینامه رانندگی بین‌المللی با اعتبار سه سال با شماره تلفن ۸۸۵۰۰۲۰۹ الی ۱۱ تماس گرفته و با ارائه نام کشور مقصد به کارشناسان، از پذیرش مجوز در آن کشور مطمئن شوید

دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

[toggle title=”کشورهایی که گواهینامه بین المللی سه ساله را نمی پذیرند در زیر لیست کرده ایم ” state=”open” ]گینه استوایی, باربادوس, امارات, کومور, کلمبیا, ساحل عاج, آرژانتین, نپال, کوراکو, موریتانی, جامائیکا, چین, ایرلند, تایلند, تایوان, بورکینافاسو, هنگ کنگ, ونزوئلا, بولیوی, گواتمالا, جزایر کایمن, کاستاریکا, برونوئی, مالاوی, فیجی, قبرس, هائیتی, لیبی, زامبیا, جزایربادگیر, ساموآ, آنگولا, رواندا, گورنسی, ماکائو, مالزی, جبل الطارق, نیجریه, باهاماس, بلیز, ژاپن, آمریکا, سنت کیتس و نویس, افغانستان, سائوتومه و پرینسیپ, سوازیلن, انگلستان, جزایر کیپ ورد, پاپوآگینه نو, کانادا به جز ایالات شمال غربی, بنگلادش, سورینام, کامبودیا, اوگاندا[/toggle]

2 دیدگاه برای “راهنمای مراحل دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی”

  1. فرشته گفت:

    ممنون از شما

  2. بهمن گفت:

    ممنون ادمین
    عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *