شنبه، ۱۰ آبان ۹۳ - ۱۰:۴۰

مراسم علم‌گردانی یکی از آئین‌های محلی است که در ایام محرم در خراسان‌جنوبی اجرا می‌شود و مردم بشرویه نیز آن را اجرا می‌کنند….

مراسم علم‌گردانی یکی از آئین‌های محلی است که در ایام محرم در خراسان‌جنوبی اجرا می‌شود و مردم بشرویه نیز آن را اجرا می‌کنند.

«هاشم اتفاقی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: در مراسم علم‌گردانی در حسینیه «حاج علی‌اشرف» افراد تشکیل‌دهنده‌ی صف اول از سادات هستند، حاضرین در این آئین در یک خط با گره‌زدن بازوان یکدیگر به هم زنجیره انسانی تشکیل می‌دهند و در جلوی هیئت علمدار حرکت می‌کنند که این حرکت افزون بر حفظ نظم و انضباط و بیان احترام به سادات در صف مقدم گویای این است که ما همیشه و در همه حال پیش‌تاز عرصه‌ی دفاع از اسلام و ارزش‌های حضرت امام حسین(ع) هستیم.

وی ادامه داد: در پشت صف سادات گروه علمداران حرکت می‌کنند، که تعداد آن‌ها به 56 نفر می‌رسد و هر کدام حامل یک علم هستند که البته در گذشته این تعداد به 72 علم به یاد هفتاد و دو تن یاران امام حسین(ع) نیز می‌رسیده است و هر یک از این علم‌ها با پارچه‌های رنگی مختلف پوشیده شده و در بالای هر علم یک تاج فلزی که اصطلاحا به آن « شدّه» می‌گویند، نصب شده که شکل هر کدام از آن‌ها نیز با دیگری متفاوت است و علت تفاوت در ظاهر علم‌ها گویای تنوع یاران و دوستداران امام حسین(ع) از هر قشر و ملتی است.

رئیس نمایندگی میراث‌فرهنگی بشرویه تصریح کرد: «شدّه»ها در صبح عاشورا از علم جدا شده و علم را بدون «شده» به مزار شهدا برده و در آنجا مراسم عزاداری را برپا می‌کنند، که این عمل، به نشانه‌ی شهادت و جدا شدن سر مبارک حضرت امام حسین (ع)و یارانش است.

اتفاقی اظهار کرد: در جلوی گروه علمداران و صف سادات 10 تا 12 نفر در گروه‌های چهار نفره در حالی‌که در یک دست شمشیر و در دست دیگر دستمالی به همراه دارند هماهنگ و منظم می‌چرخند و بر سر خود می‌زنند و پیام این کار که اغلب از سوی سادات انجام می‌شود این است که ما همواره برای دفاع از حریم ولایت و امام زمان خود آماده هستیم و چرخیدن آنان نیز نشان از خستگی‌ناپذیر بودن آن‌ها دارد.

وی خاطرنشان کرد: در انتهای گروه عزاداران، عده‌ای نخل کوچکی را که در اصطلاح محلی به آن «عُماری» گفته می‌شود و با پارچه‌های سیاه رنگ پوشانده شده را بر سر گرفته و سینه‌زنان پشت سر علمداران حرکت می‌کنند که از آن دو برداشت می‌شود که یکی این را می‌رساند که این نخل کوچک کجاوه مانند نماد محمل حضرت فاطمه زهرا(س) است که همواره پشت سر و پشتیبان عزاداران فرزند خود امام حسین(ع) است، و از طرفی این برداشت نیز می‌شود، که «نخل» بر سرگرفتن نمادی از تشییع پیکرها است و مراسم نمادین تشییع پیکر مبارک امام حسین(ع) را القا می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *