یکشنبه، ۱۱ خرداد ۹۳ - ۰۵:۰۵

نیش زنبور درد و سوزش دارد و متورم و ملتهب می شود، هنگام مواجه با ان زیاد نگران نباشید این موارد بعد از…

image11869 1 300x227  مراقبت‌ های پزشکی پس از نیش زنبور

نیش زنبور درد و سوزش دارد و متورم و ملتهب می شود، هنگام مواجه با ان زیاد نگران نباشید این موارد بعد از نیش زنبور طبیعی ست ،با مراقبتهای پزشکی مناسب از محل نیش بزودی بهبود می یابید.

نیش زدن زنبور و گزیدگی نیش زنبور:نیش زنبور موجب درد و ناراحتی موقتی می ‌شود، اما مشکل جدی یا همیشگی برای سلامت ایجاد نمی کند.با این حال گاهی ممکن است موجب عفونت‌ هایی شود که نیاز به درمان دارد و یا واکنش‌های آلرژیکی (حساسیت) را به وجود آورد که می ‌تواند جدی و یا حتی کشنده باشد.باید علامت ‌های متفاوت عفونت یا واکنش آلرژیک را تشخیص داد و در همان لحظه مراقبت‌ های پزشکی را فراهم ساخت.

زنبور عسل کیسه زهر خود را پس از نیش ‌زدن، به همراه نیش در پوست جا می‌ گذارد؛ به عبارتی زنبور عسل می‌ کوشد تا نیش را با سرعت هر چه بیشتری رها کند، در حالی که زنبور وحشی نیش خود را پس از گزیدن در پوست رها نمی‌ کند، بنابراین می‌ تواند بیش از یک بار نیش بزند.

اقدامات لازم برای نیش زنبور عسل و زنبور وحشی

 نیش زدن زنبور و گزیدگی نیش زنبور:با آب و صابون آن ناحیه را با دقت شستشو دهید. این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید تا پوست التیام یابد.

نیش زدن زنبور و گزیدگی نیش زنبور: از کیسه‌ یخ پوشانده شده در پارچه یا سرما و رطوبت لیف حمام برای چند دقیقه استفاده کنید.

نیش زدن زنبور و گزیدگی نیش زنبور :از استامینوفن یا ایبوپروفن برای کاهش درد استفاده کنید.

نیش زدن زنبور و گزیدگی نیش زنبور: برای درد و خارش از قرص آنتی ‌هیستامین استفاده کنید. چنانچه پزشک برای کودک شما آن را تجویز کرده باشد، دستورالعملی بر حسب سن و وزن کودک شما خواهد داد.

نیش زدن زنبور و گزیدگی نیش زنبور:شما می توانید از کرم کورتونی یا لوسیون کالامین برای ناحیه‌ ی زنبورگزیدگی استفاده کنید.

نیش زدن زنبور و گزیدگی نیش زنبور:نیش‌زدگی در هر جایی از دهان، نیاز فوری به مراقبت پزشکی دارد، زیرا مخاط دهانی غشایی است که می تواند به سرعت سبب تورم شدید شود و ممکن است مسیر عبور جریان هوا را ببندد.

نیش زدن زنبور و گزیدگی نیش زنبور:اگر متوجه محل وسیع خارش یا تورم اطراف ناحیه نیش‌زدگی شدید، و یا چنانچه برای بیش از سه روز تورم یا درد شدیدی داشتید، به پزشک مراجعه کنید، زیرا این علامت می تواند نشان دهنده‌ عفونت باشد.

نیش زدن زنبور و گزیدگی نیش زنبور:هرگاه متوجه هر یک از نشانه‌های زیر که ممکن است بیانگر واکنش وخیم و بالقوه مرگبار آلرژی باشد، گشتید به پزشک مراجعه نمایید:

۱- خس ‌خس سینه یا اختلال در تنفس

۲- احساس سنگینی در گلو یا قفسه سینه

۳- متورم شدن لب‌ ها، زبان یا صورت

۴- تهوع یا استفراغ


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.